Ratownicy medyczni WSPR uczą się języka niemieckiego

  • 05.03.2019, 11:54 (aktualizacja 05.03.2019, 12:47)
  • dost.
Ratownicy medyczni WSPR uczą się języka niemieckiego
Rozpoczęły się lekcje, w trakcie których ratownicy medyczni WSPR uczą się języka niemieckiego. Ich koledzy po fachu z Niemiec, uczą się języka polskiego. Ma to ułatwiać współpracę pomiędzy polskimi i niemieckimi medykami w sytuacjach ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

Wszystko w ramach projektu pt. „Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii / Brandenburgii”, którego inauguracja odbyła się w styczniu ubiegłego roku.

W szkoleniach językowych bierze udział w sumie 90 ratowników medycznych – 50 z Niemiec i 40 z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (ze Szczecina, Międzyzdrojów, Świnoujścia, Kamienia Pomorskiego, Gryfina, Goleniowa, Chojny, Pyrzyc i Gryfic). Pierwsze lekcje mają już za sobą. Zajęcia prowadzi dr Dorota Orsson, absolwentka Filologii Germańskiej US oraz Filologii Polskiej i Klasycznej UAM Nauczanie Języka Polskiego jako Obcego, pracująca pod kierownictwem Profesora Bernharda Brehmera w projekcie InGRiP na Uniwersytecie w Greifswaldzie. Dr Dorota Orsson, by lepiej uczyć ratowników języka, spędziła jeden dzień jako członek załogi karetki pogotowia w Niemczech. Pozwoliło jej to osobiście zweryfikować zarówno obowiązujące słownictwo jak i specyfikę tego wyjątkowego zawodu.

- Praca z ratownikami jest bardzo satysfakcjonująca i intensywna – mówi dr Dorota Orsson. - Jeden moduł trwa tydzień i obejmuje ośmiogodzinne bloki edukacyjne. Dla każdej grupy przewidziane są trzy moduły językowe. Zaangażowanie polskich ratowników jest na bardzo wysokim poziomie. W grupach są osoby zarówno zdecydowanie początkujące jak i zaawansowane. Nauczanie specjalistycznego języka zawodowego z obszaru ratownictwa medycznego na poziomie A0/A1 to praca pionierska, która mam nadzieję zostanie zwieńczona publikacją polsko-niemieckich materiałów dydaktycznych. Tym bardziej, że te ćwiczenia stanowią moją pracę autorską. Na niezbędnych strukturach językowych ćwiczymy schematy komunikacyjne z obszaru tematyki ratownictwa medycznego.

Najpierw teoria, potem praktyka

Ratownicy medyczni uczą się języka swoich sąsiadów najpierw na lekcjach (każdy weźmie udział w sumie w 120 lekcjach), a później za pomocą specjalnej, stworzonej na potrzeby projektu platformy e-learningowej. Każdy otrzymuje swój login i hasło, które umożliwiają dalszą naukę języka.

Zdobyte umiejętności językowe ratownicy medyczni z Polski i Niemiec będą mogli przetestować w praktyce podczas wspólnych szkoleń w Ośrodku Symulacji Medycznych. Ośrodek powstanie w tym roku w filii WSPR w Międzyzdrojach. Pomieszczenia szkoleniowe wyposażone zostaną w symulator przedziału medycznego ambulansu, mobilny symulator urazowy, ratunkowy symulator pacjenta, porodowy symulator pacjenta, symulator osłuchowy, symulator niemowlęcia i pediatryczny symulator ratunkowy. Nowoczesne symulatory pacjenta to najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania odzwierciedlające żywego człowieka, w tym jego fizjologię, ciało i oddziaływanie na podawane związki farmakologiczne. Mówiąc najprościej symulatory wyglądają i reagują jak żywi pacjenci – mrugają oczami, porusza się ich klatka piersiowa, wydają dźwięki, krwawią, można zmierzyć ich puls, podać im leki itd. Zakup nowoczesnych symulatorów umożliwi przeprowadzenie ćwiczeń z często występującymi schorzeniami, jak i niecodziennymi sytuacjami bez jakiegokolwiek narażenia chorych.

Zajęcia w Ośrodku Symulacji Medycznych w Międzyzdrojach mają rozpocząć się pod koniec jesieni tego roku. W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie w nim ok. 1350 treningów z symulacji medycznej, które będą prowadzone zgodnie z obowiązującymi procedurami medycznych czynności ratunkowych stosowanymi przez zespoły ratownictwa medycznego.

W celu dokonania obiektywnej oceny podjętych czynności i zachowań osób uczestniczących w szkoleniach, pomieszczenia wyposażone zostaną w elementy rejestrujące obraz i dźwięk, dzięki którym możliwa będzie całościowa ocena sytuacji, analiza postępowania zespołu oraz wyciągnięcie konstruktywnych wniosków.

 

O projekcie „Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii”

Celem projektu jest integracja i optymalizacja współpracy odpowiedzialnych instytucji i świadczeniodawców ratownictwa w ramach publicznego transgranicznego ratownictwa medycznego w obszarze wsparcia a przy tym zapewnienie zgodnego z aktualnymi wytycznymi zaopatrzenia ofiar nagłych wypadków oraz ochrona przed zagrożeniami życia w przewidzianym czasie.

Do planowanych działań projektu należą wdrożenie transgranicznego dysponowania akcjami ratunkowymi, zmniejszenie barier językowych, stworzenie i wdrożenie wspólnej dwujęzycznej platformy komunikacyjnej oraz wspólne polsko-niemieckie szkolenia personelu medycznego na nowoczesnych symulatorach medycznych.

To program pilotażowy, dotychczas na pograniczu polsko-niemieckim nie było tego typu projektów, jest on więc podstawą i wzorem dla innych województw i landów, które pracują nad takimi rozwiązaniami. Prace nad powstaniem i realizacją projektu trwają od 2014 roku. Za stworzenie i prawidłową realizację projektu ze strony WSPR odpowiada zespół w składzie Beata Chełmikowska, Grzegorz Dolata, Krzysztof Radek i Magdalena Optacy.

Projekt współfinansowany jest z EFRR w ramach programu INTERREG VA a realizuje go siedmiu partnerów, w tym:

  • Universitätsmedizin Greifswald, Klinik für Anästhesiologie- partner wiodący,
  • Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald,
  • Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie,
  • Landkreis Vorpommern-Greifswald / Eigenbetrieb Rettungsdienst,
  • Gemeinnützige Rettungsdienst Märkisch-Oderland GmbH,
  • DRF Stiftung Luftrettung gemeinnützige AG,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Koszt całego projektu wynosi 2 341 948 EUR. Projekt uzyskał dofinansowanie z programu Interreg VA w wysokości 1,99 mln euro, a czas jego trwania planowany jest na trzy lata. Budżet WSPR w Szczecinie w ramach niniejszego projektu wynosi 1.044.880,24 EUR z czego wkład własny to kwota 156.732,03 EUR.

Paulina Targaszewska

dost.

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

men
men 05.03.2019, 22:38
Nie przestaje mnie zdumiewać poświecenie z jakim ratowane jest w tym powiecie życie lumpów, meneli i innych degeneratów. Zupełnie jakby byli jakimś zagrożonym wyginięciem gatunkiem
ten co liczy
ten co liczy 05.03.2019, 19:37
Niech ratownicy medyczni uczą się ratować ludzi, bo to co zrobili z Adamowiczem to co najmniej dożywocie, chyba, że pacjent miał zawał ?
dojcz
dojcz 05.03.2019, 12:48
Ja, ja i tylko ja!

Pozostałe