Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 14:40

Przelew z karty kredytowej - W jaki sposób działa, czy jest opłacalny?

Karty kredytowe mogą służyć do różnych celów podobnie, jak karty płatnicze (debetowe). Nie każde zastosowanie kart kredytowych będzie opłacalne. Świetnym tego przykładem jest zlecenie przelewu z karty kredytowej. Czy warto płacić kartą kredytową przez internet, czy może lepiej wstrzymać się z tym pomysłem?
  • 06.02.2020 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Przelew z karty kredytowej - W jaki sposób działa, czy jest opłacalny?

Przelew z karty kredytowej – czy to się opłaca? Jak działa?

Zlecenie przelewu wychodzącego to podstawowa czynność, która służy do przekazania danej kwoty pieniędzy innej osobie lub firmie. W przeciwieństwie do płatności za zakupy online w tym aspekcie mówimy o zleceniu przelewu z pozycji platformy internetowej banku lub aplikacji mobilnej, a nie transferze ekspresowym środków. Zdecydowanie najczęściej przelewy realizowane są przy użyciu konta bankowego ze puli dostępnych, posiadanych pieniędzy. Karta kredytowa to rozwiązanie, które zapewnia zlecenie przelewu na kwotę, której faktycznie się nie ma, ale od banku pożycza. Przelew z karty kredytowej można zrobić samodzielnie przy użyciu bankowości elektronicznej (internetowej, mobilnej), jak i skorzystać ze zlecenia telefonicznego. Można też zlecić wykonanie przelewu z karty, będąc w oddziale stacjonarnym banku. Te dwie ostatnie opcje zwykle wiążą się z dodatkową opłatą jednorazową. Najtaniej będzie więc skorzystać samemu z bankowości elektronicznej. Nawet wówczas koszt przelewu z karty kredytowej będzie wyższy. Niektóre banki pobierają bardzo wysokie prowizje z tego tytułu. Bywa, że cena za przelew z karty kredytowej wynosi nawet 5 – 10% przelewanej kwoty! To bardzo dużo biorąc pod uwagę fakt, że realizując przelew wychodzący z indywidualnego konta z kartą płatniczą, nie płaci się nic lub – przy wyczerpaniu puli darmowych przelewów wychodzących – nie więcej, niż 5 złotych za jeden przelew. Rzecz jasna, wysokość opłat zależy od konkretnego banku i podpisanej z nim umowy. Zawsze przed wyborem danej oferty należy zaznajomić się z Tabelą Opłat i Prowizji (TOIP), a także porównać wszystkie oferty kart kredytowych i dowiedzieć się więcej.

Płatności kartą kredytową za zakupy przez internet

Zakupy online kartą kredytową mają swoje dobre, jak i złe strony. W tym zakresie opinie są podzielone. Zwolennicy płacenia kartą kredytową za zakupy internetowe przekonują, że w ten sposób można zaoszczędzić czas. To prawda – dokonując transakcji w sklepie internetowym, wystarczy wybrać płatność kartą kredytową, wpisać kod CVV i gotowe. Czas oczekiwania na sms przychodzący, weryfikacja, przekierowanie na stronę transferu środków mogą nie występować. Z drugiej jednak strony należy zadać sobie pytanie – czy perspektywa zaoszczędzenia około 1 minuty czasu faktycznie jest tak ważną zaletą? Płacenie kartą kredytową ma jedną identyczną zaletę współdzieloną z dokonywaniem płatności za pomocą zwykłej karty płatniczej. Jest nią usługa chargeback polegająca na tym, że jeżeli usługa nie spełnia kryteriów przedstawionych w opisie, płatność można anulować. Po wypełnieniu wniosku organizacja płatnicza (najczęściej VISA lub Mastercard) zwraca część lub całość pieniędzy. Ważnym aspektem wykorzystywania karty kredytowej do codziennych zakupów online jest budowa pozytywnej historii kredytowej. To bardzo ważna kwestia dla osób, które stoją przed decyzją o wzięciu większego kredytu, np. hipotecznego, w perspektywie następnych miesięcy lub lat. Zakupy na kredyt przy regularnym spłacaniu zadłużenia spowodują, że osoba posiadająca kartę stworzy sobie dobrą historię kredytową, wpływającą na zdolność kredytową i ostatecznie większą atrakcyjność przyszłej umowy kredytowej pod względem stopy oprocentowania.

Na co warto uważać, posługując się kartą kredytową? Cykl rozliczeniowy i okres bezodsetkowy

Karta kredytowa otwiera wiele możliwości. Aby jednak korzystanie z karty nie wiązało się z dodatkowymi odsetkami, należy zawsze regularnie spłacać bieżące zadłużenie. W tym celu warto poznać, jak działa karta kredytowa. Głównie należy zwrócić uwagę na cykl rozliczeniowy. Zwykle pierwsza jego część trwa ok. 30 dni. W tym czasie robi się zakupy za pomocą karty kredytowej. Po tym czasie następuje podliczenie wszystkich dokonanych transakcji i przez następne ok. 20 dni ma miejsce okres bezodsetkowy karty kredytowej, w którym warto spłacić całość zadłużenia. W ten sposób uniknąć można płacenia odsetek, które w przeciwnym razie bardzo szybko mogą rosnąć, z dnia na dzień zwiększając ryzyko popadnięcia w spiralę zadłużenia. Podsumowując, jak widać na powyższych przykładach, posługiwanie się kartą kredytową ma bardzo wiele zalet. Z pewnością rozwiązanie to można polecić każdemu, o ile wcześniej zapoznał się dokładnie z mechanizmem działania karty kredytowej!

Materiał partnera