Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przeszedł ulicami Gryfina

  • 06.01.2017, 13:04 (aktualizacja 06.01.2017, 16:10)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przeszedł ulicami Gryfina TWS
Dzisiaj, 6 stycznia 2017 r. obchodzimy Święto Trzech Króli. Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie, Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie i Gryfiński Dom Kultury zorganizowały I Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta.

Wydarzenie rozpoczęło się na placu Barnima o godz. 10:00. Kacper, Melchior i Baltazar! - to były głośne okrzyki towarzyszące uczestnikom pierwszego gryfińskiego królewskiego pochodu. Aura pogodna, zimna, na placu Barnima zgromadziło się sporo nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Na scenie maluchy śpiewały kolędy. Było sporo nagród i wyróżnień w konkursie na zaprojektowanie koron. A koron było mnóstwo! Miło było choć na chwilę poczuć się „ważnie” z królewskim akcentem na własnej głowie.  

Na scenie obok Kuby Kasprzaka (nie śpiewał) pojawił się ksiądz i zaintonował kolędę. Jednak nie    rozśpiewał zebranych na placu gryfinian. Pewno trochę zmarzli. Były także jasełka w wykonaniu dzieci. Na scenie pojawiła się m.in. śmierć z kosą oraz król Herod.

A na ulicy formował się  pochodowy orszak. Każdy orszak organizowany jest na miarę istniejących możliwości i fantazji. Przed nami następny za rok i już z nowymi pomysłami rodzącymi się w głowach    pracowników  Gryfińskiego Domu Kultury.  Śpiewający pochód udał się na ul. Energetyków, gdzie wszystkich czekała „ogniowa” niespodzianka w wykonaniu dwóch pań. Pokaz ogni bardzo się wszystkim podobał, a najbardziej trzem strażakom na dachu swego samochodu.

Po zakończeniu pokazu wszyscy udali się do kościoła. Święto Trzech Króli to bardzo ważne kościelne, związane z Bożym Narodzeniem święto. Kolędnicy, chodzenie po kolędzie, widowiska - to stare  obrzędy związane z kulturą polską i chrześcijańską. Bardzo dobrze, że ta tradycja odradza się  Gryfinie. Może nie przyszły tłumy, ale ci, którzy się pojawili, wrócili do domów, zabierając ze sobą  radosną atmosferę i hasło roku 2017: Pokój i dobro.

 

Przypomnijmy, że dzisiaj o godzinie 18:45 w kościele pw. NNMP w Gryfinie odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu chóru Res Musica. Zespół wystąpi pod dyrekcją Grzegorza Handkego. Wstęp wolny.

TWS

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (70)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

