Manipulacje Milerów dwóch

  • 10.10.2018, 01:44 (aktualizacja 10.10.2018 02:50)
Manipulacje Milerów dwóch Tomasz i Kamil Milerowie. Pytania z sesji: Kiedy na stronie PUK opublikowane zostaną aktualne badania wody pitnej, która trafia do mieszkańców Gryfina? -Czy przeprowadzono badania terenu z ujęcia Tywa, gdzie 10 lat temu doszło do skażenia rozpuszczalnikiem?
Redaktor Kamil Miler prawdopodobnie próbuje ratować skórę swemu bratu wiceburmistrzowi Tomaszowi i manipuluje faktami. Tydzień temu napisał artykuł dotyczący sytuacji na sesji, podczas której go nie było. Zmanipulował materiał, pomijając pytanie jakie zadałem burmistrzowi o badanie skażonego niegdyś terenu – a to było najważniejsze pytanie. W bieżącym numerze swojej gazety dopuścił artykuł, w którym znowu odwraca się kota ogonem.

Tak zapewne woli Kamil Miler, aby pominąć meritum sprawy, bo może chodzić tu o niekompetencję jego brata Tomasza Milera.

Woda ze skażonego wcześniej terenu

To za Tomasza Milera Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Gryfinie pozwoliło sobie na czerpanie wody z terenu, gdzie 10 lat temu doszło do skażenia rozpuszczalnikami. Terenu przed ponownym puszczeniem wody do mieszkańców odpowiednio nie przebadano. A ważne są wciąż pytania: czy skażenie terenu nadal tam występuje i w jakim stopniu, a może miejsce to jest obecnie pozbawione tamtych groźnych dla zdrowia czynników? Tomasz Miler mailowo dostał pytania. Jednak nie odpowiedział. A na sesji zamiast udzielić odpowiedzi na ponownie zadane pytania, w bezczelny sposób zmienił temat.

„Rozcieńczanie” wody z terenu, na którym był rozpuszczalnik

PUK przez pewien czas aktualnych badań jakości wody nie podawał. Burmistrz na pytania w tym zakresie nie reagował… A sprawa jest poważna jeszcze z jednego względu. PUK mieszało wodę z ujęcia Tywa z wodą z ujęcia w Krzypnicy. Dopiero taką badał sanepid. Badano zmieszaną (podobno w stosunku 1 do 10), a powinna być odpowiednio badana z każdego źródła, z podaniem zawartości związków trichloroetenu i tetrachloroetenu. Wracając do głównego tematu – nie powinno się ograniczać badań wyłącznie do wody zmieszanej, bo jak stanowi polska norma - unika się sytuacji, by potencjalnie ”brudną” wodę rozcieńczać czystą, osiągając w ten sposób dopuszczalne normy). Jaka norma obowiązuje w Gryfinie? Tymczasem i w tym temacie władze nabrały wody w usta…

Chodzi o odwrócenie uwagi od nieprawidłowości?

Są dwa tematy. Jest sprawa niezlecenia w odpowiednim czasie przebadania skażonego niegdyś terenu. Jest też sprawa mieszania wód z ujęć. I to są fakty. Jednak Kamil Miler woli je pominąć i pisać o rzekomej „wymianie ciosów” - „A Kordylasiński vs. M. Sawaryn”. Natomiast ostatni artykuł zaakceptowany przez brata wiceburmistrza wskazuje: „pytanie sugerujące, że coś może być nie tak wywołały niepokój i zamieszanie”. I chcąc rzekomo sprawdzić jak jest naprawdę, w ogóle nie zajęto się dwoma podstawowymi wyżej wymienionymi kwestiami. A przecież to bierność albo niekompetencja władzy, która nie potrafi wymóc aby skażony kiedyś teren został na nowo przebadany, a wyniki podawane do publicznej wiadomości. Dopiero 18 września 2018 r. po około pięciu miesiącach (sic!) zgłoszono sanepidowi, że wody były zmieszane z dwóch ujęć. Kamil Miler tego niewygodnego faktu nie publikuje. To wygląda na manipulację! I brną w to dalej… Manipulacje można by pominąć milczeniem, gdyby nie dotyczyły aż ważnej dla mieszkańców sprawy.

