Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 14 maja 2024 19:45
Reklama

Dozór Elektroniczny – łagodniejszy wymiar kary

Wiele osób w Polsce ma do odbycia karę pozbawienia wolności. Nie każdy musi ją odbyć za kratami.
Dozór Elektroniczny – łagodniejszy wymiar kary

System Dozoru Elektronicznego, co to jest?

Jak powszechnie wiadomo kara pozbawienia wolności jest najsurowszym rodzajem kary w polskim prawie. System Dozoru Elektronicznego umożliwia osobom (które popełniły przestępstwo i prawomocnym wyrokiem sądu zostały skazane na karę pozbawienia wolności do jednego roku i 6 miesięcy) na odbycie kary w swoim domu lub też w innym miejscu. Ten wprowadzony do polskiego systemu prawnego dozór pozwala osobom skazanym na normalne funkcjonowanie tj. prowadzenie życia osobistego, zawodowego, a co najważniejsze – na uniknięcie odbywania kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym. Inaczej rzecz ujmując, dochodzi wówczas do wykonania kary na wolności, zastępując odbywanie kary pozbawienia wolności w więzieniu.

 

Jak można ubiegać się o odbywanie kary w ramach Systemu Dozoru Elektronicznego?

Aby mieć możliwość odbywania kary we wskazanym systemie należy złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w SDE. Wniosek taki należy skierować do wydziału penitencjarnego sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Niezbędne jest dołączenie do wniosku zgody na odbywanie przez skazanego kary w opisanym powyżej systemie przez wszystkie pełnoletnie osoby, które wspólnie zamieszkują z osobą skazaną w miejscu przewidzianego do odbywania kary.

 

Kilka słów o stronie technicznej…

Każdemu skazanemu odbywającemu karę w SDE mocowany jest na nodze lub dłoni nadajnik (przypominający większy zegarek), przy jednoczesnym zamontowaniu w miejscu odbywania kary urządzenia monitorującego. Powyższe mechanizmy mają na celu skontrolowanie, czy skazany stosuje się do zaleceń sądu i ustalonego harmonogramu. Natomiast samo odbywanie kary rozpoczyna się w chwili instalacji urządzeń elektrycznych.

 

Pełnią służbę przez 24 h, przejeżdżają samochodem do 20 tysięcy miesięcznie
-Czynności systemu dozoru elektronicznego muszą być wykonywane na bieżąco. Służba to misja - bez względu na wszystko działamy dla zapewnienia bezpieczeństwa społecznego - mówi kierownik działu dozoru elektronicznego ppor. Janusz Wawrzoła

W Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Szczecinie, zespół terenowy działa w Zakładzie Karnym w Stargardzie. W skład zespołu wchodzi 10 funkcjonariuszy. Swoje zadania realizują przez 24 godziny na dobę, wykonując czynności w terenie, u osób objętych dozorem. Zespół Terenowy współpracuje z Centralą Monitorowania i Podmiotem Dozorującym, który zleca wizyty na polecenie sądu, prokuratury, czy kuratora. Obszarowo zakres działania stargardzkiej grupy obejmuje część województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Funkcjonariusze realizują przypisane im czynności przez całą dobę, bez względu na warunki atmosferyczne, przemierzając miesięcznie od 10.000 do 20.000 kilometrów.

 

Zakres zadań

Zespół dociera do osób objętych systemem w celu: preinstalacji (sprawdzenia warunków technicznych), instalacji (zamontowania urządzeń monitorujących), deinstalacji (demontażu sprzętu związanego z zakończeniem kary), wymiany sprzętu, czy też jego kontroli. W przypadku naruszenia warunków odbywania kary, funkcjonariusze i pracownicy natychmiast mobilizują gotowość, by udać się do monitorowanego i skontrolować sytuację. Zasadą nadrzędną, której podporządkowane są wszystkie czynności zespołu, to zabezpieczenie prawidłowego toku wykonywania kary pozbawienia wolności.

