Budżet zadłużonej gminy, która żyje ponad stan

  • 13.12.2017, 14:21
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Budżet zadłużonej gminy, która żyje ponad stan Agnieszka Górska, skarbnik gminy Chojna
Ponad stan żyje ten, kto wydaje więcej niż zarabia. Groźne staje się to wtedy, jak robi to latami. W podobnej sytuacji jest gmina Chojna, którą musiał wspomóc nawet budżet państwa RP. Zadłużona gmina zaplanowała wstępnie swój budżet na przyszły rok. Gmina nadal dużo planuje wydawać w stosunku do swych dochodów. Jednak pierwszy raz od lat planuje dochody bieżące nieznacznie wyższe od bieżących wydatków.

Będzie to jednak rok wyborczy, rok cudów, co pokazały już poprzednie kadencje.

Przez ostatnie dwa lata gminę obowiązywał program naprawczy. W 2018 już tak nie będzie. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Chojnie skarbniczka gminy Agnieszka Górska przedstawiła wstępny projekt budżetu gminy Chojna na 2018 r.

Gmina musi spłacić 11,4 mln zadłużenia, przy czym w tej kwocie uwzględniona jest pożyczka z budżetu państwa. Będzie to stanowić 21 procent dochodów gminy.

Dochody budżetu gminy zaplanowano na 54,677 mln zł. W tym same dochody ze sprzedaży majątku mają wynieść ponad 2 mln zł. W tym roku gminie udało się sprzedać przedwojenną siedzibę starostwa, gdzie jeszcze niedawno planowano przeniesienie urzędu miejskiego. Wydatki zaplanowano na prawie 54,76 mln zł.

W roku wyborczym gmina chce zaszaleć z inwestycjami. W porównaniu do poprzednich 3 lat to duży skok. W 2018 r. planowane jest m.in.:

-budowa kanalizacji sanitarnej do Jelenina za 595 tys. zł,

- udział w tworzeniu chojeńskiej części wojewódzkiej ścieżki rowerowej z Godkowa w stronę Trzcińska-Zdroju za 472 tys. zł,

-budowa remizy w Nawodnej za 400 tys. zł,

-przebudowę ul. Zielonej 350 tys. zł,

-uzbrojenie działek pod budynki mieszkalne między ul. Żwirki i Wigury oraz na inwestycje w ulice Odrzańską i Narciarską za 225 tys.zł,

Centrum Kultury w Chojnie ma dostać ponad 1,25 mln zł.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ligenza
Ligenza 14.12.2017, 11:00
Burmistrz poprzez wydawanie pieniędzy więcej niż ma dochodów już dawno zjadł swój ogon.
maruda
maruda 14.12.2017, 10:49
dziurawe chodniki w mieście powstałe 50 lat temu, walące się średniowieczne mury, zaniedbana zieleń miejska, osiedle lotnisko wyglądające jak wietnamski targ, ruina basenu, dymiące kominy i smog jak na Śląsku - a to Chojna właśnie...

Pozostałe