 

Gdy dowiedziałem się o sytuacji, wody z kranu w Gryfinie staram się nie pić. Wyniki wody są w normie. Jednak nie wiem czy na skażonym wcześniej terenie nadal istnieje jakiekolwiek zagrożenie i w związku z tym czy ewentualne zanieczyszczenia mogłyby dostać się do wody wczoraj, dziś, jutro… Zadaję sobie pytanie, czy woda z ujęcia Tywa przed zmieszaniem z wodą z ujęcia w Krzypnicy spełnia normy. Dopóki nie zobaczę aktualnych wyników badań skażonego niegdyś terenu oraz wyników badań wody tylko z ujęcia Tywa (a więc przed zmieszaniem jej z wodą z innego ujęcia), nie mam pewności (choćby burmistrz Sawaryn nie wiem ile wody wypił i jakie miny robił).

 

O sprawie wody z "zakazanego" ujęcia Tywa pisaliśmy już m.in. tu:

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/29771,sanepid-wypowiada-sie-o-wodzie-nie-wiadomo-jaka-wo

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (130)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

znajomy Milerów
znajomy Milerów 12.10.2018, 14:29
Rozmawiałem z byłym redaktorem naczelnym Gazety Gryfińskiej i ,mówił mi ciekawe rzeczy. Po pierwszeże jest zupełnie inna sprzedaż gazety która wtedy leciała na łeb i szyje. Ale tez opowiadał jak zaraz po wyborach przyszedł do redakcji burmistrz i wręczył właścicielowi 20 tys. zł. tak ze ja w obiektywizm tych panów nie wierzę.
oho
oho 12.10.2018, 21:26
Tu chyba redakcja powinna zareagować. To ma znamiona przestępstwa. Czy to było przekupowanie dziennikarza?
Dzielnicowy
Dzielnicowy 12.10.2018, 21:04
Wręczył łapówkę? Czy co wręczył? Za co wręczył?
szejk
szejk 12.10.2018, 15:10
Czy chodzi o tego redaktora "Gazety Gryfińskiej" co pisał, że śmieci wyrzuca burmistrz do kubła przed UMiG?
chyba to niemożliwe...
chyba to niemożliwe... 12.10.2018, 16:41
a który redaktor opisywał wyrzucanie śmieci przez burmistrza? Niemożliwe, żeby tercet darował "zdradę"...
możliwe
możliwe 12.10.2018, 20:43
Przecież redaktor Rafał Remont własnie wyleciał z Gazety Gryfińskiej.
Kapitalny remont
Kapitalny remont 12.10.2018, 22:41
To kapuś arturka był znaczy wtyka taka POdpierdalcz
a ty czyim kapusiem jesteś?
a ty czyim kapusiem jesteś? 12.10.2018, 22:55
a tobie goebbelsiku marzyłby się stryczek? Ty szanujesz tylko takich, co ci liżą?
mogło być gorzej...
mogło być gorzej... 12.10.2018, 21:22
w sumie dobrze że tylko z pracy...
Witia
Witia 12.10.2018, 21:32
Sawaryn podał redaktora naczelnego portalu ono 24 do sądu i się od miesięcy tam boksują.
siwik
siwik 13.10.2018, 01:44
Szkoda że nie ma już w Gryfinie p. Rafała Remonta poniewaz on wie o wielu powiazaniach Miler -Sawaryn.
Mała Mi
Mała Mi 11.10.2018, 18:47
Tam zaraz nad ujęciem wody stoi przecież warsztat co naprawiają tiry i koparki różne więc o kolejne zanieczyszczenie wód podziemnych nie trudno. A nowa ambitna ekipa to chyba powinna jakis audyt zrobić po Piłacie i posprawdzać trupy w szafach.
Rzadki
Rzadki 13.10.2018, 19:46
Kończy się rok 2018 a ty o 2014. To od 2014 Seweryn nic nie robi.
znowu mu się przestawiły lata....
znowu mu się przestawiły lata.... 11.10.2018, 19:23
nowa ambitna ekipa sprawdzi trupy w szafie po Sawarynie i jego ekipie. Jest rok 2014. A może 2018? Komuś się coś pomyliło...
Mała Mi
Mała Mi 12.10.2018, 22:43
A sprawdzali po 2014? Przecież to Piłat wydawał zgody na zabudowę w strefie ochronnej ujęcia wody
a pytaj Sawaryna - może się dopytasz:)
a pytaj Sawaryna - może się dopytasz:) 12.10.2018, 22:57
Widać Sawarynowi i Nikitińskim się to podobało...
każdy, tylko nie obecni...
każdy, tylko nie obecni... 11.10.2018, 17:40
Ktokolwiek będzie nowym burmistrzem, gorszy od Sawaryna i jego ochroniarza z nabrzeża, broniącego przed fotografem (i tego trzeciego) NA PEWNO NIE BĘDZIE!
Brak prostej odpowiedzi na proste pytania.
Dziwne zamieszanie z PUK od początku roku - znikający prezesi, pojawiający się emeryci, odrzucane taryfy przez Wody Polskie, wściekłe ataki na pytających o wysokość nagród, zmiany księgowania zysków i strat...
A potem byl pożar albo nawet dwa.
A potem byl pożar albo nawet dwa. 11.10.2018, 18:23
Siwka też miała wirtualną księgowość.
Sonda
Sonda 11.10.2018, 16:08
Według mojej sondy aktualne notowania wynoszą Urbański 39%, Romanicz 35%, , każdy tylko nie Sawaryn (czyli niezdecydowani) 17%, Kawka 6% i Sawaryn 3%.
Ponieważ lubię pana Sawaryna chciałem podnieść jego wyniki i jego spytać o preferencje ale w pracy go nie zastałem. Więc jest 3% a nie 4%. Zupełnie inne wyniki osiągnęła by ta sonda gdybym przeprowadził ją wśród radnych Sawaryna i kandydatów z jego komitetu. Ale ja ich nie znam. Nie dali się niczym rozsądnym zapamiętać. Nie ukrywam , że to wyniki rożne od publikowanych przez Milera i nie wiem czemu mnie to wcale nie dziwi.

