To strażacy z OSP będą usuwać zanieczyszczenia Odry. Zapora na martwe ryby

  • 12.08.2022, 16:16
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
To strażacy z OSP będą usuwać zanieczyszczenia Odry. Zapora na martwe…
Decyzja już zapadła. To Ochotnicze Straże Pożarne z powiatu gryfińskiego przystąpiły jako pierwsze do akcji usuwania skutków skażenia Odry na terenie województwa zachodniopomorskiego. Niestety nie zawsze mają do tego odpowiedni sprzęt.

Na razie skutkiem zatrucia Odry jest śnięcie ryb. Nimi żywią się drapieżcy. I łańcuch pokarmowy się rozszerza. Dlatego trzeba odłowić martwe ryby. Najwięcej ludzi ma OChotnicza Straż Pozarna.

Gdzie najwięcej śniętych ryb

Bardzo duże ilości martwych ryb pojawiło się na najdalej wysuniętej części na zachód Polski w okolicy Osinowa Dolnego (gmina Cedynia) a także w przybrzeżnej części gmin  Chojna i Widuchowa. Szczególnie dużo martwych ryb było na wysokości Ognicy (gmina Widuchowa).

Podjęto decyzję, że  to w okolicy gminy Widuchowa zostanie rozłożona na rzece pływająca zapora. Ma ona pomóc w wyciąganiu z wody martwych ryb.

Pozbawieni informacji przez służby

Aby działać na Odrze potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Urząd marszałkowski  zdecydował o zakupie i przekazaniu im dodatkowego sprzętu ułatwiającego likwidację szkód.

Obawiam się, że mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną na niespotykaną dotąd skalę. Służby państwowe zaspały. Mieszkańcy pozbawieni byli informacji o ryzyku, które niesie zanieczyszczenie rzeki, stąd nasza decyzja, aby pomóc tam, gdzie to teraz najbardziej potrzebne. Postanowiliśmy doposażyć OSP z powiatu gryfińskiego, które są w gotowości do likwidowania skutków katastrofy – powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Sprzęt dla strażaków

Za przyznane przez marszałka środki mają zostać zakupione zostaną np. rękawice, fartuchy, wysokie kalosze tzw. wodery.

Dodatkowy sprzęt zostanie jeszcze dziś dostarczony do OSP w Trzcińsku-Zdroju, która koordynuje akcją. Stamtąd sprzęt ma trafić do jednostek OSP z terenu powiatu gryfińskiego. Służbom marszałka udało się zakupić 350 sztuk długich rękawic, 100 sztuk woderów (spodniobutów), 20 podbieraków, 20 osęków, 2000 maseczek chirurgicznych i ponad 100 masek FFP2, a także 6000 wzmocnionych worków foliowych oraz 2000 fartuchów ochronnych.

Wysokość środków przeznaczonych przez Urząd Marszałkowski na sprzęt ma wynieść do 50 tys. zł.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (80)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kolos
kolos 14.08.2022, 23:26
Kto by pomyślał... Śtrażacy i.... ryby...
gryfon
gryfon 14.08.2022, 05:50
niechcial bym teraz mieszkac na przystani wedkarskiej
Pisiory spadają na łeb
Pisiory spadają na łeb 14.08.2022, 05:31
Widok jest taki, , że nie będę jadł żadnych ryb słodkowodnych. Według nowych ustaleń pis służb to jednak *** *** ***
ryba
ryba 13.08.2022, 17:07
sytuacja nastepująca- normalni ludzie 154 pozytywy, SRulon, nikt i reszta pajaców 178 negatywów, Zwycięstwo jak w europie 27-1hahaha
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 13.08.2022, 13:02
KTO UŻYWA RTĘCI KOPALNIE ZŁOTA HA HA AH A TAM CZASEM KOŁO OŁWY NIE MA TAKOWEJ HA HA AH
pisobajzel
pisobajzel 13.08.2022, 11:39
Całe paździerzowe państwo pisowskie nie potrafi się dowiedzieć, co jest przyczyną? Od miesiąca zgłaszano problem i co?
ryba
ryba 13.08.2022, 17:06
paździerz choć ma jakiś wygląd bo te pisory już niekoniecznie- raczej szambo
Knagulec
Knagulec 13.08.2022, 11:28
Przegumować kurwiłba
ryba
ryba 13.08.2022, 11:16
właśnie pojawiły się jakieś pisowskie nieoznakowane samochody w kolumnach na sygnale. A po nich o dziwo strażacy quadem i z łódka. Pokazówka dla Pinokia?
cytato
cytato 13.08.2022, 11:12
Czy ten tomn nie przypomina znanych tu trolli: "Ruch LGBT bardziej zagraża przyszłości świata niż globalny terroryzm. Już w tym momencie jest on groźniejszy. Zresztą nie tylko ruch sam w sobie, ale również partie i politycy, którzy go wspierają. (...) Dlaczego jest niebezpieczniejszy? Bo degeneruje ludzkość i może doprowadzić do jej wymarcia. To nowa religia, kult - grzmiał Witalij Trietiakow, rosyjski politolog i imperialista".
to już trzeci tydzień
to już trzeci tydzień 13.08.2022, 10:34
Od końca lipca lokalne media dzięki interwencji wędkarzy, a później ogólnopolska prasa nagłaśnia tony śniętych ryb w Odrze. Rząd i podległe mu organy przez długi czas bagatelizowały problem. W piątek za ten stan rzeczy posypały się głowy.

Premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacy oraz Michała Mistrzaka, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. - Podzielam obawy i oburzenie związane z zatruciem Odry. Tej sytuacji w żaden sposób nie można było przewidzieć, ale reakcja odpowiednich służb mogła nastąpić szybciej - napisał premier.
cytat
cytat 13.08.2022, 09:40
Niemcy dają jasny sygnał - skażenie Odry to katastrofa ekologiczna. - Śmierć ryb w rzece szokuje i bardzo mnie smuci - mówi w oświadczeniu przesłanym dla money.pl Steffi Lemke, niemiecka minister środowiska. Jak podkreśla, władze w Berlinie działają ze stroną polską, a na ostateczny osąd, co zabiło tysiące zwierząt w Odrze, musimy jeszcze poczekać.
Straszna prawda
Straszna prawda 13.08.2022, 10:51
Niemcy z Mescherin Gartz całej Brandenburgii załamani ..Turystyka bardzo się tu w ostatnich latach rozwinęła..Z całej Europy turyści przyjeżdżali obserwować życie ptaków Narodowego Parku Dolnej Odry ..Kto teraz przyjedzie w skażone tereny..!???

XYZ
XYZ 14.08.2022, 23:09
Szkoda tylko, że nie pomagają stronie polskiej i nie biorą udziału w usuwaniu martwych ryb.
kolos
kolos 14.08.2022, 23:27
XYZ jest prosta zasada - kto nabałaganił ten sprząta.
pytam
pytam 13.08.2022, 09:36
Badają wodę czy nie?
ryba
ryba 13.08.2022, 10:52
dziś jakiś ekspert z laboratorium poinformował, że dlatego to tyle trwa bo wcześniej badano pobieżnie z uwagi na bardzo wysoki koszt odczynników w laboratorium, aby zbadać to całościowo. I myślałem, że chyba źle słyszę
co się dziwisz
co się dziwisz 13.08.2022, 20:20
Pewno takie było zamówienie z PiS.
Inna kultura
Inna kultura 13.08.2022, 08:29
Sobie wyobrażam....gdyby to Niemcy zatruli Odrę ...Polacy by ich zjedli ,wypominając wojnę , krzyżaków i wszystkie grzechy..historii...Czytam i oglądam u nich wiadomości i nie słyszę żadnego hejtu , obrażania itp.....Jedyne co to mają pretensję że nie zostali powiadomieni mimo że rząd wiedział.
różnica
różnica 13.08.2022, 09:35
Nie Polacy by zjedli, tylko kaczyści przesiągnięci antyniemiecką paranoją.
Sauron
Sauron 13.08.2022, 08:03
Tusk porównuje PiS do rtęci bo - mimo, że to niepotwierdzone - sądzi, że Odrą płynie rtęć. Dodatkowo nie wiadomo kto wprowadził ścieki do Odry. Wiemy natomiast, że Trzaskowski spuszczał do Wisły szambo, w tym odchody. Do czego wiec porównać Platformę?
ale ty prymityw srulon jesteś...
ale ty prymityw srulon jesteś... 13.08.2022, 11:41
jełopku pisowski prymitywie srulonie - a ile służby państwa potrzebują na zbadanie? dwa miesiące?
A MOŻE TRWA ZACIERANIE ŚLADÓW W PISOWSKICH FIRMACH?
ryba
ryba 13.08.2022, 18:54
dokładnie tak jest- wszyscy wiedzą a nikt nie wie
do ryba
do ryba 13.08.2022, 20:21
Jak wiedzą kto to zrobił to powiedz co wiedzą, bo ja nie.
Myśl jak masz czym
Myśl jak masz czym 13.08.2022, 10:55
Tłu ku.... gdyby nie badania Niemców nasze dzieci nadal by się kąpały w Odrze . Mafia ma ci potwierdzić swoje przestępstwa ?! Ile zamoiotła już pod dywan łącznie z pedofilami kościoła???
ryba
ryba 13.08.2022, 10:53
