Policja wymyśliła wypadek. Zrobiła to z rozmysłem [ZDJĘCIA]

  • 19.07.2022, 14:30
  • News4Media
Policja wymyśliła wypadek. Zrobiła to z rozmysłem [ZDJĘCIA] Policja
Ranni motocykliści na drodze i poboczu. Rozbite pojazdy. Tak wyglądał wypadek, za którym stali policjanci. Czemu to zrobili?

Kierowcy jadący drogą krajową numer 81 w Katowicach mogli zobaczyć rannych i nieprzytomnych ludzi leżących na jezdni i poboczu. Obok nich były przewrócone motocykle. Wszystko wyglądało bardzo groźnie, ale – na szczęście – nie było prawdziwe.

Pięć takich wypadków na DK-81 zainscenizowała policja. Po co? Chodziło o sprawdzenie zachowania innych kierowców, którzy w tym czasie przejeżdżali tym odcinkiem drogi.

– Podobne wydarzenie odbyło się 10 lat temu. Wtedy reakcje osób postronnych pozostawiały wiele do życzenia. Tegoroczna symulacja pokazała, że świadomość konieczności niesienia pomocy ofiarom wypadków jest dużo większa – tłumaczy policja.

Dekadę temu zatrzymał się co 14, 15 samochód. Teraz reagował co 3, 4 kierowca.

– Ta symulacja została zaaranżowana bardzo realistycznie. Żadna z osób, które zatrzymały się, żeby udzielić pomocy, nie zorientowała się, że to tylko pozorowany wypadek. W momencie, kiedy na miejsce przyjeżdżały służby i informowały o symulacji oraz składały gratulacje za wzorową postawę, wszyscy reagowali bardzo emocjonalnie – relacjonują mundurowi.

Tłumaczą także, że nieprzypadkowo wybrano właśnie motocyklistów. Policjanci argumentują, że zauważają wzrost liczby wypadków z udziałem właśnie takich kierowców.

Nie pierwszy raz policja ucieka się do takich metod, żeby uświadamiać kierowcom zagrożenie. Na przykład w 2016 r. łódzka policja na jednej z tras przeprowadziła inscenizację. Wtedy na drodze kierowcy zobaczyli rozbity samochód osobowy, przewrócony motocykl i niebieski worek leżący na ulicy, a obok buty i kask

– Chcieliśmy w ten sposób zadziałać na wyobraźnię kierujących – mówiła wtedy Magdalena Czarnacka, rzeczniczka zgierskiej policji. – Żeby w wolnej chwili pomyśleli i zastanowili się nad tym, czy rzeczywiście warto ryzykować życie i zdrowie tylko po to, żeby dotrzeć do celu kilka minut wcześniej – dodała.

Przypomnijmy, że w myśl Kodeksu karnego za nie udzielenie pomocy „człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu” grozi do 3 lat więzienia.

 

News4Media

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

widz
widz 20.07.2022, 23:14
I po co to aktorzenie?
ech to
ech to 20.07.2022, 20:51
Niech lepiej nie wymyślają a za robotę się biorą!
TUMANOWICZ  ANDRZEJ   HA AH AH  PS  DIABEŁ  AH AH AH
TUMANOWICZ ANDRZEJ HA AH AH PS DIABEŁ AH AH AH 20.07.2022, 08:09
WSADZAĆ SKUR WY SYNÓW HA HA AH NA KONOPNICKIEJ 68/2 BYŁO PODOBNIE W SZCZECINIE HA HA AH 4 DS 2193/01 A POASEŁ DALEJ NA WOLNOSCI HA HA AH
ub  wieczoerk
ub wieczoerk 19.07.2022, 22:41
jak ktoś jest niewygodny to mu uszy przyszyją ha aha ha
pozdrawiam idiotów    ub wieczorek ha ah ah
pozdrawiam idiotów ub wieczorek ha ah ah 19.07.2022, 22:21
całe gryfino to wie że marcinek wieczorek to kumpel komendanta ba odf jezdnej piz dy ha ha ah i ten tzw niezawisły sad ba prokuratura udaje gupa ha ha ah jak z kozakiewiczem ha ah ah
greg
greg 19.07.2022, 20:01
A ci co się nie zatrzymali to zatrzymać ich 2 km dalej i po 500 albo po 1000.Żeby nauczyli się zatrzymywać.

Pozostałe