P.s. To biuro wyborcze Urbańskiego na Chrobrego otwarte dla wszystkich robi furorę. Wczoraj tuż przed 20.00 było tam pełno ludzi.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 11.10.2018, 18:28
Sonda na jakiej próbie mieszkańców miasta i gminy zrobiłeś te badania ? Wychodziłeś z domu, czy tylko na członkach rodziny badałeś zdolności ankietera ?
świetlica w Gardnie zaprasza
świetlica w Gardnie zaprasza 11.10.2018, 17:02
Nikitiński musi odejść!
Tonący brzytwysię chwyta i brzydko się chwyta.
Tonący brzytwysię chwyta i brzydko się chwyta. 11.10.2018, 16:42
A Sawaryn gdzie prowadzi kampanię wyborczą ? W urzędzie ? Czy te konferencje prasowe to element pracy czy kampanii wyborczej ? Na jednej z konferencji Sawaryn obiecuje to co obiecywał 4 lata temu tzn. obwodnicę ale teraz już "tylko" za siedem lat. Ja tego nie dożyję. Ale niektórzy z was może tak. Na konferencji zaprezentowano dokumenty (?) z logiem Gryfina(?) pochodzące z internetowej strony GDDKiA z 2013 r. Sama koncepcja pochodzi z 2011r. i została wykonana w Pracowni Projektowej Dróg i Mostów DiM Ryszarda Kowalskiego na zlecenie GDDKiA w lipcu 2011r. Projekt opracowali mgr inż. Maciej Kasprzyk i magister inżynier Maciej Sochanowski . Tak więc to co prezentowano był to fotomontaż. A może pic na wodę fotomontaż ? Ponieważ w dalszym ciągu nic na ten temat nie ma na stronach GDDKiA to pytam się ? Gdzie jesteśmy ? Co to za dokumenty prezentowano ? A wszystko znajdziecie na stronach GDDKiA sprzed pięciu lat tutaj:https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/9867/budowa-obwodnicy-gryfina-w-ciagu-drogi-krajowej-nr-31
Wątpiący w ludzi i niewierzący w cuda. Szczególnie teraz.
Wątpiący w ludzi i niewierzący w cuda. Szczególnie teraz. 11.10.2018, 18:03
O odleglej planowanej inwestycji informuje w Gryfinie na konferencji prasowej 25 czy 26 września poseł Szałabawka. Co ciekawe ? Nie ma nikogo z GDDKiA. Czy to kompetencja posła ? NIE. Ot facet coś palnął niezobowiązująco. Może ratuje tonącego ? A ja szukam od 26 września na stronach GDDKiA i ministerstwa infrastruktury czegokolwiek na temat tej nowej inwestycji i znów NIC. To może decyzji ministra i znowu NIC. Ponieważ nic nie ma żadnych dokumentów (poza fotomontażem urzędu w Gryfinie) to śmiem przypuszczać , że to gigantyczny humbug albo jak kto woli "Pic na wodę fotomontaż" i ktoś nas dyma jak to w dymokracji. Jak to mówią - dwa razy obiecane to więcej niż raz dane. A wszystkie media które odsłuchałem i przeczytałem powtarzają tą "informację" i powołują się nie na GDDKiA czy ministerstwo tylko na Szałabawke. Cha, cha, cha, Najlepsze jest to: "nie wcześniej niż....w 2025r." a może 20125r. ? Ja mam prośbę do urzędu !!! Pokażcie jakikolwiek dokument. Dokument to nie ten fotomontaż z dokumentu z lipca 2011r. wykonany przez Maćka. Panie burmistrzu proszę ! Pokaż pan dokument.
sondziarz
sondziarz 11.10.2018, 16:23
I bardzo dobrze Sonda, że nie pytałeś Sawaryniarzy bo myślę że dobrze ich już przepytał Kamil Miler :)))))
warstwa wodonośna
warstwa wodonośna 11.10.2018, 14:29
Pobierają wodę z ujęcia bez sprawdzenia czy ziemia wokół nie jest skażona? Bez sprawdzenia, czy skażenie spłynęło, jest niedaleko, przemieszcza się itp.

