To już kryzys. Kościoły pustoszeją, seminaria są zamykane

  • 30.06.2022, 09:01
  • News4media
To już kryzys. Kościoły pustoszeją, seminaria są zamykane iStock
Polski Kościół ma poważne kłopoty. Ubywa wiernych, a chętnych do zostania księżmi jest tak mało, że trzeba zamknąć kolejne seminarium.

Najnowsze badanie CBOS jest tylko potwierdzeniem trendu widocznego od lat. 37 procent Polaków chodzi do kościoła przynajmniej raz w tygodniu, ale to o 9 proc. mniej niż jeszcze dwa lata temu. Właśnie w ciągu tych lat zaszła większa zmiana niż w okresie 2018-2020. Jeszcze 4 lata temu regularne pojawianie się na mszy deklarowało 49 proc. respondentów.

Zgodnie z najnowszymi danymi wzrosła liczba osób, które chodzą do kościoła rzadziej niż w Boże Narodzenie lub Wielkanoc. W 2020 r. było to 11, a obecnie 15 proc. Także 15 proc. zapytanych o zdanie w ogóle nie uczestniczy w mszach.

Powołań coraz mniej

Sytuacja polskiego Kościoła jest zła. I nie chodzi tylko o wiernych, ale także liczbę nowych powołań kapłańskich. Seminaria pustoszeją. Zgłasza się do nich po kilka osób rocznie. Od września przestanie funkcjonować seminarium w Bydgoszczy. Obecnie jest tam 5 osób i nie zgłosił się nikt nowy. Z kolei metropolita wrocławski Józef Kupny zdecydował o połączeniu seminariów we Wrocławiu, Legnicy i Świdnicy. Zbyt mała liczba chętnych sprawiła, że przyszli księża będą kształcili się tylko we Wrocławiu.

Stan religijności

Ostatnie pełne badania religijności Polaków, które przeprowadził Kościół katolicki, pochodzą z 2020 roku (na podstawie liczenia wiernych jesienią 2019 r.). Wówczas wskaźnik dominicantes wyniósł 36,9 procent, a communicantes, 16,7 procent.

Najwyższy wskaźnik odnotowano w diecezji tarnowskiej (70,8 proc.), rzeszowskiej (62,1 proc.) i przemyskiej (58,5 proc.). Najniższy zaś w szczecińsko-kamieńskiej (23,3 proc.), łódzkiej (23,6 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (23,8 proc.).

Na lekcje religii uczęszczało 87,6 proc. uczniów. W 2019 roku sakramentu chrztu udzielono 372,9 tys. osobom, o ponad 3,5 proc. mniej niż w 2018 roku. Do pierwszej komunii św. przystąpiło niespełna 400 tys. osób.

News4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mam służącą z chłopczykiem
Mam służącą z chłopczykiem 03.07.2022, 14:37
A gdzie idol Cz. Zmienia parafie?
Ramzes umarł kryzys żyje
Ramzes umarł kryzys żyje 01.07.2022, 18:43
Sprytni ludzie kościoła, Boga wymyślili,żeby z Bożą pomocą ciemnotę łupili!.
Ciemnota na kolanach, Kościół z głową w chmurach!
Ciemnota w zgrzebnych workach , Kościół zaś w purpurach!
Tak kroczą już od wieków wychwalając Pana!
Czyniąc z ciemnego ludu , człowieka barana !
Idź po rozum do głowy , przeciśnięty wiekiem!
Kiedy z kolan powstaniesz ,znów będziesz CZŁOWIEKIEM!
PIZZAGATE
PIZZAGATE 01.07.2022, 16:05
SATURIANIE NA SATURNA STOP PEDOFILI I KANIBALIZMOWI DOŚĆ SPOZYWANIA ADRENOCHROMU
Suweren
Suweren 01.07.2022, 10:08
Wierzę w Boga ,ale nie w księży a zwłaszcza tym co robią mafia w czarnych sukienkach aglowny prowodyr to Watykan miejsce dla ,Biblię tak przerobili na własne korzyści i nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem .
Czas wziąć się za ten burdel i odciąć kościół od polityki zwłaszcza!
a
a 01.07.2022, 09:47
Nadgorliwość gorsza od faszyzmu. Trzeba było nie zmuszać.
ops
ops 01.07.2022, 07:32
bzdury. jest inaczej
człowiek
człowiek 01.07.2022, 00:28
Precz z gniazdem homoseksualizmu i pedofili.
STOP  ZYDOWSKIEJ EDUKACJI  HA AH AH
STOP ZYDOWSKIEJ EDUKACJI HA AH AH 01.07.2022, 08:27
CAS ZAMKNĄC TEN BYURDEL W PARKU HA HA AH
Ruski
Ruski 30.06.2022, 20:00

