Unikalna Dolina Dolnej Odry czeka na odkrycie

  • 14.09.2019, 12:06
  • Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Unikalna Dolina Dolnej Odry czeka na odkrycie Projekt Tarasu Widokowego w gminie Widuchowa.
To będzie miejsce gdzie miłośnicy przyrody zobaczą rzadkie gatunki ptaków i roślin, gdzie młodzież zdobędzie wiedzę o ekologii, gdzie zachowane zostaną różnorodne siedliska przyrodnicze. W tym wszystkim pomogą m.in. specjalne platformy obserwacyjne i wieże widokowe. Projekt Zrównoważonej turystyki w unikalnej Dolinie Dolnej Odry to szansa na zachowanie naturalnego bogactwa w jednym z ostatnich takich miejsc w Europie.

-Przyroda nie zna granic, by ją chronić łączymy nasze działania z partnerami z Niemiec. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego realizuje projekty, które nie tylko zachowują to naturalne dziedzictwo, ale również pozwolą na odkrycie tych wyjątkowych miejsc przez turystów. – wyjaśnia wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, który 11 września w Schwedt spotkał się z niemieckimi partnerami na konferencji rozpoczynającej projekt „Zrównoważonej turystyki w unikalnej Dolinie Dolnej Odry”. Była to okazja m.in. do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem prac do końca 2021 r. Do tego czasu mają powstać platforma obserwacyjna w gminie Widuchowa, wieża obserwacyjna w gminie Boleszkowice, 13 miejsc postojowych na łonie przyrody w Stolpe, Criewen, Gatow, Gartz oraz w gminach Kołbaskowo, Gryfino, Widuchowa, Cedynia, Mieszkowice i Boleszkowice.

Równie cenną wartością zadania będą kursy przewodniczek i przewodników przyrodniczych po całej Dolinie Dolnej Odry dla polskich i niemieckich grup turystów. Ponadto zostanie odnowiony moduł symulacji lotu w budynku Parku Narodowego w Criewen oraz wykonane sferyczne panoramy z lotu ptaka, które w przyszłości będą dostępne w Internecie oraz jako mobilna ekspozycja.

 

Partnerami wartego 2,5 mln euro projektu są Park Narodowy Dolina Dolnej Odry, polski Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i miasto Schwedt jako Partner Wiodący Projektu. Partnerami stowarzyszonymi są Stowarzyszenie Sportów Wodnych PCK Schwedt e.V. oraz MomentUM – Tourismus und Citymanagement der Region Schwedt – Nationalpark Unteres Odertal. Zadanie zostało dofinansowane w 85% (2,2 mln euro) ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach programu Interreg Va.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ZOL
ZOL 15.09.2019, 17:03
Drogi budujcie, kanaly pogłębiać na Miedzyodrzu, kanalizacja przedwojenna siada, stare sypiace budynki w miescie, powiaty likwidowac natychmiast. Tutaj widze jakis matoł slizgawke chce na bagnach postawic! Ciekawe za ile?
Cha, cha, cha
Cha, cha, cha 15.09.2019, 12:16
Energia Międzyodrza odpłynęła - w Gryfin będzie miejsce postojowe.
już prawie nie wierzę
już prawie nie wierzę 15.09.2019, 11:02
A my lata czekamy na wieżę.
Najtańsze ?
Najtańsze ? 14.09.2019, 22:08
Dobry pomysł ale dlaczego takie szkarady budujecie
kod
kod 14.09.2019, 21:18
to był pomysł Michała L. a nie kodziarza jarka
Pikuś
Pikuś 14.09.2019, 14:05
Uwaga na czerwone twarze Wisle juz zalatwili, plotki chodzą ze za Odre sie biora, knuja spisek
Robert
Robert 15.09.2019, 12:25
A ty myślisz,że w Gryfinie nieoczyszczone ścieki nie wpadają do Odry ? Wpadają. Np. przy meblowym Mockały. Tam są dwa ujścia. Jedno to deszczówka - uchodzi do kanaliku, drugie to częściowo odsłonięta studzienka z betonową pokrywą bezpośrednio przy meblowym. W czasie każdego deszczu ścieki tworzą tam gejzer i płyną do kanału w jedną stronę i do i do slipu czy zjazdu czołgowego. Smród niesamowity i utrzymuje się po kilka dni.
kilka lat
kilka lat 14.09.2019, 13:14
Czekamy już długo na tą wieżę!
Jaki pan taki kram
Jaki pan taki kram 15.09.2019, 12:26
Bo to energia Międzyodrza. Będzie jak punkt widokowy na Górce Miłości. Nic nie widać a miliony wydane.
taki mamy klimat
taki mamy klimat 14.09.2019, 15:43
Zawsze o niej głośno przed wyborami.

Pozostałe