Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 15:47
Reklama
News will be here
Reklama

Masz głos, to nie czekaj!

Jeszcze tylko do końca września można zarejestrować się do akcji Masz Głos na stronie www.maszglos.pl. Zrobiło to już ponad 220 organizacji i grup nieformalnych z całej Polski. Od organizatora akcji – Fundacji im. Stefana Batorego i partnerów regionalnych – otrzymają wsparcie m.in. przy zakładaniu ogrodów społecznych, doświetlaniu drogi, budowaniu ścieżek rowerowych. W czerwcu następnego roku najskuteczniejsi uczestnicy i współpracujące z nimi lokalne władze otrzymają nagrodę Super Samorząd.
 Masz głos, to nie czekaj!

Do akcji Masz Głos mogą zgłaszać się organizacje i grupy nieformalne, które działają na rzecz lokalnej społeczności. Do tej pory we wrześniowym naborze zgłosiły się przede wszystkim stowarzyszenia edukacyjne, prorównościowe, sportowe, zrzeszające emerytów, konkretnych grup zawodowych, a także koła gospodyń wiejskich, młodzieżowe rady gminy, grupy seniorów, ruchy miejskie. Wśród uczestników są też biblioteki, domy kultury, szkoły, grupy mieszkańców, a nawet grona przyjaciół: „jesteśmy grupą nieformalną kilku zaprzyjaźnionych ze sobą osób – pisze uczestnik z Polic – które łączy słabość do Zemunów (autobusy z Jugosławii) i transportu publicznego. Ewoluujemy w kierunku coraz większej aktywności obywatelskiej”. Do akcji zgłosiło się także wiele sołtysek i sołtysów, którzy chcą wzmocnić dotychczasowe współdziałanie z mieszkańcami albo zaktywizować swoje środowisko.

ABC z Masz Głos

Zgłaszają się osoby, które widzą potrzebę zmian w swoim środowisku, mają konkretny pomysł na tę zmianę lub chcą rozwiązać problem, który doskwiera mieszkańcom. Wiele osób chce działać, ale nie wiedzą, od czego zacząć. Akcja Masz Głos jest po to, aby pomóc, podpowiedzieć jak zaplanować działanie, jak zaangażować mieszkańców i jak przekonać lokalne władze. „W tegorocznej edycji szczególnie zależało nam, aby dotrzeć do ludzi chętnych stawiać pierwsze kroki w aktywności lokalnej i udało się to – zdecydowana większość uczestników to zupełnie nowe organizacje i osoby, wcześniej nieuczestniczące w akcji Masz Głos. Uczestnicy poprzednich edycji będą mogli służyć im doświadczeniem” – mówi Joanna Załuska, dyrektorka programu „Masz Głos, Masz Wybór” Fundacji im. Stefana Batorego.

Idą zmiany

Z jakimi pomysłami zgłaszają się ludzie do akcji Masz Głos? Bardzo dużo jest inicjatyw ekologicznych, które zmierzają do np. powstrzymania eksploatacji złoża węgla kamiennego i ochrony środowiska naturalnego, poprawy jakości powietrza, kontroli wycinki drzew, zahamowania rozwoju infrastruktury miejskiej. Są plany związane z poprawą jakości życia mieszkańców, takie jak: zadbanie o ławeczki w parkach, zbudowanie ścieżek rowerowych, doświetlenie drogi, założenie ogrodu społecznego, większe bezpieczeństwo, wyposażenie i zmodernizowanie placu zabaw. Część uczestników jest ukierunkowana na większą kontrolę lokalnej władzy, transparentność jej działań, jawność życia publicznego, wzmocnienie wpływu rad dzielnic, powstrzymanie likwidacji funduszy sołeckich.

