1 sierpnia w całej Polsce zawyją syreny. Co to oznacza?

  • 28.07.2022, 15:15
  • News4Media
1 sierpnia w całej Polsce zawyją syreny. Co to oznacza? iStock
W poniedziałkowe popołudnie czas zatrzyma się na chwilę niemal dla wszystkich większych miast. Zawyją syreny, aby zachęcić do chwili zadumy i wspomnienia wydarzeń z 1944 roku.

1 sierpnia nie jest dla Polaków zwykłym dniem. 78 lat temu – w 1944 roku – gen. Tadeusz Komorowski „Bór” rozpoczął krwawą bitwę, w której powodzenie wierzyło niewielu, choć Polacy tłumnie i ochoczo stanęli wówczas do walki.

„„Żołnierze stolicy! (…) Stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku, by ojczyźnie przywrócić wolność” – wygłosił, i oto rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Jego celem było wyprzedzenie rosyjskich wojsk zmierzających w stronę miasta i pokonanie Niemców, którzy okupowali wówczas stolicę naszego kraju. Bohaterowie - bez wystarczających zapasów broni (miał ją zaledwie co 10 żołnierz), ale z dumą i odwagą w sercach – udowodnili, że o wolność i niepodległość walczą do samego końca.

Ten nierówny pojedynek trwał zaledwie 63 dni i - choć krótki – zebrał potężne, śmiertelne żniwo. Do walki stanęło 45 tys. osób (również nastolatkowie i dzieci). Zginęło 180 tys. cywilów i 18 tys. powstańców. 25 tys. walczących odniosło poważne rany. Największe wystąpienie zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego zakończyło się klęską 2 października.

Syreny, które każdego roku – 1 sierpnia – rozbrzmiewają w całej Polsce punktualnie o godzinie 17, to wyraz szacunku i pamięci dla tych, którzy dobro kraju przedłożyli ponad własne zdrowie i życie. Większości powstańców nie ma już wśród nas, jednak część z nich nadal żyje i opowiada młodszym pokoleniom o tym, co działo się w 1944 roku.

Powstały również produkcje filmowe, dzięki którym możemy cofnąć się do tych wydarzeń. „Miasto 44” czy „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” to produkcje, dzięki którym możemy bliżej poznać historię i straszne realia, z jakimi zmagali się bohaterowie narodowego zrywu. Ponad 30 tys. eksponatów związanych z wybuchem powstania można zobaczyć też w Muzeum Powstania Warszawskiego, aby wyrazić hołd i zachować pamięć po tych, którzy zginęli w walce o wolność ojczyzny.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mhhm
Mhhm 29.07.2022, 09:27
Czyżby poza rocznicą smoleńska było coś ważniejszego ???
88
88 29.07.2022, 01:19
jeżeli miałbym co uczcić związanego z Powstaniem Warszawskim, to pamięć prawie 200 tysięcy cywilnych ofiar których od zakończenia działań wojennych w Warszawie dzieliło kilkanaście dni , których nie doczekali przez kilku butnych i aroganckich przywódców POwstania Samobójców.
Jedynym zwycięskim zrywem Polaków, było Powstanie Wielkopolskie.
Niestety, warsiawka zdecydowała,że cała Polska przymusowo ma czcić tylko to znad Wisły.
n ieJa
n ieJa 31.07.2022, 13:24
chwała bohaterskim powstańcom.Hańba politykom którzy w imię własnych interesów wywołali powstanie .Cześć tysiącom cywilnej ludności Warszawy którzy zginęli w wyniku powstania
Patriita
Patriita 29.07.2022, 14:10
Nie wypowiadaj sie jak nie znasz faktów o historii kuż nie wspomnę
niestety
niestety 29.07.2022, 20:29
i fakty i historia niestety właśnie takie są... Można się zastanawiać czy nie za mocne wnioski - ale faktów się nie zmieni...
ryba
ryba 28.07.2022, 23:41
wszyscy widzieliśmy na youtubie te "patriotyczne " marsze zadymiarzy - pół świata się śmieje tylko rulon i nick pisze co innego, ale im za to płaca , może w domu będą węgiel mieli od kumpli z Moskwy
glossa
glossa 29.07.2022, 10:19
Zwykłe prymitywy patriotami się nazywający nie wiedzieć czemu.
niestety
niestety 29.07.2022, 20:30
Bo to taki brunatny patriotyzm osiłków... historia już zna takie początki...
Patriota
Patriota 28.07.2022, 23:24
Płaca minimalna musi wynosić 4 500 zł.
smutne
smutne 28.07.2022, 19:09
Niektórzy próbują przejąć patriotyzm mieszając go ostro z nacjonalizmem.
nied
nied 29.07.2022, 06:43
Albo nie znasz znaczenia słów, których używasz, albo nie wiesz, co było oficjalnym powodem wybuchu Powstania.
Nick.
Nick. 28.07.2022, 18:43
a pod Ratuszem degeneratów UBeków należy im pokazać środkowy palec !
I ***jjn
I ***jjn 28.07.2022, 18:16
Tęczowy duріаrz POpiera tylko marsze sodomitów…