To nie jest woda tylko rozpuszczalnik. I może inaczej się zachowywać niż woda.

Wystarczyło przedstawić wyniki badań.

Ale skoro pytania o jakość wody spotykają się z taką agresją - coś musi być na rzeczy...

Zresztą - SKORO PUK TŁUMACZY, ŻE "pobierał tylko w okresie zwiększonego zapotrzebowania i rozcieńczał w stosunku 1:10 z wodą z innego ujęcia" - TO NIBY DLACZEGO TAKIE ŚRODKI, SKORO "wszystko jest w porządku"?
Czemu nie puścili "na full" "na stałe" "bez rozcieńczania"?
Bagno wciąga
Bagno wciąga 11.10.2018, 14:52
Dlatego arturku że do zaspokojenia wszelkich potrzeb brakowało jedynie 10 % do tego co uzyskiwano z Krzypnicy
poznasz Hitlera po Goebbelsie jego...
poznasz Hitlera po Goebbelsie jego... 11.10.2018, 15:14
Nie wiem goebbelsiku gryfiński piszący imiona małą literą o jakim Arturze mówisz - może ci z nienawiści teraz każdy kojarzy się z przegranym przez Sawaryna procesem.

Ale spróbuj się skupić - skoro mieszali 10% - to czemu nie puszczali 100%?
Czegoś się obawiali?

I wreszcie przestań krętaczyć - KIEDY WYNIKI BADAŃ NA BIPIE!
prawda
prawda 11.10.2018, 15:35
Psychopata 4 lata pisał goebbelsowsko nazwisko Henryka Piłata i o każdy wpis krytyczny obwiniał Macieja (też pisanego goebbelsowsko z małej litery).
A od miesiąca jedynym krytykiem tercetu jest Artur?
Też goebbelsowsko pisany małą literą?

Czas na zmianę...

Zamiast prostej odpowiedzi na proste pytania o jakość wody agresja.

