Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019

OPS zażądał zwrotu 25 tys. zł i wstrzymał świadczenia, bo dostała dotację z PUP na działalność gospodarczą. Sąd w podobnej sprawie ma inne zdanie

  • 03.02.2018, 22:33 (aktualizacja 12.02.2018, 22:55)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
OPS zażądał zwrotu 25 tys. zł i wstrzymał świadczenia, bo dostała dotację z PUP na działalność gospodarczą. Sąd w podobnej sprawie ma inne zdanie
Czy ośrodek pomocy społecznej ma prawo wliczać do dochodu rodziny otrzymaną wcześniej dotację z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Czy w związku z tym OPS może wstrzymać wypłacanie świadczeń i na dodatek żądać zwrotu już wypłaconych pieniędzy? Z takim problemem zwróciła się do nas pani Agnieszka z Gryfina (imię zostało zmienione na potrzeby artykułu).

-Z OPS w Gryfinie pobierałam 500+ i zasiłek rodzinny. Przez niedopatrzenia urzędników muszę oddać 25 000 tysięcy zł. Zdaniem urzędników z Ośrodka Pomocy Społecznej tyle mam nienależnie pobranych świadczeń. Nagle bowiem okazało się, że mój dochód na osobę sporo przekracza, bo doliczono nam dotację wziętą z Powiatowego Urzędu Pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej – opowiada portalowi igryfino pani Agnieszka.

-Wraz z partnerem wzięliśmy z Powiatowego Urzędu Pracy dotację na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Działalność uruchomiłam w 2016 r. Nie zgłaszałam tego do OPS, bo nie wiedziałam czy muszę to robić. Teraz panie z OPS mówią, że trzeba to było zgłosić a każda darowizna, kredyt, pożyczka czy nawet debet wpływają na wysokość dochodu, także dotacja z PUP. Mają wszcząć dochodzenie. Policzyli, że nasz dochód wyniósł 40 000 tysięcy zł dotacji z PUP na rozpoczęcie działalności gospodarczej (bo ja wzięłam 20 tysięcy i mój partner). Przekroczyliśmy zdaniem OPS próg dochodowy i niezależnie pobieraliśmy świadczenia. Teraz musimy je oddać, czyli 25 tysięcy złotych.

Jak to zrobić, skoro mam 3 dzieci? Nie stać mnie na pomyłki OPS i zwrot tylu pieniędzy. Otrzymane z PUP dotacje nie były naszym dochodem, bo ze wszystkiego musieliśmy się rozliczyć co do grosza. Nawet 1zł nie mogłam przeznaczyć na potrzeby swoje czy dzieci.

Teraz OPS wstrzymał wypłatę świadczeń i poinformował mnie pisemnie, że wszczyna dochodzenie niezależnie pobranych świadczeń – mówi pani Agnieszka.

 

W poniedziałek wyślemy zapytania w tej sprawie do Powiatowego Urzędu Pracy, Urzędu Skarbowego i OPS. Jednak już dziś znaleźliśmy orzeczenia sądowe, z których wynika, że w sprawie zaliczania do dochodu dotacji otrzymanej z PUP na działalność gospodarczą, OPS w Gryfinie może nie mieć racji.

Otóż Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku opublikowanym w 2015 r. wskazał, że bezzwrotna dotacja na prowadzenie działalności nie stanowi dochodu rodziny i nie ma wpływu na przyznanie zasiłku okresowego.

Sąd orzekł, że dopiero środki uzyskane prez zaangażowane w działalność gospodarczą mogą w przyszłości przynieść wymierny przychód, który dopiero wówczas będzie mógł podlegać ocenie przez organ.

WSA dodał również, że nie bez znaczenia jest fakt, iż uzyskana kwota nie może zostać przeznaczona na wydatki związane z utrzymaniem rodziny, a gwarancją jej bezzwrotności jest wyłącznie prawidłowe rozdysponowanie środków, stosownie do reguł wynikających z zawartej umowy dotacji. Podobne zasady rozliczeń dotyczą również przyznanego wsparcia pomostowego (II SA/Sz 366/14).

Podobne zdanie ma również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie: Przyznana bezzwrotna dotacja na otwarcie firmy nie stanowi dochodu i nie ma wpływu na przyznanie zasiłku okresowego.

Zdaniem kobiety, która wniosła do sądu skargę na decyzję OPS, urzędnicy wliczając do dochodu kwotę dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie zauważyli że ma ona zostać przeznaczona wyłącznie na konkretny cel wskazany w umowie.