Trzaskowski chciał spuścić pis do Wisły dlatego płynęło szambo
tylko
tylko 13.08.2022, 09:36
Bardzo dobre porównanie PiSu do rtęci. Natomiast porównanie gówienek w Wiśle do chemicznej katastrofy w Odrze jest nietrafne.
polin to stan umysłu  ha ha ah
polin to stan umysłu ha ha ah 13.08.2022, 07:11
teraz PIS wprowadzi stan wojenny ha haa h kosmici rozbili sie w oławie statkiem antygrawitacyjnym i wyciekła rtęć do odry ha aha h
Pytom
Pytom 13.08.2022, 06:42
To nie OSP ma sprzątać a zawodowa straż pożarna i policja. To sprawa państwa. Jak można wysłać ludzi do walki z czymś co nie jest znane ? To Czarnobyl. Czy badano wodę na promieniowanie ? Gdzie jest państw ? Czy wodzie w Bałtyku grozi skażenie ?
Nick
Nick 13.08.2022, 06:23
najpierw mógł zatruć Odrę przy współudziale hitler yunger i konsomolcow a teraz pyszczy i sieje propagandę i nienawiść do polskiego robotnika i chłopa ,nie z nami te numery bruner tusk!!!
ryba
ryba 13.08.2022, 10:54
to jest sianie propagandy- admin zrób z tym porządek, bo wkroczą lekarze psychiatrzy
do Nick
do Nick 13.08.2022, 09:33
Lecz się na nogi kacapie.
Nick
Nick 13.08.2022, 06:20
Zanieczyszczenie Odry to nic w porównaniu z wyniszczeniem przez Niemców ramienic na obszarze Natura 2000 imprezą odbywającą się tam od 2013 roku. PiS powinien zrobić aferę *** *** ***
ryba
ryba 13.08.2022, 10:55
ale zryty jest berecik- kowalski to ty ?
???
??? 14.08.2022, 06:30
Który kowalski miałby być tym prymitywnym oszołomem?
do Nick
do Nick 13.08.2022, 09:33
Lecz się na nogi ruski kacapie bo na głowę już za późno.
He he je
He he je 13.08.2022, 11:22
Tak tak szwabie u siebie pilnujcie a od polski lapki precz i wypad na niemiecki portal
POLKA
POLKA 14.08.2022, 13:08
TY PISOWSKI PIESKU ,ZAPOMNIALES ,ZE POLSKA JEST W UNII EUROPEJSKIEJ I TOBIE WARA OD NAS TZN.TYCH KTORZY PISZA NA POSKICH PORTALACH!!!MY MIESZKAJACY POZA GRANICAMI POLSKI JESTESMY BARDZIEJ PATRIOTAMI JAK CO NIEKTORZY MIESZKAJACY W TYM KRAJU !!!!! TO NIE SZTUKA CHODZIC DO KOSCIOLKA I UDAWAC WIELCE POBOZNEGO ,A PO MSZY JAK BYSCIE MOGLI TO Z ZAZDROSCI „ NOZ W PLECY“!!!! WAM PISIORO -ZIOBRYSTOM Z TEJ NIENAWISCI DO UNII I NIEMIEC JUZ WASZE BUZINIE W „ CZERWONOSC POPADLY“NP .WASIK CZY WOJCIK !!!! JESZCZE WAM MALO „BOZEJ KARY“ ZA WASZE DEWOCTWO !!!??? TYLKO NAS Z „ DRUGIEGO SORTU „ ZAL I RYB🐟🐠 , KTORYCH PRZEZ WASZE ZANIEDBANIA I LEKKOMYSLNOSC POTRULISCIE!!! 🫵PISIORY TYM RAZEM NIE UDA WAM SIE ZA TEN SYF OBAWINIC NIEMCOW ,NO CHYBA ,ZE WASZYCH „ MALOOGARNIETYCH „ I POWOLI MYSLACYCH WYBORCOW!!!!!🙏🇵🇱🇩🇪PS .ODRA TO NIE „ SYZYFOWY KAMIEN „ I NIE WIEM JAKBYS JA KIJEM POD GORE „ PCHAL“ TO KUZWA SIE NIE DA !!!👎🏻🤥🫢
katastrofa niekompetencji w Gryfinie
katastrofa niekompetencji w Gryfinie 13.08.2022, 05:12
Czy OSP mogłoby by przy okazji oczyścić nasz UMiG z leniwego tercetu?
czy leci z nami pilot?
czy leci z nami pilot? 13.08.2022, 00:14
Jak nie jakiś WOT to OSP a gdzie są służby państwa?
ryba
ryba 13.08.2022, 10:56
gaszą nieużytki we Francji- minister pseudonim "słuchawka" ich tam wysłał

Pozostałe