Dozór, a pandemia

Stan pandemii wymusił podjęcie działań mających na celu zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego, zarówno osobom objętym dozorem, jak i personelowi go realizującemu. Każdorazowo, przed planowaną wizytą u skazanego, przeprowadza się trzystopniowy proces weryfikacji. Funkcjonariusze realizujący czynności wyposażeni są w środki ochrony osobistej, urządzenia monitorujące przechodzą szeroki proces dezynfekcji, a pojazd służbowy podlega ozonowaniu.

mjr Sebastian Matuszczak

Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego

Służby Więziennej w Szczecinie

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kierowcy chętnie na to idą... 09.02.2021 16:57
Kolo -Zbychu naruszał zasady dozoru codziennie. Aż go wezwali i już cały rok jak siedzi. Trzeba się stosować. Ale onanizować się i dupki zapraszać do mieszkania można na okrągło.

Knagulec 09.02.2021 01:44
Założyć taką gumowca starej, bo lazi i lazi do mnie

Odwykowca 08.02.2021 21:40
Komentarz zablokowany

znafca 08.02.2021 15:40
Popularnie zwane bransoletką.

. 08.02.2021 15:22
Temu gryfinskiemu Knagulcowi vel Gumowiec mają zamontować 

Knagulec 08.02.2021 16:19
Komentarz zablokowany

Knagulec 08.02.2021 17:37
Komentarz zablokowany

Knagulec 08.02.2021 19:31
Komentarz zablokowany

Knagulec 08.02.2021 20:31
Komentarz zablokowany

Knagulec 08.02.2021 22:26
Komentarz zablokowany

Knagulec 08.02.2021 22:29
Komentarz zablokowany

Okoń 08.02.2021 15:22
Do puchy zwyrola i kolejna pajda

Knagulec 08.02.2021 15:21
Na puszke 3 razy zryc i raz w***

Knagulec 08.02.2021 16:20
Komentarz zablokowany

na kwarantannie 08.02.2021 15:21
W sumie z obrożą to jak na kwarantannie.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RfłTreść komentarza: Ja chcę aby Park powstał. Jako mieszkaniec Gryfina uważam, że to szansa dla naszego miasta. Ościenne gminy widzą w Parku interes. Park i tak powstanie. Pytanie czy my chcemy na tym skorzystamy czy nie? Gryfino może zostać wyłączone z Parku. Staniemy się "barejowskim bohaterem, co to, aż do Żoliborza miał wszystkie sklepy poobrażane. Kto zobaczył trochę świata wie, że Parki Narodowe to skarb dla okolicznej społeczności. Na przykład pobliski Drawieński Park Narodowy. Kto był, widział, korzystał wie o co chodzi. Sceptykom proponuję wybrać się na przejażdżkę np. rowerową szlakami niemieckiego parku narodowego Doliny Dolnej Odry. Szczeny Wam opadną. Serio.Data dodania komentarza: 14.05.2024, 18:25Źródło komentarza: Park Narodowy Doliny Dolnej Odry tematem wizyty wiceministraAutor komentarza: Się pytamTreść komentarza: Kiedy depisyzacja nadleśnictwa , tych ziomków promujących się ze szmatą przy różnych okazjach. Było obiecne i co ????Data dodania komentarza: 14.05.2024, 17:47Źródło komentarza: Pikieta na nabrzeżu powitała ministra. Sprzeciw wobec Parku NarodowegoAutor komentarza: rybaTreść komentarza: przyjedz do gryfina- plac barnima i sklep na dole zmienił sie w spelunę, a okoliczne zaułki w kibel, identycznie na kwadracie na górce. tu tez udaja że problemu nie ma.Data dodania komentarza: 14.05.2024, 17:44Źródło komentarza: Amatorzy tanich trunków w centrum. Władze udają, że problemu nie maAutor komentarza: BaroszzTreść komentarza: Na te terenu musi wrócić rolnictwo aby teren był jakoś dostępny dla ludzi i aby się nie degradował. Patrząc na to jak wygląda teren po stronie niemieckiej to czeka nas dużo pracyData dodania komentarza: 14.05.2024, 17:24Źródło komentarza: Pikieta na nabrzeżu powitała ministra. Sprzeciw wobec Parku Narodowego
ReklamaMrówka
Reklama