Od września czeka nas kolejna podwyżka. Tym razem w szkołach

  • 30.07.2022, 11:30
  • News4Media
Od września czeka nas kolejna podwyżka. Tym razem w szkołach iStock
Po wakacjach wielu Polaków będzie musiało wydać więcej niż dotychczas. Inflacja dotarła do szkolnych stołówek i winduje ceny obiadów.

Rodzice dzieci, które jedzą obiady w swoich szkołach, muszą przygotować się na to, że od września zapłacą za nie więcej. Tak wynika z zapowiedzi dyrektorów szkół i analizy, jaką przygotował „Dziennik Gazeta Prawna”. Niezależnie od tego, czy mieszka się w dużym mieście czy mniejszej miejscowości, czy posyła się dziecko do rozbudowanej szkoły czy do skromniejszej placówki, to za wyżywienie trzeba będzie zapłacić około 40 zł miesięcznie więcej.

Cytowany przez dziennik Zbigniew Matuszak, dyrektor SP 9 we Wrocławiu, mówi, że u niego w poprzednim roku szkolnym stawka wyżywienia za osobodzień wynosiła 8 zł. Od września będzie to już 11 zł. To oferta wybrana w przetargu na dostarczanie posiłków.

– Znam sytuację ekonomiczną naszych uczniów i wiem, że jest kilka rodzin, dla których wyższe kwoty byłyby nie do udźwignięcia. Już mam sygnały, że od września wpłyną wnioski do MOPS o pokrycie tych wydatków – dodaje dyrektor.

Winne podwyżkom są rosnące ceny żywności. Firmy cateringowe muszą podnieść ceny, żeby biznes im się kalkulował.

Jeżeli szkoła ma własną stołówkę, to podwyżki będą mniejsze niż w przypadku cateringu, bo takie koszty jak energia elektryczna czy gaz bierze na siebie samorząd. Ale cen produktów nie zmieni.

– Inflacja w surowcach spożywczych jest wyższa od ogólnej. Zdrożało wszystko, co na co dzień jest wykorzystywane do przygotowywania posiłków w szkołach: nabiał, warzywa, owoce, pieczywo, mięso – wylicza szef jednej z firm cateringowych.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zatroskana mama
Zatroskana mama 31.07.2022, 19:13
Ja moje dzieciaki nauczyłam... Jesteście głodne to kradnijcie, a jak was chwycą to wykrzyczcie to wychowawczyni, księdzu, dyrektorowi, burmistrzowi.. Śmiało i głośno i prosto w twarz. Wezwijcie telewizję niech pokaże tą nędzę.
zdumiona
zdumiona 01.08.2022, 09:48
Uczysz dzieci kraść i się chwalisz?
DARTEK  CIOTO  JAK TAM  HA AH AH
DARTEK CIOTO JAK TAM HA AH AH 30.07.2022, 13:24
LUBIE TE RUDE HA AH AH
Jerzy
Jerzy 30.07.2022, 13:09
Nie martwcie się Polacy, rząd ma was na tacy. Tak was ubezwłasnowolnił i z obowiązku pracy zwolnił. Otrzymacie kolejne dotacje, rządzący zaś gratyfikację. Za to iż pomocy wam udzielili i siłę nabywczą waszej wypłaty spierdz..ili.
szacun
szacun 30.07.2022, 13:09
Zrobić obiad za 11 złotych i jeszcze za to utrzymać siebie, pracowników, transport, prąd, gaz, urządzenia - no i mieć jakiś zysk, bo przecież to nie organizacja charytatywna - to naprawdę karkołomne zadanie...
Tatko
Tatko 30.07.2022, 12:50
Moje hultaje nie muszą żreć w szkole wystarczy że bachory z rana nażrą się w domu serwatki z chlebem i wytrzymują aż do kolacji. Na kolację dostają kaszę ze skwarkami popiją znowu serwatką i jest git

Pozostałe