To już pewne. Uczniowie będą strzelać

  • 04.08.2022, 10:30
  • News4media
To już pewne. Uczniowie będą strzelać iStock
Przemysław Czarnek realizuje swoje zapowiedzi. Od tego roku szkolnego uczniowie będą się uczyć strzelania z broni.

To, że wraca przysposobienie obronne, Przemysław Czarnek zapowiedział już jakiś czas temu.

- Po to, żeby rzeczywiście spowodować, by Polacy umieli się obronić w sytuacji, kiedy będzie takie realne zagrożenie – powiedział Telewizji Republika minister edukacji i nauki. - Od 1 września zdecydowanie zmienimy edukację dla bezpieczeństwa. Wprowadzamy elementy znane nam z przysposobienia obronnego z ubiegłych lat – dodał.

Przysposobienie obronne nie jest w polskim systemie edukacji niczym nowym. Już w przeszłości było obecne w szkołach do 2012 roku. Zostało wówczas zastąpione przez edukację dla bezpieczeństwa, ale tych zajęć też już nie ma. Zniknęły wraz z likwidacją gimnazjów. Przysposobienie obronne było realizowane w szkołach średnich. Podczas lekcji była mowa o zagrożeniach zbrojnych, budowie broni, tłumaczono zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie rzucali także atrapami granatów.

Kiedy zapadła decyzja o likwidacji przedmiotu, Ministerstwo Edukacji tłumaczyło, że młodzieży nie jest potrzebna taka wojskowa wiedza. Resort uznał, że młody człowiek powinien raczej wiedzieć, jak nie zarazić się HIV, jak udzielić pomocy osobom w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia albo jak opatrzyć ofiarę wypadku samochodowego.

Teraz PO wraca, ale formalnie nie będzie nowego przedmiotu, bo o broni dzieci i młodzież będzie się uczyła podczas zajęć edukacji dla bezpieczeństwa. Minister już podpisał odpowiednie dokumenty. Nauka strzelania w szkołach zostanie wprowadzona od września 2022 roku, ale rozporządzenie w pełni zacznie obowiązywać dopiero od roku szkolnego 2024/2025.

Placówki zostały podzielone na dwa rodzaje. W pierwszym – gdzie zajęcia zaczną się szybko – to szkoły, które na terenie swojego powiatu mają dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych.

Drugi tym to szkoły niemające takiego zaplecza. Mają realizować przedmiot „w miarę istniejących możliwości".

Uczniowie podstawówek będą się uczyli, jak bezpiecznie obchodzić się z bronią i będzie więcej teorii. Ale już w szkołach ponadpodstawowych będzie cześć praktyczna, czyli strzelanie.

News4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Nie ma zgody na broń dla dzieci nawet przy nauce
Nie ma zgody na broń dla dzieci nawet przy nauce 04.08.2022, 20:07
Dorośli nie umieją zachować się z bronią ostrożnie bo jak się zatnie obracają siŕ w bok kimo zakazu i pytają jak odblokować, nie ma szans, bez pisemnej zgodybrodzicow mogą sobie nakazać, a w kstateczności będzie usprawiedliwiony dzień, takie rzeczy mogą ćwiczyć oso y pełnoletnie a nie dzieci jak dojdzie do tragedii lub uszczerbku na zdrowiu yo kto za to odpowie i zapłaci?.? Kiedy wybory, odeołać to wszystko.....
Pzpr
Pzpr 04.08.2022, 18:28
Ta będą strzelać? Nauczą się zakładać op1 i maskę na ryj tyle w tym temacie będzie
as
as 04.08.2022, 17:42
Za moich czasów na PO mieliśmy 2 strzały z wiatrówki... i z nieodpowiedniej broni, bo KBKS to powinno być minimum, przy tej broni i tym kalibrze można się już nauczyć pewnych nawyków i bezpiecznego posługiwania się bronią.
ja
ja 04.08.2022, 13:03
Bardzo dobrze! Aż żałuę, że za moich czasów tego nie było. Może te pipki w rurkach zobaczą, że jest coś innego niż kredki i tęczowe szmatki.
Antonio Maciorko
Antonio Maciorko 04.08.2022, 11:36
Bedą strzelać z gumy od majtek i pamiętajcie żadnej broni do ręki tym c.i.o.t.o.m. w rurkach nie dawajcie.
Syrzelec
Syrzelec 04.08.2022, 18:19
Ty idiot za twoi hczasow było strzelanie idioto trzeba było chodzić do szkoły średniej ha a nie zawodowy niuku

Pozostałe