Znikające, a potrzebne zawody i miejsca. Introligatornia w Gryfinie 

  • 23.01.2017, 14:26 (aktualizacja 24.01.2017, 11:20)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Znikające, a potrzebne zawody i miejsca. Introligatornia w Gryfinie
Ścigamy się z czasem, żyjemy w ciągłym pośpiechu i często nie zauważamy, że również wokół nas zmienia się nasz mały świat, w którym coś bezpowrotnie znika i tego co jest dziś, może już nie być jutro. Tak się stało z wieloma zawodami, których pracownie jako prawie bezużyteczne zniknęły z naszych ulic. Stało się tak również z pracowniami introligatorskimi, których w razie potrzeby chyba ze świecą szukać. Z pewnym małym wyjątkiem…

Obecnie Cech Rzemiosł Różnych w Gryfinie nie ma w swoim „spisie” zakładu introligatorskiego świadczącego usługi dla ludności na terenie Gryfina. Co wiec ma zrobić posiadacz książki, w której  każda kartka „fruwa” albo lektura jest już tak zniszczona „zaczytaniem”, że potrzebny jest  jej natychmiastowy ratunek?

Porzekadło „Kto pyta, nie błądzi” zaprowadziło mnie do gryfińskiej Biblioteki Publicznej, do dyrektorki Sylwii Mencel.

-Owszem, obecnie jest u nas może nie zakład poligraficzny, ale mała pracownia introligatorska  zabezpieczająca przede wszystkim nasze potrzeby. Istnieje ona ładnych parę lat i gryfinianie na pewno pamiętają utalentowanego introligatora z „duszą” Józefa Kłodę czy Stanisława Stolca. Był to czas, w którym w szkołach zawodowych istniały klasy przygotowujące do zawodu introligatorskiego. A o takiego zawodu oprócz zdolności manualnych, wymaga się również artystycznego wyczucia -  opowiada dyrektor Sylwia Mencel.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (31)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jack strong
jack strong 28.01.2017, 00:19
co wy tam ćpacie w tym redakcyjnym zaścianku przedmieścia promując się nazwą igryfino?co ? jaki tam *** towar leci , że nie umiecie napisać prawdy?pomijając to iż józef kłoda ,,wielkim społecznikiem był,, , ,,odważnym strażakiem ,, i i mistrzem introligatorstwa , który nawet kapitułki potrafił zalepić czym innym niż klejem...może tak trochę dziennikarskiej sensacji ? ,może prawdy ,której wam brakuje do obiektywnego pisania ...krytyka obca? więc oto moja krytyka -józef kłoda gejem był...czy to jest napisane poprawnie wg igryfino ,,portalu,, ?
zwykły czytelnik
zwykły czytelnik 28.01.2017, 09:11
A ty jesteś Jack jesteś bydlakiem. Czy wiesz, że w naszej kulturze istnieje nie pisana zasada: o zmarłym dobrze, albo wcale?
jack strong
jack strong 30.01.2017, 00:53
i jeszcze jedno,,zwykły czytelniku,, a czy wiesz ,że w naszej kulturze istnieje takie coś jak pojęcie prawdy.. ? józef jest historią ,a czy prawda historyczna nie należy się gryfińskiemu społeczeństwu?...no Q !...
jack strong
jack strong 30.01.2017, 00:47
widać jesteś tylko ,,zwykłym czytelnikiem,, i nie czytasz dokładnie...zapytam tak - a czy o jaruzelskim ,kiszczaku ,kociółku , piotrowskim ...tez nie można pisać zle ?...też zmarli zostali pochowani z honorami i swoje za uszami mieli,....jesli ja jestem bydlakiem to ty jesteś idiotą...
gość
gość 24.01.2017, 21:16
komu potrzebny taki zawód? będzie wystarczająco zamówień by utrzymać etat? głupie te tytuły... zanikają to znaczy że i potrzeba zanika
 Adam
Adam 24.01.2017, 10:17
Józek Kłoda nigdzie nie wyjechał. Od lat nie żyje. Introligatornia działa i gdybyś "Aniu" tam zajrzała to wiedziałabyś o ty. Przecież w art. Jest , że Józek tam pracował
Brian
Brian 24.01.2017, 10:44
Pogrzeb Jóżka był chyba w zeszłym roku w Gryfinie. Czytałem gdzies w gazecie.
jack strong
jack strong 27.01.2017, 23:56
owszem,oddali mu hołd jego ulubieni ,, podopieczni,, :-) ,a co niektórzy rozczulali się jak przysłowiowa ,,dziwka po opłatku,, -wystarczy cofnąć się wstecz i spjrzeć na zdj. z pogrzebu...
Ich und Du
Ich und Du 23.01.2017, 20:34
Kiedys tam pracowal sp. Jozek Kloda, Janek Kloda dawno temu wyjechal z Gryfina.
jack strong
jack strong 26.01.2017, 01:11
żegnali go jemu podobni....:-)
Ich und Du
Ich und Du 23.01.2017, 20:34
Kiedys tam pracowal sp. Jozek Kloda, Janek Kloda dawno temu wyjechal z Gryfina.
ania
ania 23.01.2017, 18:58
introligatornia długo już nie świadczyła usług
didi
didi 23.01.2017, 17:10
W bibliotece jako introligator pracował pan Józef Kłoda
jack strong
jack strong 26.01.2017, 01:09
zgadza się ,był ..strażakiem ,introligatorem i instruktorem harcerskim....dużo by opowiadać..człowiek legenda...
jack strong
jack strong 27.01.2017, 23:52
zapomniałem dodać iż był odmiennej orientacji seksualnej , niż normalny człowiek... :-)...
zwykły czytelnik
zwykły czytelnik 28.01.2017, 09:16
A ty jesteś odmienne orientacji intelektualnej i moralnej.
jack strong
jack strong 30.01.2017, 23:39
i git ...widzisz..ktoś sierodzi qr..wą ,ktoś księdzem a jeszcze ktoś inny złodziejem...czasami ma to dobre strony o się można poznać :-)
greg
greg 23.01.2017, 17:29
A to jakie lata były?
jack strong
jack strong 24.01.2017, 11:52
a takie ,gdzie (...)

Część komentarza usunięto. admin2
jack strong
jack strong 27.01.2017, 23:58
a takie to lata gdy kłoda pasowała do stolca..
maciuś wykopany
maciuś wykopany 23.01.2017, 16:03
Karzden jeden se morze wienc sfego eboka zaintroligować w okładkie u sylwi co z heniem lody krenciła
czytelnik
czytelnik 23.01.2017, 19:29
maciusiu powyżej -jesteś prostak i cham. W skrócie -debil.
ulicznik
ulicznik 23.01.2017, 19:49
... z Czechosłowackiej....

Pozostałe