Kobieta dodała, że gdyby sfinansowała z uzyskanej od PUP kwoty jakieś potrzeby konsumpcyjne jej rodziny, stanowiłoby to o konieczności zwrotu takiego świadczenia do urzędu pracy. Zwróciła również uwagę, że przyznana dotacja nie stanowi dochodu, a jedynie przychód z działalności gospodarczej, zatem organ nie powinien w ogóle uwzględnić tej kwoty przy obliczaniu jej dochodu.

WSA 27 listopada 2014 roku podzielił jej argumentację. Jego zdaniem bezzwrotna dotacja na prowadzenie działalności, nie stanowi dochodu rodziny i nie ma wpływu na przyznanie zasiłku okresowego. WSA dodał również, że nie bez znaczenia jest fakt, iż uzyskana kwota nie może zostać przeznaczona na wydatki związane z utrzymaniem rodziny, a gwarancją jej bezzwrotności jest wyłącznie prawidłowe rozdysponowanie środków, stosownie do reguł wynikających z zawartej umowy dotacji.

 

Aktualizacja:

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/27008,ops-nie-zalicza-do-dochodu-dotacji-z-pup-na-dziala

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (48)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Honeker
Honeker 08.02.2018, 20:26
Cóż pani dyrektor specjalistką to niestety nie jest...
łycha
łycha 08.02.2018, 20:38
specjalistka od mieszania...
grosik
grosik 08.02.2018, 20:17
OPS zamiast pomagać to często potrafi jeszcze wbić nóż w plecy!
niecierpliwa
niecierpliwa 07.02.2018, 23:43
I co odpowiedziała dyrektorka OPS? Doczekamy się?
gosc
gosc 05.02.2018, 22:22
W Kanadzie za kazdego pracownika i pracodawce, ktorzy podpisali umowe o prace, a to dzieki konkretnemu urzednikowi, temu wlasnie urzednikowi daja od łepka pieniadze. To jest wlasnie premia za pomyslowosci worowe wypelnianie obowiazkow. A u nas w ramach wzorowej pracy przyznaja zasilek. Gdyby tym zasikowiczom zaproponowacprace kilka godzin tygodniowo (!) w zielencach, czy przy odsniezaniu, to bych z dziesieciu zostalo w kolejce po zasilek. Reszta pracuje w enerodowie na czarno. A zasilek nizszy niz kieszonkowe dla" uchodzcy".
...
... 05.02.2018, 21:22
za dwadzieścia lat to 50% będzie pobierac zasiłki zapomogi i bog wie co. Do roboty się wziąć.
yty
yty 05.02.2018, 00:31
Żądania są zupełnie bezzasadne!
a to ci psikus
a to ci psikus 04.02.2018, 21:49
OPS mądrzejszy od Sądu?
To samo
To samo 04.02.2018, 16:07
Mam to samo przez niedopatrzenie urzędnicze zaginione dokumenty muszę oddać ok 3000 zł za niby nie prawnie pobrane świadczenia rodzinne masakra jaki tam mają bałagan do dziś nie ma winnego i śladu po dokumentach składanych do wniosku o świadczenia rodzinne co dziwne na jakiejś podstawie wydano decyzję że mi się należy ............
Marta
Marta 04.02.2018, 18:34
Radzę nie wracać. Niech sami udowadniają.
Tosamo
Tosamo 04.02.2018, 20:17
Marta my jesteśmy wobec urzędów bezradni już zwracam..... nie chcę mieć z nimi nieporozumień i czyste sumienie, nie chcę sprawy sądowej bo i to mi groziło za nie oddanie kasy
orno
orno 05.02.2018, 22:23
Tosamo nie daj się i nie dawaj satysfakcji. Oni niestety tylko na to liczą!
Wolnosc
Wolnosc 04.02.2018, 14:35
To jak teraz. Urzedas ma wieksza wladze niz prawo. Zdanie urzednika ma wieksze znaczenie niz orzeczenie sadu. Polski paradoks.
podatnik
podatnik 04.02.2018, 13:55
Przypominam paniom że to nie państwo daje wam 500+ .państwo nie ma swoich pieniędzy ,to co dostajecie jest z naszych podatków .Kiedyś upomnimy sie o nie z procentami.
Czysta
Czysta 05.02.2018, 19:26
prawda
Wolność
Wolność 05.02.2018, 17:48
Rząd już naliczył procenty w wyższych podatkach (wyższe ceny). Podatnicy mogą co najwyżej poskomleć wybierając tych samych co 4 lata.
Isaura
Isaura 04.02.2018, 12:48
Witam wszystkich ludzi na poziomie! W tamtym roku wyszłam za mąż. Oboje z mężem pochodzimy z nowoczesnych rodzin wyznających wartości. Po naszym ślubie nasi młodzi jeszcze rodzice wymienili się partnerami i wzięli śluby. Były 3 piękne wesela. Mamusia mieszka z teściem, a teściowa z moim tatą. W tym roku urodziłyśmy dzieciaczki. Ja urodziłam bliźniaczki: Dżesikę i Kataleję ,mama urodziła chłopca Xawiera a teściowa Rajanka. Wyjaśnijcie mi proszę jakie jest pokrewieństwo moje, męża, wszystkich dzieci do siebie oraz rodziców i teściów. Pomóżcie ułożyć mi to dżewo ginekologiczne. Z góry dziękuję za sensowne odpowiedzi.

szaman
szaman 05.02.2018, 17:49
Musisz Isaura iść pod basztę w Gryfinie,rozpędzić się i zapier..olić mocno łbem w mur obronny.Będziesz wtedy miała wizję wyjaśniającą ci treść tego co piszesz powyżej.Możesz również po odzyskaniu przytomności opisać na forum to co ukazało ci się w wizji bo jesteśmy bardzo ciekawi.
dyrektorko!
dyrektorko! 04.02.2018, 13:34
Olu, ale się napociłaś. Pytanie tylko co to ma do rzeczy?
Marta
Marta 04.02.2018, 11:44
U mnie była podobna sytuacja pobieram 500plus na drugie dziecko z koleji mąż wyjechał za granicę i ze mi sie nie należy gdzie pracuje zawodowo w Polsce caly czas. Pani z Opsu zrobila wielkie oczy że powiedzialam jej ze nic nie będę podpisywać i rezygnowac z świadczenia ponieważ sie mi nalezy i powiadomilam ja aby sobie poczytała przepsiy i wyszło na.moje ze mam rację i dalej pobieram świadczenie
L.
L. 04.02.2018, 19:56
Marta, miałam podobną sytuację, mąż wyjechał za granicę, papiery wysłane do Szczecina, pieniędzy za ten okres nie widziałam :/
QQ
QQ 04.02.2018, 13:41
To co pobierasz na drugie dziecko o ile to prawda(bo na pewno nie) to na pewno będziesz musiała wszystko zwrócić łącznie z procentami.Taka jest twoja znajomość przepisów.
Marta
Marta 04.02.2018, 14:18
Po pierwsze tak pobieram świadczenie tyllo na drugie dziecko i jeśli si pracuje zawodowo w PL! To sie nalezy! Gdybym nie pracowała to sie nie należy i przepisy to ja znam ????
QQ
QQ 04.02.2018, 18:21
Tępa jesteś i nie wprowadzaj ludzi w błąd.Napisałaś że twój mąż podjął pracę za granicą.Jeśli tak to Urząd Marszałkowski sprawdza czy nie pobiera on świadczeń na dzieci w kraju w którym pracuje i na ten czas masz wstrzymane świadczenia w Polsce 500+ i inne.Wstrzymane jest również 500+ na pierwsze dziecko.Jeśli okaże się że nie pobiera ,wtedy masz 500+ dalej płacone.Jeśli cokolwiek pobiera za granicą niestety musisz oddać wszystko z procentem.Nawet na pierwsze dziecko.Poczekaj trochę,niedługo przyjdzie do ciebie list o wstrzymaniu świadczenia.
Ewa
Ewa 04.02.2018, 19:25
Chyba Ty jesteś tępy i nie znasz przepisow ! Masz prawo do 500+ a Niemcy wypłacaja Ci dodatek deferencyjny jeśli popierasz kindergeld ( czyli pomniejszone o 500+ w Polsce ) i nie prowadzaj ludzi w błąd tylko sobie poczytaj na ten temat
---------------------
--------------------- 05.02.2018, 17:40
Co ty mi tu piszesz o Niemcach.Jakby tylko jedni Niemcy byli na świecie i wszyscy Polacy mieli tam pracować.Możesz pracować choćby w Boliwii lub na PogoPogo.Najpierw jest sprawdzane czy nie pobierasz świadczeń na dziecko w kraju w którym pracujesz.Tak jest zawsze.Kropka.Amen.Też pracuję za granicą.Nie w Niemczech hehe....
MIESZKANKA
MIESZKANKA 04.02.2018, 11:24
