Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 20:35
Reklama
News will be here

Andrzejkowe święto z paluchami

Woskowe figurki, przebijanie szpilką serca, obierki z jabłek czy długi wąż z butów. Nie ma wątpliwości, to oczywiście andrzejki! Popularny i wyczekiwany - zwłaszcza wśród najmłodszych, 29 dzień listopada zdaje się być jednocześnie tym najbardziej magicznym w całym roku. To zasługa zarówno pomysłowych oraz hucznych zabaw, jak i niezwykle charakterystycznego klimatu obecnego podczas wigilii św. Andrzeja. A ta…tuż, tuż!
Andrzejkowe święto z paluchami

To znane i lubiane święto, często kojarzymy jednoznacznie. Z wróżbami! Nie bez przyczyny - magiczne sztuczki to nieodłączny element każdej andrzejkowej zabawy i „de facto”… bez nich ani rusz. Skąd jednak taki, a nie inny pomysł i dlaczego cyklicznie co roku planujemy, omawiamy i obchodzimy akurat imieniny wszystkich Andrzejów?

Szkocki patron

Pochodzenie samego dnia, jakim są Andrzejki nie jest do końca sprecyzowane. Najczęściej przyjmuje się, że narodzone w Starożytnej Grecji - ze względu na greckie korzenie imienia Andrzej (w ów języku Anderss, co oznacza „mężczyzna” lub „mąż”) - w XII wieku na stałe zadomowiły się  w Europie.  Co ciekawe przypadły do gustu mieszkańcom Szkocji, którzy uznali św. Andrzeja za patrona kraju - to tu najhuczniej obchodzone jest święto wszystkich panów o tym imieniu. Oprócz tradycyjnych zabaw, koncertów i wywieszania flagi, jest to także dzień wolny od pracy. Należy tutaj zaznaczyć, iż  Andrzejki organizowane są w Szkocji dnia 30-go listopada, a nie 29-go, jak ma to miejsce w przypadku Polski.

Matrymonialne przepowiednie

Mimo męskich imienin w nocy z 29-go na 30-go listopada, wróżby i zabawy andrzejkowe są przeznaczone głównie dla kobiet. Dawniej w ten magiczny wieczór, gromadziły się i wspólnie poszukiwały sposobów, aby przewidzieć swoje dalsze losy – oczywiście te miłosne i związane z życiem uczuciowym. Próbując różnych metod - zarówno wróżb, próśb, jak i przepowiedni, zawsze utwierdzały się w przekonaniu, że modlitwy dotyczące odnalezienia tego jedynego oraz szczęśliwego zamążpójścia w końcu zostaną wysłuchane. Nad wszystkim czuwał także wspomniany wcześniej św. Andrzej, opiekun pobożnych i niewinnych panien. Powszechnie uważano, iż pomagał on w spełnianiu dziewczęcych próśb oraz odgrywał rolę wiernego towarzysza. Obecnie Andrzejki wciąż mają charakter matrymonialny lecz obchodzą je nie tylko reprezentantki płci żeńskiej, ale także i mężczyźni…ciekawi co przyniesie los!




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: nic dodać, nic ująć...Treść komentarza: Kto tak promował Pieczyńską? Czy to nie ambicyjki lokalne zagrały, żeby pozbyć się radnych rozpoznawalnych, a promować grupkę potakiwaczy? No i efekt, jaki był - naprawdę trudno było przegrać z Sawarynem - ale tej pani się udało...Data dodania komentarza: 06.05.2024, 20:32Źródło komentarza: Współpraca Sawaryn – Pieczyńska, czyli PiS z KO?Autor komentarza: bimberTreść komentarza: Dziarski staruszek!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 20:27Źródło komentarza: Tłumaczenie 70-latka zdumiewało nawet policjantówAutor komentarza: DarekTreść komentarza: Nie czas żałować róż kiedy płoną lasy.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 20:27Źródło komentarza: Strażacy pracowali w pocie czołaAutor komentarza: DawcaTreść komentarza: Żądam dodatku do emerytury dla dawców spermy do banków spermy. Oddawałem spermę do banku spermy regularnie pod koniec lat 70 dwudziestego wieku podczas studiów w Poznaniu. Potem PiS zlikwidował finansowanie banków spermy z NFZ a naród zmniejszył się przez 8 lat o dwa miliony. Sperma to prawdziwy dar życia. Mam zapewne wielu potomków bo polska sperma była chodliwym towarem na świecie. Należy nam się dodatek i tatusiowe. Czy tylko strażacy z osp, krwiodawcy, wielodzietne kobiety i działacze solidarności mają być uprzywilejowani> co te zdarzenia mają wspólnego z emeryturą ?Data dodania komentarza: 06.05.2024, 20:19Źródło komentarza: 300 zł dodatku do emerytury za oddawanie krwi
ReklamaMrówka
Reklama