Otrzymał prestiżową nagrodę od NASA

  • 23.07.2022, 17:42
Otrzymał prestiżową nagrodę od NASA NASA / materiały prasowe
Alexander Poplavsky opracował rozwiązanie, które pomoże w precyzyjnym przewidywaniu wstrząsów i zgarnął 15 tys. dolarów.

Szansa dla młodych inżynierów

Inżynierowie z Międzynarodowej Agencji Kosmicznej stale prowadzą badania dotyczące rewolucyjnych ulepszeń statków kosmicznych. Co jakiś czas dają też szansę młodym naukowcom. Taką inicjatywą były międzynarodowe zawody, które w imieniu NASA i we współpracy z rządową agencją konsultingową LMI przeprowadził zespół Freelancer.com.

„Jesteśmy dumni, że możemy nagrodzić cztery wysokiej jakości zgłoszenia, które mogą pomóc NASA w przewidywaniu rozprzestrzeniania się wstrząsów (na statkach kosmicznych – przyp. red.). Zwycięzcy tego konkursu są kolejnym przykładem tego, jak nasze wyzwania przyciągają światowej klasy ekspertów z różnych dziedzin i branż” – powiadomił Matt Barrie, dyrektor generalny Freelancer.com.

Krakowianin w czołówce

Na II miejscu w międzynarodowym konkursie Aftershock: NASA Shock Propagation Prediction Challenge znalazło się rozwiązanie, które zaproponował Alexander Poplavsky z Krakowa. Młody naukowiec przedstawił projekt z zastosowaniem algorytmów uczenia maszynowego. Te, właściwie skonfigurowane, bazując na danych lokalizacyjnych oraz informacjach z pozostałych czujników, są w stanie „przewidywać” widma przyspieszenia statku kosmicznego.

„Podstawowym algorytmem w projekcie jest gradient boosting, który wykazał najlepsze wyniki przewidywania dla różnych zbiorów danych. Przewiduje on wystąpienie wstrząsów i podobnych problemów podczas lotu statku kosmicznego” – czytamy w serwisie GeekWeek.

Nie tylko Poplavsky

NASA nie po raz pierwszy wyróżnia bądź nagradza rozwiązania, które dotarły do niej z Kraju nad Wisłą. Studenci z Politechniki Poznańskiej np. stworzyli program komputerowy pozwalający przewidywać, gdzie i kiedy nastąpi zakwit sinic. Doceniono ich w konkursie Space Apps Challenge zorganizowanym przez Międzynarodową Agencję Kosmiczną. Agencja doceniła także m.in. pracę polskiego fotografa Łukasza Żaka, który uwiecznił zachwycający obraz nieba.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

SIEDLISKO JEST ICH NA MAŁOPOLSKIEJ 15 W SZCECINIE 1+5=6 SATURN ONI SA…
SIEDLISKO JEST ICH NA MAŁOPOLSKIEJ 15 W SZCECINIE 1+5=6 SATURN ONI SA Z SATURNA HA HA AH 27.07.2022, 09:18
za mnie na forum czasem piszą sza RA ki te co lubia do s RA ki I RYP TYLIANIE Z SLD SATANISCI LUBIA DODOPY teraz PIS PEDALSTWO I SATANIZM
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 24.07.2022, 11:20
NA ZIEMI SYF ALE WALKA TRWA W KOSMOSIE HA HA AH KABA RET
lorentz  RA BE  HA AH AAH
lorentz RA BE HA AH AAH 24.07.2022, 09:07
KOPERNIK BYŁA KOBIETĄ raz on był kobietą a innymi razy jego mistrz ha ah ah mikołaj wódka z kwidzyna ha ha ah
Ziomal z czworaków
Ziomal z czworaków 24.07.2022, 06:12
Czy to prawda że Knagulec został wystrzelony w kosmos?

Pozostałe