MOJA NIEPELNOSPRAWNA CORKA ZLOZYLA WNIOSEK O PRZYZNZNIE JEJ POMOCY RAZ WROKU W POSTACI OPALU NIESTETY PANI SZYMANOWICZ ODRZUCILA JEJ TEN WNIOSEK POMIMO ZAPEWNIAL WICEBURMISTRZ,ZE JEJ SIE TO NALEZY CORKA POBIERA RENTE SOCJALNA Z ZUSU MIESZKA ZNAMI BOWIADOMO,ZE SAMA NIE MOZE MUSI MIEC CALODOBOWA OPIEKE .OPS TAK WYLICZYL DOCHODY ,ZE NIEWIADOMO SKAD TO WZIELI OBOJE TEZ Z MEZEM PRZEDSTAWILISMY SWOJE TAK JAK CHCIALA PRACOWNIK OPSU .CORKA NA ORZECZENIU MA ZAZNACZONE ,ZE PRZYSLUGUJE JEJ POMOC SPOLECZNA ALE NIESTETY NIGDY NIEDOSTAJE .TEN OPS W GRYFINIE TYLKO POZNAJOMOSCI PRZYZNAJE .POWINNI GO ZLIKWIDOWAC ALBO CALY WYMIENIC.A PANI ONECNA DYREKTOR NAWED NIE WIE CO ZNACZY SKROT ROR .ZA ICH BLEDY LUDZIE KTORZY PODLEGAJA OPSOWI MUSZA CIERPIEC ONI DOLUJA A NIE POMAGAJA
nielubiekolesiostwa
nielubiekolesiostwa 04.02.2018, 10:55
A jak ma rządzić struktura kolesi burmistrza? Przecież pani Szymanowicz nie jest z konkursu. A przecież można było wybrać kompetentnego dyrektora OPS. A tu gafa za gafą. Ekipa Sawaryna bije kolejne rekordy, gdzie urząd już chyba pęka od nowego zatrudniania, urzędnicy już nie mieszczą się w budynku. Dyrekcja OPS to widzimisię burmistrza i skutki są takie jak widać w artykule - opłakane.
Jarko
Jarko 04.02.2018, 11:04
Zadam pytanie jeszcze raz, czy wydano jakąś decyzję w tej sprawie?
leszko
leszko 04.02.2018, 11:24
A co, Szymanowicz się skapnęła, że strzeliła babola? Zamiast szarpać ludzi, to niech najpierw poczyta przepisy i orzeczenia. Żenada jakaś.
Jarko
Jarko 04.02.2018, 16:33
Zapytem jeszcze raz, czemu nie przeczytasz, czy wydano jakąś decyzję w tej sprawie?
skarbek
skarbek 04.02.2018, 10:42
OPS się myli i w tym przypadku źle czyta ustawę.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy o PIT) jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności są zwolnione z opodatkowania.

Jarko
Jarko 04.02.2018, 10:45
Mam pytanie, czy OPS wydał jakąś decyzję w tej sprawie?
rada
rada 05.02.2018, 18:31
Nie pytaj głupio i nie wydawaj głupich pism!
Norbis
Norbis 04.02.2018, 10:39
Ktoś przeczytał artykuł?
M.W.
M.W. 04.02.2018, 10:37
Chyba redakcja będzie musiała założyć Komitet Obrony przed Działaniami OPS. Tylu ludzi robią krzywdę, że to jest bardzo potrzebne.
obcy
obcy 04.02.2018, 09:33
Wyjść z dołka dobre to jest przemyślane działanie. ale OPS źle ich traktuje bo to prawda mieli przeznaczyć na rozpoczęcie działalności zgodnie z planem niech poczekają jak za rok zakończą działalność zaczną sprzedawać sprzęt lub wcześniej to wtedy.
ella
ella 04.02.2018, 02:10
Zamiast pomóc wyjść z dołka to dołują, masakra jakaś.
Oburzona
Oburzona 03.02.2018, 23:57
W OPS PRACUJA LUDZIE KTORZY NIC NIE WIEDZA i odsylaja z pokoju do pokoju

Pozostałe