arek
arek 09.01.2017, 08:01
Trzech to jeszcze brakuje. A który to Belzebub?
Czarownica
Czarownica 08.01.2017, 22:44
Cuda wianki. Kościół wie czego ludziskom trzeba. Chleba i igrzysk. Na chleb i inne atrakcje to my dla nich. Igrzyska, proszę bardzo. NIC ICH TO NIE KOSZTUJE, a jaka radocha dla wyznawców KK. Biorąc pod uwagę, że jest to romantyczna, ale jednak bajka, zachęcam do czytania tekstów historycznych. Bajki zostawmy dla dzieci .
wawa
wawa 08.01.2017, 20:33
Więcej Koron!!!!! - zabrakło dla dzieci!!!!!
z
z 09.01.2017, 08:43
zabrakło bo niektórzy po pieć brali tylko nie wiem po co
młodzieżowa rada
młodzieżowa rada 08.01.2017, 13:04
Cieszy mnie, że jest ktoś młody zainteresowany polityką. Szkoda tylko, że mocno identyfikuje się z socjalistyczną partią, działającą pod przykrywką idei Kościoła Katolickiego.
 rozczarowany
rozczarowany 07.01.2017, 20:17
szkoda że nie pośpiewaliśmy kolęd i że nie pojadłem grochówki miała być po mszy. ale ktoś ją zabrał i gdzieś dał może te panie zjadły, kiepska organizacja. moze za rok będzie inaczej.
jasełkowicz
jasełkowicz 07.01.2017, 19:47
Na przyszly rok bedzie nas więcej, wiec zróbmy trzy orszaki, osobny dla każdego króla. Pierwszy wyruszy z kosciołą na Górnym Tarasie, drugi ze Szczecińskiej spod GDK, a trzeci z UMiG. Zobaczymy, kto będzie miał wiekszy i kto lepsze dary. Do zobaczneia na pl. Barnima I za rok!
Mieszkanka
Mieszkanka 07.01.2017, 18:04
Drodzy organizatorzy super organizacja za rok prosimy o powtórkę! !!!
antyciapaty prześmiewca
antyciapaty prześmiewca 07.01.2017, 17:52
Nikt by w Polsce trzech krolow nie bil, gdyby przybyli z krotka wizyta towarzyską celem wyrazenia czci, uznania i zachwytu dla Polaków oraz propozycja przysiegi wierności polskim ideałom (podarunki podkreślające tę lojalność mile widziane).
zdegustowany
zdegustowany 07.01.2017, 15:03
A gdzie są pseudo organizatorzy z umig? Podpięli się pod imprezę i nawet się nie zjawili.
koszatka
koszatka 07.01.2017, 11:00
Diabelskie ognie do anielskiego orszaku według mnie nie pasują.
hossana
hossana 07.01.2017, 10:39
Byłam pod wrażeniem. Pozdrawiam wszystkich biorących udział w Orszaku Trzech Króli. Normalnie coś pięknego! Niech to se stanie nasza gryfińską tradycją.
Ich und Du
Ich und Du 07.01.2017, 09:23
Brawa dla organizatorow!
sprawdzam!
sprawdzam! 06.01.2017, 22:46
A teraz otworzcie Biblie i znajdzcie, gdzie tam jest napisane, ze bylo ich akurat trzech? I kolejna sprawa, że mieli takie imiona, jakie im nadano...
gość
gość 06.01.2017, 21:05
Ciekawe kto to finansuje. A w tym czasie inne dzieci cierpią i czekają na pomoc z wyżebranych przez Owsiaka pieniążków, najczęściej dawanych przez ten " II sort"
ja brzoza, ja brzoza
ja brzoza, ja brzoza 06.01.2017, 21:03
A apel był?
wospowaty
wospowaty 06.01.2017, 21:02
No a gdzie punkty żywienia bigosem, gorącym chlebkiem, zumba, punkt pomocy medycznej, orkiestra dęta z Elektrowni, artyści vocal, teatrzyki zspod Lwów, strażacy z niespodziankami, urzędnicy miasta, kramy Jaegera, kropelka krwi, Biblioteka Publiczna z teatrzykiem, wystepy grup przedszkolnych?
kiku
kiku 06.01.2017, 21:21
Antek, brzoza ci na mózg padła!
Gość
Gość 06.01.2017, 19:20
Warto sobie zdać sprawe z zupełnie nowych wyzwań. Dziś jeśli państwo zaprasza muzułmanów, to wiedzcie, że oni tworzą po krótkim czasie zwartą, nieprzepuszczalna społeczność, wprowadzają prawo szariatu i odtąd nawet policja omija ich dzielnicę.Opowiadała mi osoba mieszkająca w Niemczech 16 lat temu, że już wtedy to było, widziała to na własne oczy, a przeciez jeszcze wcześniej sie to działo - dziś sa całe obszary wyłączone z Europy w Europie. Nawet jeśli chce się czynic dobro, trzeba to robic ROZUMNIE. Trochę inny przykład - w widocznym na fot. Wrocławiu kiedyś Caritas zaapelowała o... niedawanie datków żebrakom. Brak miłosierdzia? Nie - to właściwe miłosierdzie, bo dawanie datków utwierdza ich w tym żebractwie, a także czerpią z tego zyski grupy mafijne.- Co do" uchodźców"- wielu z nich to tylko emigranci zarobkowi a także terroryści. Prawdziwym miłosierdziem byłoby skierowanie ich do państw bliskich ich kulturze lub pomaganie w ich ojczyznach.
baron
baron 06.01.2017, 18:51
Schutzengeld (ktokolwiek to jest) ma trochę racji. Te sprawy trzeba przemysleć.
Ziutek
Ziutek 06.01.2017, 15:36
Piszcie,piszcie co wlewacie w ryło w te radosne świeto,piszcie,piszcie.
xxx
xxx 06.01.2017, 14:58
Wreszcie kościół wychodzi do ludzi i przede wszystkim dzieci ! W taki sposób więcej maluchów zainteresuje się świętem niż tylko zwykłą mszą. Brawo ! Gratulacje ! P.S. Zresztą w parafii na dole zawsze jest ciekawiej niż na górce :(

Pozostałe