Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 18:37
Reklama
Reklama

Wybrali się rowerami na polsko-niemieckie pogranicze dla 100-lecia Niepodległej

Rowerzyści Gryfińskich Rajdów Rowerowych 12 i 13 maja 2018 r. odbyli drugi z zaplanowanych 10 rajdów. W sobotę 12 maja o godz. 8.00 wyruszyli autokarem i ciężarówką z Gryfina do Osinowa Dolnego. Pierwszym etapem był objazd Cedyni z zapoznaniem się z jej głównymi zabytkami i atrakcjami. Następnie pojechali w kierunku Góry Czcibora i w końcu pod pomnik Matek Polek do Osinowa Dolnego. Tutaj zapoznali się z drugą częścią walk I Samodzielnej Brygady Moździerzy w dniach 21 - 28 marca 1945 roku o „Przyczółek Osinowski”.
Wybrali się rowerami na polsko-niemieckie pogranicze dla 100-lecia Niepodległej

Autor: fot. dost.

Była to kontynuacja pierwszego rajdu poświęconego walkom tego pododdziału o „Przyczółek Szczeciński” w rejonie Chlebowa, Radziszewa.

Przypominamy, że tegoroczny cykl rajdów - „Rowerem dla Stulecia Niepodległej” - stawia sobie za cel uczczenie 100-lecia niepodległości Polski, a bazą odniesienia budowania własnej tożsamości są m. i n. miejsca walk oddziałów polskich artylerzystów w 1945 roku, polskie osadnictwo na Ziemi Gryfińskiej oraz poszukiwanie śladów piastowskich i słowiańskich na pograniczu polsko-niemieckim.

Dalsza część rajdu biegła przez miejscowości niemieckiego pogranicza. W Schiffmühle odwiedziliśmy muzeum poety niemieckiego Teodora Fontane oraz grób jego ojca. W mieście-uzdrowisku Bad Freienwalde poznaliśmy najciekawsze zabytki (kościół ewangelicki, kościół - salę koncertową, ratusz, zamek), a następnie udaliśmy się na kompleks skoczni narciarskich, mając nawet możliwość oglądania skoków. Wiele pięknych doznań można było uświadczyć po ostrym leśnym zjeździe w uzdrowisku. Chętni mogli popić wodę z „książęcego źródła”, a nawet pomoczyć stopy na żwirowej ścieżce zdrowia. Ważnym punktem było też wejście większości grupy na wieżę Bismarcka, skąd podziwialiśmy wspaniałe widoki łęgów odrzańskich, wzgórz otaczających kotlinę i podnośnie statków w Niederfinow. Podnośnie te zrobiły na uczestnikach ogromne wrażenie. Zarówno ta stara z 1937 roku jak i ta nowa jeszcze nieoddana do użytku. W Oderbergu podziwiano stary parowiec i pozostałości po twierdzy.

Nieubłaganie biegnący czas zmusił nas do dalszej już prawie ciągłej jazdy wzdłuż Odry na kolację i nocleg do Krajnika Górnego. Po odpoczynku przy śluzach w Hohensaaten tylko z dala podziwialiśmy wieże w Stolpe i Stützkow, kościół i pałac w Criewen.

Drugiego dnia już nieco zmęczeni (silny czołowy wiatr) zwiedziliśmy podstawowe zabytki Schwedt (Juliusturm, mury miejskie, łaźnię żydowską, galerię Kietz, fabryki cygar i mydła, 2 kościoły, pawilon Berlischky, park Hugenotów) i ścieżką Odra - Nysa wróciliśmy do Gryfina. Łącznie cała dwudniowa trasa rowerowa wyniosła 115 km.

Kolejnym rajdem zatytułowanym „Przełomem stuleci” udamy się po części nowej drogi rowerowej łączącej Gryfino i Trzcińsko-Zdrój, będącej odcinkiem trasy „Zielonego Pogranicza” Szczecin – Siekierki. Start roboczy nastąpi 9 czerwca 2018 r. o godz. 9.30 tradycyjnie z pl. Barnima I (przy kościele), a trasa rajdu rozpocznie się na początku nowej drogi rowerowej przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej z ul. Letnią i ul. Artyleryjską.

Wszystkich chętnych zapraszamy do uczestnictwa. Tym bardziej, że będzie można wybrać jeden z dwóch wariantów trasy:

- trasa I - podstawowa: Gryfino – Szczawno – Wirówek - Borzym - Sosnowo – Różnowo - Gryfino (38 km),

- trasa II – skrócona: Gryfino – Szczawno – Wirówek – Chwarstnica – Gryfino (19 km).

Podczas rajdu uczestnicy poznają technologię, koszty, wykonawców poszczególnych odcinków trasy. Słowniczek zawierać będzie dużo informacji o Tywie i jej walorach, budowlach wodnych na rzece, opisy miejscowości leżących przy trasie (Szczawno, Żórawie, Wirówek, Chwarstnica, Osuch, Borzym, Mały Borzym, Sosnowo, Różnowo, Steklno, Gajki, Bartkowo) oraz innych obiektów krajoznawczych.

Andrzej Urbański



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama