Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 18:24
Reklama
News will be here
Reklama

Awiza odejdą do lamusa? Nowe narzędzie Poczty Polskiej

Cyfryzacja opanowuje wszystkie dziedziny życia. Podobnie stanie się z oficjalną korespondencją, która już wkrótce będzie obsługiwana mailowo. Narodowa skrzynka e-mail to nowe narzędzie Poczty Polskiej, za pomocą którego odbierzemy urzędową korespondencję w formie elektronicznej.
Awiza odejdą do lamusa? Nowe narzędzie Poczty Polskiej

Autor: iStock

Każdy będzie miał swoją skrzynkę

Według informacji podanej przez Gazetę Wyborczą, wkrótce faktem stanie się skrzynka mailowa, za pośrednictwem której obywatele będą mogli kontaktować się z państwowymi instytucjami. Nowy projekt obsługiwany przez Pocztę Polską, wejdzie w życie już 1 lipca. Nie będzie jednak obowiązkowy. Każdy, kto zechce skorzystać z usługi, będzie musiał założyć indywidualne konto. Warunkiem będzie złożenie wniosku o adres do doręczeń elektronicznych.

Komunikacja urząd – obywatel

Osoby, które zadeklarują chęć elektronicznej obsługi swojej korespondencji, jednocześnie zrezygnują z tej w wersji tradycyjnej, papierowej. Wszystkie instytucje mają być zobowiązane do przestrzegania tego wyboru. Według Wyborczej, na "pierwszy ogień" pójdą ministerstwa. Z czasem jednak baza instytucji ma być powiększona m.in. o urzędy gmin, urzędy skarbowe czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Taki krok ma spowodować również np. przyspieszenie wydawania decyzji. Docelowo z systemu ma korzystać prawie 70 tys. podmiotów publicznych.

Poczta hybrydowa

Plany dotyczące powszechnej skrzynki mailowej zakładają również obsługę hybrydową. Osoby, które nie korzystają z komputerów, będą mogły otrzymywać listy tradycyjne. To znaczy, że urząd prześle korespondencję w formie mailowej, a Poczta Polska wydrukuje ją i dostarczy pod adres zamieszkania.


Kto za to zapłaci?

„Za doręczanie takiej korespondencji nadawanej przez podmiot niepubliczny (firma, obywatel) podmiotowi publicznemu Poczta Polska nie pobierze opłat. Ale dostanie dotację z budżetu. Przekazywanie korespondencji między podmiotami publicznymi też ma nie podlegać opłacie.” – czytamy w publikacji GW. To oznacza, że użytkownicy nie poniosą opłaty bezpośrednio. Gazeta podkreśla jednak, że koszty usługi pokryją dofinansowania, a te pozyskane będą z publicznych pieniędzy. Najdroższą z usług wyceniono na „nie więcej niż 6 zł plus VAT”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
lisek 09.06.2021 23:03
Poczta Polska walkę o paczki jeszcze podejmie?

już niedługo? 07.06.2021 16:44
A kiedy poczta odejdzie do lamusa.

Listonosz 07.06.2021 16:19
Olałem Pocztę ciepłym. No wiecie czym. Wiecie?

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ElaTreść komentarza: Życzę zdrowia!Data dodania komentarza: 30.04.2024, 18:23Źródło komentarza: Jubileusz 95 urodzin świętowały dwie mieszkanki gminyAutor komentarza: Brak słówTreść komentarza: Dzięki PiS owi i Konfederacji Polska może stać się tylko drugą Koreą płn . Dyktatorzy nie lubią jak im ktoś na ręce patrzy .A ty nie masz pojęcia jakim biednym, zaniedbanym o ogromnym bezrobociu była Polska przed Unią a ludzie marzyli żeby im granicę na świat otworzyć .Data dodania komentarza: 30.04.2024, 15:18Źródło komentarza: Uniowstąpienie. To już 20 lat. Polska świętuje akcesję do Unii EuropejskiejAutor komentarza: ZorientowanaTreść komentarza: Tak samo śmieszna jak późniejsze emerytury. A ludzie są fizycznie wykończeni ciężką fizyczną pracą. Nie stać ich na lekarzy i rehabilitację...Data dodania komentarza: 30.04.2024, 15:15Źródło komentarza: Duża zmiana dla pracowników liczących staż pracyAutor komentarza: Polska w UniTreść komentarza: Pamiętam Polskę przed wejściem do Uni ..,Pozamykane granice, wyjazdy na wizy i ogromne kolejki . Praca za granicą tylko na czarno ,a człowiek bez żadnych praw . W Polsce ogromne bezrobocie, a dobra stawka to 5 zł za godzinę . Obskurne miasta , brak dróg a kolej w fatalnym stanie. Rolnik klepał biedę , a o wczasach w Hiszpanii czy Turcji nikt nie śmiał nawet marzyć . Oby nigdy to się nie powtórzyło ..choć dyktatorzy zawsze będą do tego dążyliData dodania komentarza: 30.04.2024, 15:12Źródło komentarza: Uniowstąpienie. To już 20 lat. Polska świętuje akcesję do Unii Europejskiej
ReklamaMrówka
Reklama