Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 16:15
Reklama
News will be here
Reklama

Urząd pracy kupi ci auto, rower albo skuter

Zmiany w urzędach pracy. Będzie to pierwsza od prawie 20 lat zmiana myślenia o skutecznym poszukiwaniu zatrudnienia. Bo dzisiaj bezrobocie jest inne niż wtedy.
Urząd pracy kupi ci auto, rower albo skuter
Pożyczka ma ułatwić dojazd do pracy

Autor: iStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – podał Business Insider Polska – pracuje nad nową ustawą o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Nowe przepisy mają zastąpić ustawę o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy, obowiązującą od kwietnia 2004 roku. 

Nowe przepisy mają wejść w życie od stycznia 2025 r. 

Pożyczka ma ułatwić dojazd do pracy 

Ministerstwo Pracy chce stworzyć mechanizm udzielania pożyczek bezrobotnym na zakup „środka transportu osobistego”: samochodu, roweru lub skutera. Żeby im to umożliwić, zostanie stworzony mechanizm dofinansowania.

Zachęta do skorzystania z tej formy pomocy byłoby jej umorzenie. Ale pod warunkiem, że taka osoba będzie pracowała przez określony przepisami czas.

„Resort liczy, że w ten sposób umożliwi osobom bezrobotnym gotowym do pracy, ale niemającym możliwości dojeżdżania np. do innej miejscowości, podjęcie aktywności zawodowej” – czytamy w serwisie.

Takie podejście do pomocy bezrobotnym wynika m.in. z charakteru bezrobocia w Polsce, które tak naprawdę dotyka kilku regionów. To najczęściej miejsca odległe od wielkich miast, słabo zurbanizowane, bez lub niewielu dużych zakładów pracy.

Nie będzie karania bezrobotnych

Reforma urzędów pracy oznacza jednak więcej ważnych zmian. Otóż jej autorzy chcą umożliwić bezrobotnym wybór urzędu, w którym będą poszukiwali pracy. Bo teraz wpływ na to ma miejsce zameldowania bezrobotnych. Na zasadzie: zgłaszasz się tam, gdzie mieszkasz.

Zniknąć ma też możliwość karania bezrobotnych za odmowę przyjęcia propozycji pracy.

Dzisiaj jest taka sytuacja, że bezrobotny przychodzi do urzędu pracy i jak nie zaakceptuje zaproponowanej oferty, to jest wykreślany. Po tych zmianach będzie to niemożliwe, bo chodzi o to, żeby ta oferta pracy była zgodna z jego oczekiwaniami – podkreśla cytowany przez Strefę Biznesu wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Projekt ustawy przewiduje również rezygnację z najniższego zasiłku, który teraz wnosi 80 proc. zasiłku podstawowego (1043,30 zł brutto) w przypadku osób ze stażem pracy krótszym niż 5 lat. Po zmianie takie osoby dostaną pełny zasiłek – 1304,10 zł brutto.

Bez zmian pozostaną natomiast warunki uzyskania prawa do zasiłku oraz okresu zasiłku (180 dni – podstawowy i 365 dni – wydłużony).

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zdziwione iświnoujście 23.03.2024 08:26
Czy tercetowe lenie szykują się do rejestracji w PUP aby naciągnąć urząd na kupno samochodów?

CPN 23.03.2024 09:26
Może wystarczy wyłudzać paliwo.

Urwa gryfinska 22.03.2024 20:01
Szukam sponsora co siegnie do wora oooooo szukam sponsora

cysiek 22.03.2024 09:10
Czym w Gryfinie różni się bezrobotny od burmistrza? Obaj są na utrzymaniu przez podatników, obaj nic nie robią, prestiż i szacun taki sam, raz w miesiącu przychodzą do urzędu listę podpisać... Jedyna różnica wynika z wysokości zasiłku ;-)

łowca leni 22.03.2024 09:24
Ale burmistrz prowadzi kampanię. Od 5 lat się tak nie umęczył.

A. Żmijewski 22.03.2024 09:50
Na zmęczenie zasadniczo najlepsze pyr pyr są ogrodowe pomidory spod folii pyr pyr

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama