Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 01:16
Reklama

Mogli podłączyć się na końcu. Skończyli przed czasem

Dziś GAZ-SYSTEM nagazował sieci w węźle przyłączeniowym do nowej elektrowni gazowej pod Gryfinem. Gaz będzie teraz „czekał” co najmniej pół roku na uruchomienie dwóch bloków gazowo-parowych.
Mogli podłączyć się na końcu. Skończyli przed czasem
Gazówka w budowie i gotowe przyłącze gazowe.

Autor: igryfino

Dzisiaj 27 września 2023 r. nastąpił ostatni etap prac wykonawcy GAZ-SYSTEM-u związany z eksploatacją gazociągu przyłączeniowego Przywodzie – Dolna Odra do elektrowni PGE Gryfino 2050. Taką nazwę – Elektrownia PGE Gryfino 2050  - ma nosić elektrownia gazowa, która wciąż jest w budowie. Gaz w węźle już jest i czeka na uruchomienie turbin. Ale nie tak szybko…

Oddali przed terminem

Symboliczne przekazanie węzła przyłączeniowego miało miejsce dzień wcześniej. Udział w wydarzeniu wzięli eksperci i politycy. 

-Oddajemy do użytku kolejną inwestycję tak znaczącą dla budowania konkurencyjności naszej gospodarki. Rolą firmy GAZ-SYSTEM jako strategicznej spółki skarbu państwa jest bycie nieodłączną częścią systemu bezpieczeństwa energetycznego kraju, tak poprzez zabezpieczenie ciągłości dostaw, jak i efektywne wspieranie paliwem gazowym polskiego przemysłu – mówi Marcin Chludziński, prezes GAZ-SYSTEM. -Dzięki temu nasza firma dokłada kolejną cegłę do transformacji energetycznej kraju – pochwalił się prezes.

Łagodna zima sprawiła, że prace położenia rur szły sprawnie. GAZ-SYSTEM, polski operator gazociągów przesyłowych może pochwalić się realizacją na terenie kraju Baltic Pipe, czyli systemu gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę. 

Czekamy na rekordową elektrownię 

Obiekt w Dolnej Odrze pod Gryfinem ma szansę stać się największą elektrownią gazową w Polsce. Dwa bloki gazowo-parowe w Elektrowni PGE Gryfino 2050 mają mieć łączną moc 1340 MW.

Przebąkiwano, że obiekt zostanie otwarty na wybory, ale się nie udało. Tylko GAZ-SYSTEM zdążył.  Kolejne terminy uruchomienia to przełom roku, ale i to nie jest realne przy obecnym zaawansowaniu prac. Roboty mogą potrwać co najmniej pół roku. 

- Inwestycje PGE w energetykę niskoemisyjną wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne kraju i umożliwiają stopniową wymianę starych mocy w systemie na nowoczesne, spełniające najbardziej restrykcyjne przepisy – mówi Przemysław Kołodziejak, wiceprezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej ds. Operacyjnych. -Dwa bloki gazowo-parowe przy Elektrowni Dolna Odra o mocy blisko 1400 MW będą zapewniać stabilne dostawy energii elektrycznej dla blisko 2,5 mln gospodarstw domowych, przy jednoczesnym obniżeniu emisji w Polsce o ok. 3 miliony ton dwutlenku węgla rocznie – wymienia liczby wiceprezes PGE. 

Póty co czekamy na efekt końcowy wiedząc, że gaz już „czeka”.

O wcześniejszej konferencji pisaliśmy tu:



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
i
lokal 28.09.2023 12:46
Skąd redaktor ma przecieki o otwarciu? Znowu tajemniczy informator?

H56 28.09.2023 08:53
-Dwa bloki gazowo-parowe w Elektrowni PGE Gryfino 2050 mają mieć łączną moc 1340 MW. -Dwa bloki gazowo-parowe przy Elektrowni Dolna Odra o mocy blisko 1400 MW - jak dla mnie , to bliżej z tą mocą jest do 1300 niż 1400 MW. Obecne rekordowe ceny gazu nie sprzyjają produkcji energii z gazu. Błękitne paliwo jest dziś dziesięciokrotnie droższe niż rok temu.

Twoja stara 28.09.2023 12:22
Gaz ziemny jest aktualnie na giełdach dziesięciokrotnie tańszy jak rok temu. Kumulacja cen była w sierpniu ub.r. gdy Gazprom zaczął odcinać dostawy tym krajom które nie chcą płacić w rublach. Po co to tak głupio kłamać aby "uzasadniać" swoje głupie stanowisko?

Yoda 06.10.2023 08:44
Dlatego istnieje jeszcze węgiel, który sprzyja w dywersyfikacji ryzyk w portfelu działalności.

pulak przed i po głupi tak go łupi ha ha ah 28.09.2023 07:52
na ulicach gaz gaz gaz na ulicach ha ha ah jak śpiewa kazik ha ha ah zamienił stryjek wegiel nasz na *** kijek i marchewkę ha ha ah

i
;-) 28.09.2023 01:10
Czuję się nagazowany przed tymi wyborami.

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama