Do tej pory to były incydenty, teraz to plaga. Oszuści biorą na celownik księży

  • 02.08.2022, 08:30
  • News4media
Do tej pory to były incydenty, teraz to plaga. Oszuści biorą na celownik… iStock
Po samotnych seniorach oszuści wzięli się za kolejną grupę Polaków. Tym razem okradają księży. Duchowni oddają im grube pieniądze.

Oszukana staruszka, zmanipulowany senior. Dzień w dzień policja podaje takie informacje ostrzegając przed oszustami działającymi metodami „na wnuczka” czy „na policjanta”. Coraz częściej mundurowi chwalą też potencjalne ofiary za to, że nie dały się oszukać i nie oddały oszczędności życia.

Teraz jednak na „przestępczym rynku” pojawił się nowy trend. Takie przypadki już się zdarzały, ale obecnie jest ich znacznie więcej. Chodzi o to, że oszuści atakują księży. Posługują się metodą „na policjanta”.

Niedawno kapłan z jednej z podlubelskich parafii odebrał telefon. Nieznajomy mężczyzna zapewnił duchownego, że jest policjantem i dodał, że pieniądze na rachunku parafii są zagrożone. Może dojść do ich kradzieży. Tylko przelanie środków na konto policji uratuje fundusze. Ksiądz zrobił, co mu kazano. Przelał 300 tys. zł. Kiedy za jakiś czas nabrał podejrzeń, skontaktował się z prawdziwą policją. Udało się zatrzymać transfer pieniędzy.

Mniej szczęścia miał duchowny z okolic Łukowa. Kiedy zgłosił się na policję, wyznał co go spotkało. Z księdzem skontaktował się z „policjant z wydziału śledczego”. Duchowny miał pomóc w akcji wymierzonej w oszustów wyłudzających pieniądze z banków.

- W oszustwa te mieli być zaangażowani lokalni bankowcy. Chcąc uwiarygodnić swoje działania, rzekomy policjant poprosił księdza o połączenie telefoniczne z numerem 997, gdzie miała być potwierdzona jego tożsamość. Prawdopodobnie oszuści „przechwycili” połączenie telefoniczne z aparatu księdza i już inny rozmówca poinformował duchownego, że policjant który z nim wcześniej rozmawiał, jest wyższym funkcjonariuszem wydziału śledczego w Lublinie. Po chwili „wyższy śledczy” poinstruował księdza o konieczności ustanowienia dostępu internetowego do kont bankowych – podaje policja.

Duchowny, za namową oszustów, pojechał do placówek bankowych, gdzie dodał numer telefonu przestępców do jego bankowości elektronicznej. Tak przestępcy mogli zarządzać pieniędzmi parafii. Na rachunkach było 350 tys. zł.

- Oszust cały czas zapewniał, że za chwilę się z nim skontaktuje się i dopełnią wszystkich formalności. Dziękował mu za pomoc w rozpracowaniu szajki i mówił, że teraz pieniądze są bezpieczne – informuje policja.

I zdarzył się cud. Ksiądz zaczął coś podejrzewać. Skontaktował się z prawdziwą policją i udało się zatrzymać część transakcji. Przestępcy ukradli „tylko” 40 tys. zł.

To nie koniec takich opowieści. Ostatnio ksiądz z powiatu hrubieszowskiego stracił 200 tys. zł. Metoda działania była taka sama jak poprzednio. Tylko tym razem przestraszony i zmanipulowany duchowny autoryzował operacje na swoim koncie, a otrzymane sms-ami kody dyktował przestępcom przez telefon.

News4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ops
ops 04.08.2022, 08:12
bzdury. nic takiego nie ma
Stajenny augiasz
Stajenny augiasz 03.08.2022, 11:21
List Augiasza do kajfasza w sprawie kovidian. Bracia zaprawdę powiadam wam że od września należy szczepić się preparatem albowiem tylko czwarta dawka preparatu dwudawkowego uczyni was zdrowym nie koniecznie na umyśle. Bracia bracia i siostry biegusiem po szprycę. Umiłowani zaprawdę powiadam wam szczepcie się bo bez szczepienia xo parę miesięcy nie doświadczycie życia wiecznego. Amen.
Jerzy
Jerzy 03.08.2022, 20:12
Hej stajenny w główkę kopany. Masz za duże rany. Chcesz szprycy prochów, nie rób fochów. Walnij se w żyłkę ze sto dawek, aż do uczucia drgawek. Do złego nie nawołuj, innych nie dołuj. Nie będziesz miał prowizji, pfizer nie ma tym wizji. Oczywiście sukcesu, żadnego biznesu.
do Stajenny
do Stajenny 03.08.2022, 12:13
Stajnię Augiasza to ty masz w glowie
Precz z czarnymi oszustami i przestępcami
Precz z czarnymi oszustami i przestępcami 03.08.2022, 07:07
Księży trzeba zamykać tak samo jak innych przestępców, a tu prokuratura umarza sprawy p*** Dziwisza.
Piotruś
Piotruś 02.08.2022, 14:31
Muj tatko jest ksiendzem i muwi rze go nikt nie oszuka bo od oszukiwania jest on. Teras siem pakujemy bo jedzuema na wakacje na Teneryfe bo tam som palmy i golizna tak muwi tatko. Chejka za miesionc wracamy to wam opofiem co i jak chej
Kler to szatański pomiot
Kler to szatański pomiot 02.08.2022, 14:06
To najbogatsza kasta w Polsce. A pis pozwala im łupić Polaków.
TACY TO PO  ZYJA  HA AH AH
TACY TO PO ZYJA HA AH AH 02.08.2022, 11:37
NAJLEPIEJ ZYĆ BOZYM DUSZKIEM HA AH AH
Niestety
Niestety 02.08.2022, 10:50
PiS i parafianie dadzą im kolejne pieniądze.. Łatwo przyszło ,łatwo poszło .Co innego jak człowiek całe życie charuje i nikt mu nic nie daje.
Jerzy
Jerzy 02.08.2022, 10:44
Nie ma co z seniorów zdzierać, trza kościół obdzierać. Z niego można jeszcze hapać, sporo kasy wydrapać. Źródełko za rok będzie wysychać, a owieczki zdychać. Pasterze jeszcze będą egzystować, a wybrańcy im gotować. Kiedy wyprzedażą swe włości, pozabijają się ze złości
KS  WIECZOREK  Z KURII  HA HA AHA
KS WIECZOREK Z KURII HA HA AHA 02.08.2022, 08:58
mnie tez teczowy wydymał dewiant z warszewa haha ah szef wszystkich popaprańców ha ha ah
ajwaj aleluja i na saturna  ha ha ah
ajwaj aleluja i na saturna ha ha ah 02.08.2022, 08:56
to sie porobiło szuler ograł szulera na ksę może karty z biblii były znaczone ha ha ah

Pozostałe