Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019

Prawie 400 tysięcy złotych dla Gryfina aby pomóc niepełnosprawnym

  • 10.06.2019, 19:41
  • Piotr Pieleszek, centrum prasowe wojewody
Prawie 400 tysięcy złotych dla Gryfina aby pomóc niepełnosprawnym Fot. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu
Ponad pół miliona złotych z budżetu państwa dla Gryfina i Szczecina na tworzenie mieszkań chronionych i wspomaganych dla osób niepełnosprawnych. Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał dziś umowy na dofinansowanie.

Mieszkania chronione i wspomagane dla osób niepełnosprawnych powstają w ramach programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Do Gryfina trafi 385 tys. zł, a do Szczecina - 182 tys. zł. Dotacja celowa z budżetu państwa pokrywa aż do 70 % kosztów realizacji inwestycji. Mieszkania chronione mają powstać w obu gminach do końca tego roku.

 

- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szczegółowo określa standardy, które muszą być zapewnione w mieszkaniach chronionych i wspomaganych – podkreśla wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. - Powierzchnia użytkowa takiego mieszkania przypadająca na jedną osobę korzystającą ze wsparcia to minimum 12 m. kw. W mieszkaniu nie może być żadnych barier architektonicznych, a na jego wyposażeniu muszą znaleźć się udogodnienia umożliwiające funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym - dodaje wojewoda.

 

W myśl przepisów rozporządzenia w sprawie mieszkań chronionych gminy muszą zapewnić także mieszkańcom takich lokali pomoc m.in. w nauce, rozwijaniu lub utrwalaniu umiejętności w zakresie samoobsługi, zaspokajania codziennych potrzeb życiowych, efektywnego zarządzania czasem, prowadzenia gospodarstwa domowego, załatwiania spraw urzędowych, utrzymywania więzi rodzinnych, uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej czy poszukiwania pracy.

 

- Dla osób korzystających z takiej formy pomocy to nieoceniona możliwość podjęcia próby samodzielnego życia i integracji społecznej – dodaje wojewoda Tomasz Hinc.

Piotr Pieleszek, centrum prasowe wojewody
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

realistka
realistka 11.06.2019, 08:12
za 550 tysięcy mieszkanie? A którego niepełnosprawnego po takiej "nauce" będzie stać na przystosowanie własnego mieszkania do takich standardów?
Swoją drogą - nowe mieszkania w Szczecinie budują już bez barier - za dużo taniej niż ponad pół miliona...
osa
osa 11.06.2019, 07:57
Niepełnosprawni mają mieszkania i nikt lepiej ich nie nauczy samodzielności,tylko rodzina z którą mieszkają. Finansowa pomoc jest POTRZEBNA, bo na chleb i leki brakuje. Wasze propozycje , to jest wyrzucanie pieniędzy i robienie pod publiczkę.!!
Dlaczego nikt nie pyta, tylko uszczęśliwiacie ludzi na siłę? W Gryfinie nie ma aż tylu niepełnosprawnych,to co mamy WYSTARCZA !!
realistka
realistka 11.06.2019, 08:17
Też mi to wygląda na urzędniczą "samochwałkę" - takie to mądre i potrzebne i my to zrobiliśmy. I co to da?
Za 550 tysięcy można wielu osobom po udarach wylewach pomóc przystosować ich własne mieszkania - jakieś remonty łazienek, kuchni.

W zależności od możliwości finansowych tych osób - czasem wystarczyłoby po prostu zorganizowanie ekipy, która wymieniłaby wannę na kabinę - i samodzielność wzrasta...

I byłby z tego większy pożytek - no ale urzędnikom na tle z przeproszeniem sedesu albo prysznica w małej łazience głupio byłoby się fotografować....
IQ 80
IQ 80 11.06.2019, 07:22
Nikotyński musi odejść!
Niepełnosprawny
Niepełnosprawny 11.06.2019, 01:56
Nie takiej pomocy oczekujemy. Jaja sobie robicie z tym mieszkaniem chronionym.
mongolia
mongolia 10.06.2019, 20:53
Bójcie się przedsiębiorcy! Wkrótce napoleon samozwańczy może zechcieć robić mieszkania w waszych firmach

Pozostałe