Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 maja 2024 20:34
Reklama

Walka z nadwagą i otyłością

Sałatki owocowo – warzywne i naturalne lemoniady zamiast chipsów czy napojów słodzonych, aktywność ruchowa zamiast nosa w smartfonie na przerwie. Ten projekt ma ustrzec zachodniopomorskie dzieciaki przed nadwagą i otyłością, ma wyrobić nawyki zdrowego żywienia angażując uczniów, nauczycieli i rodziców.
Walka z nadwagą i otyłością

Nadwaga i otyłość u dzieci, nadciśnienie, znaczący wzrost zachorowań na cukrzycę typu II we wczesnych latach życia... 10 lat temu tak wyglądało pogranicze Holendersko – Niemieckie. Kluczem do rozpoczęcia walki z tymi niekorzystnymi zmianami cywilizacyjnymi było postawienie na aktywność fizyczną i utrwalenie zdrowych nawyków żywieniowych.

Nie chcemy czekać, chcemy działać póki jest jeszcze czas. Idziemy sprawdzoną już drogą. – Przekonywała Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.

Sprawdzoną, bowiem doświadczenia Holendersko – Niemieckie zostały określone jako modelowe na skalę europejską, a nawet światową. Szkoły będą wspierane m.in. przez. Europejską Federację Sportu, która realizowała projekt w Holandii. Projekt Zdrowe dzieci w zdrowych gminach ma przynieść efekty w postaci zmniejszenia nadwagi wśród uczniów i zwiększyć aktywność ruchową. Nie uda się tego osiągnąć bez wsparcia rodziców, dlatego i oni będą zaangażowani w projekt. Uczniowie będą mieli również okazję do poznania przygranicznych miejscowości poprzez organizowanie przez każdego partnera mini olimpiady.

Łączymy troskę o przyszłe pokolenia polskich i niemieckich dzieci. Projekt jest innowacyjny na skalę regionalną ponieważ w kompleksowy sposób podchodzi do edukacji oraz zdrowego trybu życia u najmłodszych. Czerpiemy najlepsze wzorce i nie staramy się wyważać otwartych drzwi.– wyjaśniała Mieczkowska.

Biorący udział w projekcie nauczyciele poszerzą swoją wiedzę na temat zdrowego żywienia i poprowadzą zajęcia edukacji zdrowotnej, wykorzystując m.in. tablice multimedialne. Projekt ma także zwiększyć świadomość rodziców, jak należy żywić dzieci w wieku szkolnym.

W sumie ponad 5,5 mln zł dofinansowania z Programu INTERREG pomoże, by pracownie dietetyczne, sprzęt sportowy i place zabaw trafiły do szkół w Kołobrzegu, Goleniowie, Stepnicy i Schwedt. Nauczyciele poszerzą swoją wiedzę na temat zdrowego żywienia i lepiej poprowadzą zajęcia edukacji zdrowotnej, wykorzystując tablicę multimedialną. Wzrośnie świadomość rodziców, jak należy żywić dzieci w wieku szkolnym, zacieśni się współpraca szkół z rodzicami uczniów. 

Do 2022 r. projektem ma być objętych ponad 1000 uczniów z 46 klas w 22 szkołach. Obok 3 godzin obowiązkowych zajęć ruchowych w tygodniu, każde dziecko otrzyma szansę skorzystania z 2 godzin zajęć ruchowych dodatkowo. Zajęcia z dietetykami, lekarzami, instruktorami fitness czy terapeutami dotyczące zasad zdrowego żywienia będą się odbywały raz w miesiącu, a udział w nich mają brać także rodzice.

Miasto Kołobrzeg, wartość dofinansowania - 358 tys. euro,
Projektem objęte zostanie 6 szkół, w których powstaną place zabaw dla dzieci i pracownie żywienia wyposażone m.in. w urządzenia kuchenne.

Gmina Kołobrzeg, wartość dofinansowania - 68 tys. euro,
W 2 szkołach powstaną sale dietetyczne i zakupiony zostanie sprzęt sportowy-rekreacyjny dla najmłodszych uczniów. Jedna ze szkół podstawowych otrzyma także plac zabaw dla dzieci.

Gmina Goleniow, wartość dofinansowania – 232 tys. euro,
Modernizacja betonowego placu przy SP2 na cele rekreacyjno-sportowe. W 7 szkołach powstaną także pracownie dietetyczne, do siedmiu kolejnych trafi sprzęt sportowy, a w 3 szkołach zostaną zainstalowane poidełka wody.

Gmina Stepnica, wartość dofinansowania – 57 tys. euro,
Wyposażenie szkół w 2 tablice multimedialne, poidełka z wodą i sprzęt sportowy/.

Miasto Schwedt, wartość dofinansowania – 180 tys. euro,
W dwóch z czterech miejskich szkół doposażone i rozbudowane zostaną place szkolne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama