Życzenia na DEN - 13-15.10.2019
Życzenia na DEN - 13-15.10.2019
Życzenia na DEN - 13-15.10.2019
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Nie wytrzymał i popełnił samobójstwo. Czy można pomóc samobójcy?

  • 29.01.2019, 18:37 (aktualizacja 29.01.2019, 22:58)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Nie wytrzymał i popełnił samobójstwo. Czy można pomóc samobójcy?
Nie udało się uratować 41-letniego mężczyzny, który targnął się na swoje życie. Służby już ok. godz. 16.00 w poniedziałek otrzymały zgłoszenie, że mieszkaniec Czepina wyszedł z domu informując, że zamierza popełnić samobójstwo.

Gdy strażacy odnaleźli mieszkańca podgryfińskiego Czepina, podjęli reanimację. Mężczyzny nie udało się jednak uratować.

Czy osobie chcącej popełnić samobójstwo można pomóc? Trzeba najpierw odczytać sygnały ostrzegawcze. A te mogą nastąpić po pewnych zdarzeniach. Oto rady i wskazówki policji:

Sygnały ostrzegawcze:

Mówi o popełnieniu samobójstwa lub porusza tematy związane ze śmiercią.

Jest bardzo zainteresowana problematyką śmierci i umierania.

Podjęła już wcześniej próbę odebrania sobie życia.

Drastycznie zmienia swoje zachowanie, przyzwyczajenia.

Ma problemy z jedzeniem i spaniem.

Wycofuje się z kontaktów towarzyskich i pod wpływem nastroju zrywa przyjaźnie.

Traci zainteresowanie rodziną, pracą i otoczeniem.

Przygotowuje się do śmierci: rozdaje ważne rzeczy, pisze testament, porządkuje swoje sprawy.

Podejmuje nieadekwatne do sytuacji, ryzykowne działania.

Przestaje dbać o swój wygląd zewnętrzny.

Zwiększa spożycie alkoholu i pod jego wpływem wyraża sugestie, że nikt jej nie lubi, nie rozumie, że życie jest trudne i nawet bliscy nie chcą pomóc.

Uskarża się na objawy przewlekłego stresu np. bóle głowy i bezsenność.

Ulega skrajnym wahaniom nastroju – jest drażliwa, agresywna oraz pobudliwa lub apatyczna.

Obniża aktywność i efektywność w pracy.

Czynniki ryzyka popełnienia samobójstwa:

-strata kogoś bliskiego na skutek śmierci, rozwodu, separacji;

-przeżywanie poważnych problemów osobistych i zawodowych;

-nadużywanie alkoholu lub picie ryzykowne;

-doznanie fizycznego lub/i psychicznego urazu;

-przewlekła, nieuleczalna choroba;

-trudności finansowe, pogorszenie warunków socjalnych;

-nie utrzymywanie kontaktów społecznych, mieszkanie samemu;

-przeżywanie smutku, stanów depresyjnych, przygnębienia;

-doświadczenie ostrego lub przewlekłego stresu;

-problemy zawodowe, takie jak: wszczęcie postępowania wyjaśniającego, postępowania dyscyplinarnego, zawieszenie w czynnościach służbowych.

Jak Ty możesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem?

Zapamiętaj listę sygnałów ostrzegawczych i bądź czujny.

Nigdy nie trzymaj w sekrecie rozmowy o samobójstwie, nawet jeśli jesteś o to proszony.

Znajdź czas na rozmowę i okaż zainteresowanie. Bądź otwarty, bo osoba zagrożona samobójstwem może prosić o pomoc tylko raz.

Bądź gotowy do słuchania, pozwól na okazywanie emocji i akceptuj je. W sposób bezpośredni rozmawiaj o samobójstwie.

Nie pytaj „dlaczego”, bo to tylko wzmaga zachowania obronne.

Unikaj oceniania i dyskusji na temat dopuszczalności czy słuszności samobójstwa. Nie dawaj wykładów na temat wartości życia. Nie pouczaj i nie decyduj za kogoś.

Nie wzywaj do podjęcia próby samobójczej.

Szukaj pomocy u psychologa w Twojej jednostce, psychiatry lub skontaktuj się ze specjalistą z poradni psychologicznej lub ośrodka interwencji kryzysowej.

Pamiętaj!

Znajdujący się w kryzysie człowiek jest otwarty na przyjmowanie pomocy!

Kiedy dostrzeżesz sygnały zachowania samobójczego, reaguj!

Nic nie robiąc, ryzykujesz utratę tej osoby. Na zawsze!

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (63)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

hm
hm 02.02.2019, 01:09
Po co umieszczacie takie zdjęcie? Po co?
M.
M. 01.02.2019, 15:59
Straszne nieszczescie...brak slow na taka tragedie...
klasik
klasik 31.01.2019, 23:04
Poszedł za dom w stronę lasu i się powiesił.
88
88 31.01.2019, 17:53
Panie redaktorze, piszesz ,że samobójca nie wytrzymał, tylko nie nadmieniłeś czego ?
za redaktora
za redaktora 31.01.2019, 19:31
życia swego
niektórzy wiedzą jakiego
Obserwator
Obserwator 30.01.2019, 21:33
Szkoda że Pan Redaktor nie zada sobie trudu i nie uzyska kompletnych informacji. Kto znalazł i kto podjął reanimację. Bo artykuł mija sie z prawdą. Ale liczy sie tylko info i nic poza tym. Rzetelność wydawnictwa.
spiski, spiski
spiski, spiski 30.01.2019, 22:14
słuzby mundurowe kłamią?
Adam
Adam 01.02.2019, 06:18
A dla czego kłamiom
paranoja
paranoja 31.01.2019, 00:27
Tak i dlatego trzeba jeszcze zrobić wywiad z denatem.
Mieszkanka
Mieszkanka 30.01.2019, 20:22
Drogi Panie redaktorze, chyba trochę nie na miejscu to zdjęcie, niezależnie od tego, kogo przedstawia. Trochę taktu...
a dlaczego prawdy nie ilustrować?
a dlaczego prawdy nie ilustrować? 31.01.2019, 11:45
a ja uważam, że to może zapobiegać również próbom samobójczym. Niech ludzie wiedzą, jak to wygląda, nie będą im chodziły takie myśli po głowie...
Ble
Ble 31.01.2019, 10:46
Zgadzam się, zdjęcie jest naprawdę niesmaczne...od dawana igryfino jest czymś w rodzaju "super expresu" lub "faktu".
wp
wp 31.01.2019, 18:16
to lokalny Pudelek raczej
znafca
znafca 31.01.2019, 19:32
Tomasz Miler tak mówi a to pudelek sam w sobie.
blue
blue 31.01.2019, 11:23
I dlatego mają największy nakład bijąc konkurencje na pysk. W gazecie pisali, że mają tylu czytelników co wszystkie inne gazety i portale razem wzięte.
robin
robin 30.01.2019, 20:29
A niby jakie miał dać? kwiatki na łące???
iznicz
iznicz 31.01.2019, 10:51
wystacrzy znicz lub czarna tasiemka, ciekawosc zaspokojna?
czytasz informację, to nie jesteś ciekawy?
czytasz informację, to nie jesteś ciekawy? 31.01.2019, 11:42
a kto ci broni czarne wstążki i znicze zamieścić u siebie? W ten sposób w ogóle wszystkie zdarzenia można opędzić symbolami - tylko wtedy byś się czepiał, że nie dają aktualnych zdjęć...
życie po życiu
życie po życiu 30.01.2019, 21:39
Duszę w raju!
Za Chlebem w innym kraju
Za Chlebem w innym kraju 30.01.2019, 18:32
Heniu Pokuj Twojej Duszy.Niech odpoczywa w Pokoju
Rambo bambo
Rambo bambo 30.01.2019, 12:15
Szkoda henia dobry z niego był czlowiek
Żżż
Żżż 30.01.2019, 11:32
Ten wasz heniu to zwykly bandzior ukrywajacy sie przed policja. Az zachciał na smyczy isc do psów.
dzielnicowy
dzielnicowy 30.01.2019, 10:13
narkotyki to zguba ludzkości dilerów powinno się likwidować jak karaluchy to henio by żył
Cześć
Cześć 30.01.2019, 10:36
Dzielnicowy nie pij tyle bo masz mózg wyzarty
dr house
dr house 30.01.2019, 11:34

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

psychiatra
psychiatra 30.01.2019, 10:53
to sugerujesz ze krysiak ma problemy alkoholowe to jeden krok od samobójstwa
szkoda
szkoda 30.01.2019, 08:54
Nie był młody, ale nie był jeszcze taki stary by odejść...
[*]
Xx
Xx 30.01.2019, 09:58
Co za komentarz ! Mam nadzieje ze zostanie usunięty
Gryfinianin
Gryfinianin 30.01.2019, 04:40
Widac wiekszosc wypowiadajacych reprezentuje swiat przestepczy. Jedno mnie zastanawia czemu akurat powiesił sie dokladnie rok po swoim koledze Szymonie. Moze chcial oddac mu chołd.
hm...
hm... 30.01.2019, 08:53
Każdy sądzi po sobie.
Cześć
Cześć 30.01.2019, 08:37
Przestepcza jest twoja stara jka ciebie rodzila
Adaś
Adaś 01.02.2019, 06:27
Prosze nie wyzyzywac sie od rodziny
proste jak pętla ze sznura
proste jak pętla ze sznura 30.01.2019, 01:37
Oczywiście że można pomóc samobójcy. Można go np. pochować bo sam to już nie da rady
Ad vocem
Ad vocem 30.01.2019, 14:26
Jak już samobójca popełnił samobójstwo, to on już nie jest samobójca tylko zwłoki.
eff
eff 30.01.2019, 10:43
Ten czarny humor mógłbyś sobie podarować.
Znajoma
Znajoma 30.01.2019, 00:29
Heniu Ochocki. Za szybko chyba??
Znajoma
Znajoma 30.01.2019, 11:20
Ojj za szybko całe życie miał przed sobą :(
Cześć
Cześć 30.01.2019, 09:56
Mniej pij po nocach
prezes ?
prezes ? 30.01.2019, 00:36
Ochódzki ?
??????
?????? 30.01.2019, 00:21
Samobójcy nie można pomóc. Jak mu pomożesz to nie będzie samobójcą. Szukaj sensu. Ludzie są wolni i mają przeważnie prawo wyboru.
Hose
Hose 29.01.2019, 23:49
Bog z tobą kumpel
kto to?
kto to? 30.01.2019, 00:16
kto to był? Szkoda każdego ludzkiego życia, ale widać że wielu znało?
Istota rzeczy
Istota rzeczy 30.01.2019, 00:38
Uważaj bo umrzesz ze zmartwienia.Dzienn9e umiera coś ze 300 000 ludzi za to jeszcze więcej się rodzi. Karuzela życia niesie DNA w przyszłość. Nie tylko ludzi . Wszystkich istot.
Zabnica
Zabnica 29.01.2019, 23:29
Odszedł brat nasz. Heniu przykro
Kolega
Kolega 29.01.2019, 23:15
Heniutek nasz. ty w co ty grasz?
Blazej
Blazej 29.01.2019, 23:04
Gryfino z tobą przyjacielu
Kumpel