Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 12:00
Reklama
News will be here
Reklama

Co robić gdy podejrzewasz u siebie COVID-19?

Czujesz, że twoje samopoczucie jest coraz gorsze? Zastanawiasz się, czy kaszel i gorączka mogą być objawami COVID-19? Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada, jak sprawdzić, czy winny twojej infekcji jest koronawirus i samodzielnie zapisać się na test.
Co robić gdy podejrzewasz u siebie COVID-19?

Autor: iStock

Przede wszystkim lekarz rodzinny

Choć pierwsze objawy infekcji bywają podobne w przypadku wielu chorób, warto przyjrzeć się własnemu organizmowi i już na początku skonsultować stan własnego zdrowia z lekarzem. NFZ przypomina, że przede wszystkim należy skontaktować się z poradnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Placówki te czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18. Po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu pracownicy rejestracji mogą pokierować cię na wizytę w gabinecie lekarza, teleporadę lub wizytę doktora w miejscu twojego zamieszkania. Koniecznie poinformuj przez telefon, że podejrzewasz u siebie koronawirusa, przebywasz na kwarantannie lub gdy doszło do kontaktu z osobą zakażoną.

Po godzinach pogotowie

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna obowiązuje w godzinach od 18 do 8 oraz w weekendy i święta. Podobnie, jak w przypadku przychodni, NiŚOZ daje możliwość skorzystania zarówno z wizyty osobistej, jak i teleporady lub interwencji wyjazdowej lekarza.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu

To telefoniczny odpowiednik NiŚOZ. Aby skorzystać z teleporad, wystarczy w dniach wolnych od pracy lub w godzinach pomiędzy 18 a 8 zadzwonić pod numer 800 137 200. Możliwe jest również zgłoszenie za pomocą formularza dostępnego w godzinach pracy TPK. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu oferuje konsultacje z pielęgniarką, położną i lekarzami, którzy w razie potrzeby wystawią również e-zwolnienie, e-receptę, lub e-skierowanie.

Test na SARS-CoV-2

Test na obecność koronawirusa przeprowadzany jest na zlecenie lekarza u pacjentów, których stan zdrowia sugeruje zakażenie. Możliwe jest jednak samodzielne zapisanie się na wymaz poprzez wypełnienie formularza kwalifikacyjnego dostępnego na tej stronie. Opcja dostępna jest jednak dla pełnoletnich pacjentów, którzy posiadają Profil Zaufany niezbędny do zalogowania. Możliwe jest również połączenie z konsultantem, który przygotuje skierowanie bez logowania. Ważną informacją jest, że od momentu wystawienia zlecenia na wymaz objęci jesteśmy kwarantanną. Pozytywny wynik testu przekształca ją w izolację, negatywny zaś zwalnia z odosobnienia. W przypadku potwierdzenia SARS-CoV-2 należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który oceni stan zdrowia i podejmie dalsze decyzje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pracuś 08.12.2021 21:51
Chyba się zapiszę i posiedzę na kwarantannie. Fajna opcja, aby wymigać się od roboty.

Kiedyś chory 08.12.2021 21:19
Jak podejrzewam covida siedzę cicho i nie testuję się. W przypadku wyniku pozytywnego zamkom w domu, każą ściągnąć aplikację i maja w du p ie kto zrobi mi zakupy i za co ma je kupić

121 08.12.2021 23:06
OPS zrobi ci zakupy, albo OSP, Straż miejska

*** 08.12.2021 14:53
Komentarz zablokowany

Ania 08.12.2021 10:39
Ja w swojej domowej apteczce mam w razie czego test na covid. Kupiłam w aptece.

Siara 08.12.2021 12:43
Anka jak ty mnie zaimponowalas

fd 08.12.2021 15:31
Komentarz zablokowany

Medyk 08.12.2021 22:49
Apteczne i marketowe testy nie mają takiej czułości jak PCR , dlatego warto zrobić test w laboratorium diagnostycznym lub placówce POZ

Jacek L. 10.12.2021 15:31
Anka dobrze piszesz. Oczywiście że w apteczce dziś test na covid to obowiązek.

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama