Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 14:38
Reklama

Czym będzie się zajmować Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających

Akademia Morska w Szczecinie to kolejna zachodniopomorska uczelnia, która inwestuje w sektor naukowo-badawczo-rozwojowy. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego przy ul. Dębogórskiej w Szczecinie powstaje Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających. Będzie to jeden z najnowocześniejszych ośrodków tego typu w Europie. Budynek już stoi. Wkrótce jego środek wypełnią specjalistyczne urządzenia. W towarzystwie rektora uczelni prof. Wojciecha Ślączki postępom prac na budowie przyglądał się w środę, 31 marca 2021 roku, marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Czym będzie się zajmować Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających

Autor: wzp

Budowa CEOP-u ruszyła w styczniu 2019 r. Stało się tak, bowiem w październiku 2018 r. umowę wsparcia inwestycji podpisali marszałek Olgierd Geblewicz oraz rektor prof. Wojciech Ślączka. Akademia Morska w Szczecinie – to obok Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Politechniki Koszalińskiej – trzecia uczelnia w regionie, która zdecydowała się skorzystać ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, by rozwijać publiczną infrastrukturę badawczą. Wszystko po to, aby współpracować z przedsiębiorcami i oferować im efekty swoich prac naukowych związanych z regionalnymi specjalizacjami np. z branży stoczniowej, elektromaszynowej, drzewnej czy chemicznej.

Powstające Centrum to bardzo dobre wieści dla Pomorza Zachodniego, a Akademia Morska to nasz sprawdzony partner wśród uczelni. Kiedy patrzę na trwająca budowę CEOP jestem przekonany, że zakontraktowaliśmy jeden z kluczowych projektów, jeżeli chodzi o Zachodniopomorską Listę Infrastruktury Badawczej – przekonywał zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. – Będzie to ośrodek ze specjalistycznymi stanowiskami laboratoryjnymi, które połączą różne dziedziny badawcze z obszaru gospodarki morskiej, m.in. inżynierię ruchu morskiego, systemy pozycjonowania, manewrowanie statkiem czy nawigację satelitarną – dodawał Olgierd Geblewicz.

Dofinansowanie UE w wysokości 18 mln zł uczelnia przeznaczyła na wdrożenie nowoczesnej infrastruktury naukowo-badawczej w obszarze gospodarki morskiej. W tworzonym Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających prowadzone będą badania dotyczące transportu, logistyki, prognozowania kartograficznego, górnictwa morskiego czy wielkogabarytowych konstrukcji wodnych i lądowych.

Ten flagowy projekt i największa inwestycja akademicka w regionie od lat pozwoli naszym badaniom wejść na wyższy poziom. Będziemy mogli prowadzić tu zaawansowane prace m.in. pozycjonujące jednostki, „pracujące" w wodzie: na powierzchni, w toni morskiej i dnie. CEOP dopasuje swoje usługi do potrzeb rynku oraz potrzeb przedsiębiorców. Dzięki realizacji inwestycji będziemy mogli konkurować z zagranicznymi ośrodkami naukowymi, oferującymi podobne rozwiązania – wyjaśniał rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka.

CEOP w Szczecinie będzie dysponować najnowocześniejszą aparaturą w Europie. Jego funkcją wyróżniającą będzie też szeroki dostęp do wyników badań poprzez technologię ICT i możliwość realizacji badań przez użytkowników zewnętrznych. W Centrum powstaną wielkoskalowe modele redukcyjne statków prościej ujmując: miniatury statków, które pozwolą prowadzić obserwacje odnoszące się później do funkcjonowania statków w praktyce.

Powstanie ośrodka możliwe jest dzięki wsparciu RPO WZ 2014-2020 w ramach Osi 1 „Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie”, działanie 1.3 „Rozwój publicznej infrastruktury badawczej”. Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających ma zostać uruchomione do końca 2021 roku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ceopitek 02.04.2021 13:59
Wiecie co wymyśliła CEOP? Kałuża jest to akwen wodny bez żadnego strategicznego znaczenia. Jaja jak berety

wioślarz 02.04.2021 00:46
Popłynęli!

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: hmm...Treść komentarza: Niektórzy pracowici radni odeszli. Szkoda...Data dodania komentarza: 05.05.2024, 14:13Źródło komentarza: Za nami najdłuższa kadencja. Przed nami początek IX kadencjiAutor komentarza: Jestem z OrzechowaTreść komentarza: Czas by ktoś zajął się tym syfem co robią Niemcy ,a mianowicie ten lasek przed Łaziszczami po lewej stronie jadąc do Chojny ,tam to dopiero masakra ,szkoda że władze chojny tym się nie interesują wystarczy że pobierają kasę i.kwiatkami się obstawiają . Może by tak redakcja i Gryfino.pl tym się zajęła . Ile razy widziałem jak że samochodów były wyrzucane wory nie woreczki że śmieciami udają że idą na stronę , ewentualnie tam powinna być fotopułapka i było by po sprawie. A w Orzechowie tuż przy głównej drodze złomowisko nie obchodzi mnie że teren prywatny,ale jak to wygląda tfu syfiarze .Data dodania komentarza: 05.05.2024, 13:38Źródło komentarza: Ogrom śmieci nad Odrą ich zaskoczył [ZDJĘCIA]Autor komentarza: rybaTreść komentarza: ja tylko widzę jak przybywa śmieciarka i wszystko wrzuca razem- czy papier czy plastik idzie do jednego kotła. A teraz jeszcze na dole zmienili pojemniki i wszyscy wrzucają wszystko obojetnie do którego. Plastik jest w tym do papieru bo go ustawili tam gdzie stał plastik- trudno przeczytać jeśli pól bloku zajmują ukraińcy i nie znają polskiego alfabetu. Ba, do tych pojemników idą całe worki i ciekawi mnie jedno: albo nie maja kluczy do wiaty albo ktoś to eweidentnie podrzuca bo wszystkie te worki sa jednakowe . Wczesniej leżały pod wiata, a teraz ktoś je wwala do plastikuData dodania komentarza: 05.05.2024, 13:31Źródło komentarza: Duże pieniądze za korzystanie z plastiku. System kaucyjnyAutor komentarza: rybaTreść komentarza: nie ma takiej miejscowości koło Szczecina jak norwegia. Chyba w Brynkach mieszkasz !!!! kpina ruska onuca w norwegii?Data dodania komentarza: 05.05.2024, 13:28Źródło komentarza: Duże pieniądze za korzystanie z plastiku. System kaucyjny
ReklamaMrówka
Reklama