Gonić lewactwo admin
Gonić lewactwo admin 28.07.2022, 18:15
Żyjemy podobno w wolnym i demokratycznym kraju,a prawdziwym patriotom zakazuje się przeprowadzania Marszu Powstania Warszawskiego natomiast pozwala się wyuzdanym zboczeńca lgbtowcom!W jakim kraju my żyjemy?!
Stwierdzam Fakt
Stwierdzam Fakt 29.07.2022, 09:28
Żaden LGBT nie dorówna twojemu zboczenia.
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 29.07.2022, 07:58
no bo tzw heterycy to zagrozenie dla władzy a pedały lesby i inni centaury juz się nie rozmnazają i nie bedzie pincet plus chyba ze jarek wprowadzi pedał plus ha ha ah ale tylko dla cyklistów z pejsami ah ah ah
Sauron
Sauron 28.07.2022, 18:13
Marsz Powstania Warszawskiego odbędzie zgodnie z tradycją dnia 1 sierpnia 2022roku żadna kasta czy inny „dupiarz niemiecki” nam Polakom nie zabroni.
Sauron
Sauron 28.07.2022, 17:48
Tamci płacili najwyższą cenę a teraz takie NIC, taki DUPIARZ zabrania kolejny raz uczczenia ich daniny krwi! Hańba, wieczna hańba takiej SZMACIE!!!
ryba
ryba 28.07.2022, 19:01
jakby oni wiedzieli, że walczą i giną. a za jakiś czas nastanie PIS to by nawet z domu nie wyszli!! Ginąc za złodziei
pamiętam "milcz chamie"...
pamiętam "milcz chamie"... 28.07.2022, 18:11
taaa - płacili najwyższą cenę, a potem powstańczynię taki byczek zagłuszał aparaturą. Kupił ją za ruskie pieniądze?
paszła won, ruska szmato...
paszła won, ruska szmato... 28.07.2022, 18:04
szmato ruska paszła won ze swoimi agentami - a kto robi interesy z ruskimi - nie aby ci "organizatorzy"?
Sauron
Sauron 28.07.2022, 17:46
a co z Placem Pilsudskiego i Prezydentem RP, nie bedzie tam spiewania , Trzaskowski boi sie jednosci wsrod Polakow?
che che che
che che che 28.07.2022, 18:05
tiu tiu tiu tobie ruska szmato mylą się prezydenci, których nienawidzisz - aktorem jest inny, który zalazł za skórę kremlowskim propagandzistom...
Sauron
Sauron 28.07.2022, 17:37
Trzaskowki najchętniej zorganizowałby marsz ku czci żołnierzy *** *** ***

Zaprzestań prymitywnej propagandy.
Część komentarza usunięta.
administrator
Sauron
Sauron 28.07.2022, 17:45

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

uważam, że
uważam, że 28.07.2022, 17:43
Obce służby nie powinny mieć dostępu do komentowania.
tak jest
tak jest 28.07.2022, 17:47
Prymityw srulon od dawna realizuje politykę Kremla...
Sajron
Sajron 28.07.2022, 17:37
Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę! *** ***
co trollu?
co trollu? 28.07.2022, 17:51
Tę "czerwoną hołotę" która pozbyła się Naimskiego - jedynego w rządzie, co miał autentycznego hyzia na punkcie uniezależnienia się od ruskich?
Wiatrak
Wiatrak 28.07.2022, 17:22
77 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.............CALY "POLSKI RZAD" W LONDYNIE POD SAD. ZGINELO TYSIACE POLAKOW, I PATRIOTOW. "nie oddamy guzika",,,,,,Zostawili Polsce samotna, uciekli przez Rumunie do Anglii, i chcieli zeby Polacy walczyli na koniach ze szabelkami przeciwko czolgom. Czekali zeby wrocic do Polski Na "bialym koniu" do gotowego "koryta"
ryba
ryba 28.07.2022, 19:02
Ba, Jarek wspólnie ze swoją chołotą trenował to w zeszłym roku na jesieni. Taka treningowa ucieczka z kraju. Za rok to może być bardzo ważne, przez Terespol do swoich
ale...
ale... 28.07.2022, 17:52
Dużo w tym racji, jednak 1 sierpnia czci się pamięć mieszkańców Warszawy - zarówno powstańców jak i ludności cywilnej. Przynajmniej ja to tak odbieram...
jarek zawsze  dziewica  teraz  i zawsze  ha aha h
jarek zawsze dziewica teraz i zawsze ha aha h 28.07.2022, 17:05
syrrrrrrrrrrrrrrrrrrrenka warszawska zawyje hajka ba moze nawet ra biej ha ah ah
ryba
ryba 28.07.2022, 16:50
oby koniec pisu!!!!!!
Hahaha
Hahaha 28.07.2022, 18:36
Ryba chyba koniec w Czajce
13*52 676 2024/25