Telefon zaufania dla mężczyzn okazał się strzałem w dziesiątkę

  • 22.07.2022, 16:33
  • News4Media
Telefon zaufania dla mężczyzn okazał się strzałem w dziesiątkę iStock
Dzwonią, szukając pomocy, ale przede wszystkim chcą być wysłuchani. Mężczyźni doczekali się pierwszego telefonu zaufania, i – jak się okazało – był on im bardzo potrzebny.

Działacze Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom doszli do wniosku, że w Polsce brakuje telefonu zaufania dedykowanego mężczyznom. Choć nadal jest to temat tabu,  a w społeczeństwie przyjęły się krzywdzące stereotypy, że „facet” powinien być twardy i nie okazywać emocji – rzeczywistość jest zupełnie inna. Czujemy wszyscy bez względu na płeć – od bólu przez radość po frustrację i załamanie. Pomoc powinien otrzymać każdy.

W grudniu 2021 roku IPW, korzystając ze wsparcia finansowego Torunia, uruchomił pierwszą w kraju infolinię dla mężczyzn. Obecnie inicjatywa jest kontynuowana tylko dzięki datkom, które internauci wpłacają na [ZRZUTKĘ].

Za telefonem zaufania stoją dyżury psychologów gotowych rozmowę, która może pomóc dzwoniącym mężczyznom. Jedni zgłaszają się z poważnymi problemami, inni po prostu chcą być wysłuchani.

– Początkowo infolinia była dla mężczyzn w kryzysie, ale uznaliśmy, że ta nazwa może odstraszać. Nie chcemy z góry komuś narzucać, że aby zadzwonić, musi być w kryzysie. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń dedykowaną mężczyznom, bo inne infolinie, które istnieją i na które mężczyźni też mogą dzwonić, wydają się bardziej skierowane do kobiet, czasami już nawet z nazwy. Z kolei społeczeństwo wymaga od mężczyzn, aby byli „twardzi”, nie okazywali emocji, sami radzili sobie z trudnymi emocjami. Chcieliśmy im dać bezpieczną przestrzeń i sygnał, że oni również mogą prosić o pomoc – mówił w rozmowie z Onetem Michał Bomastyk, prezes Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom.– Mężczyźni dzwonią ze wszystkimi swoimi problemami. Czasami dla osoby postronnej mogą się wydawać to rzeczy błahe, ale dla tych osób są one niezwykle ważne. A innym razem już w trakcie rozmowy zastanawiam się, jak dalej zaopiekować się dzwoniącym. Często mamy później jeszcze kontakt e-mailowy. Każdy dzwoniący, który poczuje się choć trochę lepiej, to dla nas wielki sukces – opowiadał z kolei Rafał Grabowski, jeden z dyżurujących psychologów infolinii.

Na facebookowej stronie instytutu czytamy, że w planach jest wdrożenie centrali, która pozwoli na przełączanie rozmówców do kilku doradców jednocześnie. Taka potrzeba potwierdza tylko, że zainteresowanie telefonem zaufania jest duże, a mężczyźni chętnie korzystają z tego rozwiązania. Pozytywne reakcje na inicjatywę widoczne są również w mediach społecznościowych, gdzie mężczyźni chętnie i otwarcie chwalą kolejne udogodnienia.

Dyżury psychologów prowadzone są pod numerem telefonu 608 271 402. Infolinia czynna jest we wtorki w godz. 17-19 oraz w czwartki w godz. 19-21.

„Jeśli czujecie, że potrzebujecie rozmowy, że chcecie się wygadać, opowiedzieć o swoich trudnościach, rozterkach, emocjach, radościach, sukcesach, życiu, zdrowiu fizycznym i psychicznym, to śmiało możecie do nas dzwonić. Jesteśmy dla Was dostępni i otwarci. Możecie dzwonić w każdej sprawie – to bezpieczna przestrzeń dla Was” – zachęcają do kontaktu twórcy telefonu zaufania dla mężczyzn.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

HOŁOWNIA  HA AH AH
HOŁOWNIA HA AH AH 23.07.2022, 20:34
ZADZWONIĘ I POPŁACZĘ NAD KONSTYTUCJĄ 
Wędkarz
Wędkarz 22.07.2022, 21:10
Dzwoniłem ostatnio tam, bo ostatnio co rybkę złowię na jeziorze, to ciągle tylko Okoń. Powiedzieli mi, żebym zmienił przynętę. Ma ktoś jakiś pomysł?
spacyfikowany wilk bez zębów
spacyfikowany wilk bez zębów 22.07.2022, 20:31
W końcu można z kimś pogadać bo w domu stara to nie dopuści człowieka do głosu.
Ania
Ania 22.07.2022, 16:37
Taki przystojniak nie może mieć wielkich problemów.

Pozostałe