"wyznawcy" w internecie atakują krytyków - i widza przez internet, kto pisze (a potem się dziwią, że inni rozpoznają ich wpisy - bo też "widzą przez internet")...
Bagno wciąga
Bagno wciąga 11.10.2018, 15:53
arturek to jest jakieś 10% z Artura
archeolog
archeolog 11.10.2018, 14:25
Po tysiącu lat są nawet ślady. My archeolodzy nazywamy je archefaktami.
Mama
Mama 11.10.2018, 17:33
Dopóki będą tam ,,pseudo lakiernie samochodowe,, dopóty będzie chemia w glebie i wodzie. Pniewo to jedna wielka lakiernia samochodowa.
zaradna
zaradna 11.10.2018, 14:24
Skażenie musi być teraz na pobliskich bagnach. Aż czuć w okolicy!
Jak u tego co dogaduje przetargi.
Jak u tego co dogaduje przetargi. 11.10.2018, 15:54
Najbardziej w parku miejskim. Smród.
koszałek
koszałek 11.10.2018, 11:32
Nie robią badań bo może boją się, że coś wykryją i wtedy mogą się wkopać.
Paragraf
Paragraf 11.10.2018, 15:55
Skąd wiesz, że nie robią ? Robią tylko nie publikują. To świadome działanie.
głupie tłumaczenie
głupie tłumaczenie 11.10.2018, 16:01
Melduję panie oberleutnant, że oni hymn znają, ale nie umieją. Zrozumiałes paragraf?
leszek
leszek 11.10.2018, 11:37
ot takie sobie ,,koszałki opałki,,
:)
:) 11.10.2018, 14:08
tak - pytanie o jakość wody - a Koszałek Opałek nawija o historii...
leszek
leszek 11.10.2018, 11:25
ludzie .po 10latach tam nie ma śladu zanieczyszczeń .zejdzcie z tematu przestaje być nośny
warstwa wodonośna
warstwa wodonośna 11.10.2018, 14:07
leszku - przecież przemądrzały tercet NIE ZROBIŁ BADAŃ, NIE ODPOWIEDZIAŁ! A ty skąd wiesz?
Normalne zasady fizyki.
Normalne zasady fizyki. 11.10.2018, 13:30
Raczej całe ujęcie wody zostało objęte skażeniem.
Woda płynie z góry na dół
Woda płynie z góry na dół 11.10.2018, 13:51
Całe skażenie zostało zassane przez okoliczne bagna zaradnej bo to najniżej położone tereny w okolicy ;-)
warstwa wodonośna
warstwa wodonośna 11.10.2018, 14:11
woda w ziemi płynie tam, gdzie może. Warstwy przepuszczalne i żyły wodne.
TO NIE KWESTIA WIARY, TYLKO ZLECENIA BADAŃ I PRZEDSTAWIENIA WYNIKÓW!
A tego partacze albo lenie nie potrafią zrobić od tylu miesięcy!
do leszek
do leszek 11.10.2018, 11:42
leszek
A Ty skąd masz taką wiedzę? Zgadzam się z wpisem "miotły" wczoraj 12.04
treść
treść 11.10.2018, 11:31
Zrób badania, to pogadamy
Hajdasiu
Hajdasiu 11.10.2018, 13:52
Robie badania co kwartał. O czym chcesz pogadać?
do kłamcy!
do kłamcy! 11.10.2018, 14:12
Jesteś Sawarynem albo prezesem PUK? Robisz badania UJĘCIA TYWA? To stul... albo opublikuj na BIP!
Hajdasiu
Hajdasiu 11.10.2018, 18:55
To chcesz gadać czy nie bo nie kumam już? Podaj adres to ci kopię z wynikami badania prześlę stulu
od tego jest BIP krętaczu!
od tego jest BIP krętaczu! 11.10.2018, 19:55
"podasz adres" - a co psychopato, tak bardzo chcesz poznać żeby zaatakować każdego, jego rodzinę, pracę?
Precz z lamaczami prawa.
Precz z lamaczami prawa. 11.10.2018, 13:32
I podaj do naszej wiadomości zgodnie z ustawą. Tylko tyle.
warstwa wodonośna
warstwa wodonośna 11.10.2018, 14:14
Przecież cały czas chodzi o to, żeby Sawaryn spełnił obowiązek ustawowy! A tu grupka "wyznawców" - skażenia nie ma, bo tercet zadekretował...

Więc badania nie są potrzebne...
Michał. N.
Michał. N. 11.10.2018, 11:17
Według mnie to za duże ryzyko aby czerpać wodę z terenu , które było takim zagrożeniem jeszcze przecież niedawno. Jak często są kontrole wody, badania? Raz czy dwa razy w miesiącu? A jak coś "skapnie" w międzyczasie?
Hajdasiu
Hajdasiu 11.10.2018, 13:54
Co może skapnąć po 25 latach od dokonania skażenia w sąsiedniej miejscowości?
warstwa wodonośna
warstwa wodonośna 11.10.2018, 14:17
A masz wyniki badań, że "nie skapło"? Rozpuszczalnik przemieszcza się w ziemi inaczej niż woda.