jaki kryzys,mniej księży to mniej roboty dla biskupów w ukrywaniu pedofilów w śród księży ,mniej wiernych w kościele? mniej pokuszeń ! wszystkim dobrze to zrobi na ZDROWIE. NO I JESZCZE BĘDZIE MNIEJ BISKUPÓW W Przyszłości !!!
xxx
xxx 30.06.2022, 19:08
Brawo młodzi, jechać z czarnym okupantem.
Spostrzegawcza
Spostrzegawcza 30.06.2022, 17:09
Przed chwilą przeczytałam o papieżu Benedykcie IX, a wcześniej o Aleksandrze VI . Polecam!!! Może więcej ludzi oświeci się i otworzy oczy.
Nie jest potrzebna żadna religia, aby być dobrym człowiekiem.
Zdzislaw Dyrman zasadniczo
Zdzislaw Dyrman zasadniczo 30.06.2022, 15:06
Nie będę komentował dopóki Dzięga sie nie wypowie zasadniczo
Taki kraj
Taki kraj 30.06.2022, 13:40
Kościół przywłaszcza oficjalnie ok. 3 mld rocznie. 2015-20r.
Polska sprzedała klerowi grunty warte 30 mln, z bonifikatą 91,05%!!! - za 3 mln. W Szwajcarii nauczyciele zarabiają tyle, ile lekarze, bo to podstawa rozwoju społeczeństwa.
patologia inwestuje w kler i ciemnotę.
Czarnek wie
Czarnek wie 30.06.2022, 16:18
Komu w PiSkato państwie zależy na rozwinietym społeczeństwie? Ciemny narod to pokorny naród.
ryba
ryba 30.06.2022, 13:35
a w USA właśnie wszyto w końcu śledztwo dotyczące masowej pedofilii na przełomie kilkudziesięciu lat w KK. Brawo za odwagę, której brakuje w wielu krajach europy. Nie zdziwię się, jak się okaże że w tych seminariach ukrywali się wszyscy pedofile.
Wiara czyni czuba
Wiara czyni czuba 30.06.2022, 13:30
Kaczyński w Toruniu odwiedził Rydzyka i jest już pierwszy rachunek za tę wizytę: 3,2 mln dla ojca Inwestora...Ta głęboka wiara Polaków każe głęboko sięgać do kieszeni... na wsparcie szamanów naganiaczy do wiadomej partii.
Wniosek
Wniosek 30.06.2022, 13:25
I to cieszy ..Mniej ciemnogrodu mimo że PiS tak usilnie stara się z nas kato bezmyślne zastraszone roboty zrobic.... Do wiary niepotrzebni pośrednicy co tylko kokosy na tym zbijają...
Ciota Gryfińska Knagulec
Ciota Gryfińska Knagulec 30.06.2022, 12:44
A ja lubię tak pod sutanne zaglądać
Knaga
Knaga 30.06.2022, 14:10
Dobre bardzo dobre i prawdziwe
Jerzy
Jerzy 30.06.2022, 12:06
Albo pesymistyczne, lewacto się szerzy i LGBT uderza z modzierzy. Przyjdzie taka pora, że transgenderowska wyjdzie swawola. Dojdzie do takiego pigmentu, że nie zniesiemy tego momentu. Gdy poziom tolerancji przekroczy granicę, będą dostawać w macice.
Ministrant po przejściu
Ministrant po przejściu 30.06.2022, 11:07
Nic tak nie cieszy jak takie optymistyczne newsy

Pozostałe