Zbadał ktoś ziemię?
trollu
trollu 11.10.2018, 14:27
hajdasiu "nie (s)kapuje" tylko "uprzejmie donosi"
tia2
tia2 11.10.2018, 09:59
Powiem tak, to są poważne oskarżenia i nie powinny zostać pozostawione bez konsekwencji wobec igryfino, naprawdę trzeba mieć mocne dowody aby wywoływać niepokój wśród mieszkańców, widzę, ze doraźna korzyść wyborcza przesłania zdrowe myślenie...
warstwa wodonośna
warstwa wodonośna 11.10.2018, 14:19
nie strasz sądem, bo już Sawaryn poleciał z żądaniem "wręczania własnoręcznej laurki"...

Jak Sawaryn i wiceburmistrzowie od tylu miesięcy kluczą i nie odpowiadają na PROSTE PYTANIA, NIE PRZEDSTAWIAJĄ wyników badań, które POWINNI MIEĆ, ZANIM ZACZNĄ CZERPAĆ WODĘ Z UJĘCIA - to nic dziwnego, że budzi to zaniepokojenie...
ogólnie
ogólnie 11.10.2018, 11:07
Kłopoty w sądzie to ty możesz mieć z udowodnieniem "korzyści wyborczej". Nie wszystko kręci się dookoła twojej kampanii. Kolejna sprawa to brak logiki w tym co piszesz. Moim zdaniem konsekwencje powinny być wobec tych, którzy narażają nie tylko na niepokój, ale stwarzać mogą zagrożenie swoimi działaniami lub ich brakiem.
warstwa wodonośna
warstwa wodonośna 11.10.2018, 14:22
Sawaryn zapytany o jakość wody powinien pokazać wyniki, wyjaśnić wątpliwości. "zarządzanie kryzysowe" to nie tylko sala ślubów przerobiona w kino...

To również USPOKAJANIE OPINII PUBLICZNEJ.
Już nie mówiąc o wypełnianiu ustawowych obowiązków...
kwejk
kwejk 11.10.2018, 09:07
Widocznie prawdę napisaliscie,z e tak ich zatkało.
jaś
jaś 11.10.2018, 08:22
zastępcy p.Mieczysława to jawna kpina z ludzi całe to przerośnięte ambicjonalnie towarzystwo to porażka nas wszystkich mamy okazje to zmienić
krajczy
krajczy 11.10.2018, 08:42
W tym wypadku można powiedzieć jaki pon taki kram.
można wybrać INNEGO
można wybrać INNEGO 11.10.2018, 08:02
Tercet nie odpowiadając a reagując z taką agresją na proste pytania o jakość wody i badania ziemi wokół ujęć - pokazuje prawdziwe oblicze...

KAŻDY BĘDZIE LEPSZY, NIŻ ONI!
mieciu
mieciu 10.10.2018, 20:14
Gryfino mądre racz nam zwrócić Panie...
macius wykopany
macius wykopany 11.10.2018, 13:56
jatam zafsze mogem wrucic i uratowac sfojom pszyszlosc
rb
rb 10.10.2018, 19:42
To są żarty ze on zajmuje stanowisko wice burmistrza! dlatego moj głos nie pojdzie w strone pana mietka niestety z całym szacunkiem dla tego czlowieka gdyż jego zastępcy to zart
Ggg
Ggg 10.10.2018, 19:03
Stop mulerromm wystarczy czas na kolejnego
Genetyk
Genetyk 10.10.2018, 13:13
Down.
jedni drugich warci!!!!!
jedni drugich warci!!!!! 10.10.2018, 12:54
Wszyscy jesteście tak kryształowi,jak woda w ciepłym kanale,beka straszna z tych przepychanek.
Meler
Meler 10.10.2018, 12:29
Dziekujmy Bogu Najwyzszemu ze nie ma trzeciego,dziekujmy
Karma wraca.
Karma wraca. 10.10.2018, 13:15
Trzeci czyta Przegląd Sportowy w starostwie na Sprzymierzonych.
:)
:) 10.10.2018, 16:28
Może to najlepsze, co robi? Patrząc na młodszych - może też powinni?

Pozostałe