Aktywni są wszędzie

Ponad 220 rejestracji do akcji zaledwie w trzy tygodnie pokazuje, że „ludziom chce się działać w swoich miejscowościach, oddolnie i społecznie. To jest dla nas – mówi koordynatorka akcji Masz Głos, Katarzyna Sztop-Rutkowska z Fundacji „SocLab” – twarz Polski obywatelskiej”. Zgłoszenia do akcji Masz Głos napływają z całej Polski – nie ma województwa czy miasta, które dominowałoby wśród uczestników. Są oni z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, ale też ze Szprotawy, Słupska, z Katowic, Pruszcza Gdańskiego, Niepołomic, Hrubieszowa, Łomży, Łańcuta – łącznie ze 163 miejscowości. Organizator akcji Masz Głos jest w stanie zadbać o każdego uczestnika, bo bezpośrednio współpracują z nimi koordynatorzy regionalni. Po otrzymaniu zgłoszenia nawiązują kontakt z uczestnikami, by omówić obszar działań i plan. Od tego momentu koordynatorzy są w stałym kontakcie z uczestnikami aż do końca danej edycji akcji. Nie ważne, w jakim wieku są uczestnicy – młodzi w wieku szkolnym czy seniorzy – i skąd są: z dużych miast, czy z oddalonych od centrów wsi, wszystkich łączy troska o lokalną wspólnotę, chęć działania dla wspólnego dobra.

Oko w oko z uczestnikami

Pierwszą okazją spotkania się koordynatorów z uczestnikami akcji Masz Głos są szkolenia wojewódzkie. Odbywają się we wrześniu we wszystkich regionach w Polsce – wkrótce we Wrocławiu, w Opolu, Białymstoku, Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim. Szkolenia mają na celu wdrożenie do akcji Masz Głos, zapoznanie z podstawami aktywności lokalnej, ale to też „czas poznawania nowej maszgłosowej ekipy, dzielenia się wiedzą i energią oraz czerpania dokładnie tego samego od uczestników i uczestniczek tych spotkań – mówi koordynatorka akcji Masz Głos, Anna Graczyk-Osowska ze Stowarzyszenia POLITES – Dobrze utwierdzać się w świadomości, że ludzie, którym się chce są tuż obok, i że w ramach akcji oni mogą się spotkać, uczyć, inspirować i w razie potrzeby (tak, tak - ona też jest) wspólnie ponarzekać. A wszystko po to, by hasło oznaczało działanie”.

Wymień doświadczenia

Udział we wrześniowym szkoleniu nie jest jednak warunkiem udziału w akcji Masz Głos. Można przystąpić do niej zupełnie niezależnie, rejestrując się na stronie www.maszglos.pl. Szansa na wymianę doświadczeń z innymi uczestnikami akcji będzie już wkrótce. W listopadzie w Falentach pod Warszawą odbędzie się zjazd wszystkich uczestników tegorocznej edycji Masz Głos. Będą to trzy dni szkoleń i wymiany doświadczeń. Następna taka okazja nadarzy się wiosną, a w międzyczasie będą webinaria, materiały informacyjne akcji Masz Głos i kontakt on-line. Wszystkie te elementy są sprawdzonymi metodami współpracy z uczestnikami, praktykowanymi w każdej edycji akcji. Skuteczność szkoleń regionalnych i ogólnopolskiego zjazdu uczestników w Falentach potwierdziło ponad 80% uczestników ubiegłorocznej akcji Masz Głos, podobnie opiekę ze strony koordynatorów regionalnych. Z edycją 2019/2020 będzie wiązało się więc wiele dobrych praktyk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Z dwojga złegoTreść komentarza: No cóż... to już plaga w Polsce z tymi zakatowanymi dziećmi . Ale skoro życie zarodka równe jest życiu dziecka , a kobieta zmuszona do niechcianej ciąży ,to niestety skutki są...takie jak widać . Dlatego .żeby takich przypadków uniknąć ...prawie cała Europa dopuszcza aborcję .Data dodania komentarza: 26.04.2024, 15:05Źródło komentarza: Nie żyje 7-miesięczne dziecko. Konkubentowi matki grozi dożywocieAutor komentarza: ejoTreść komentarza: To jest problem główny, który trzeba szybko załawić: Na zakażenie narażeni są niemal wszyscy, ale wirusowe zapalenie wątroby typu C można szybko i skutecznie wyleczyć, bez obaw o powikłania czy skutki zakażenia. Zatem gdzie tkwi problem? Nierozpoznane HCV latami po cichu rujnuje wątrobę. - Obecnie 40 proc. chorych w momencie diagnozy ma już zaawansowaną chorobę wątroby, a jedna czwarta - marskość. Na dodatek to nie są ludzie starzy, to osoby w wieku 30-50 lat - alarmuje prof. Robert Flisiak.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 14:11Źródło komentarza: Od zaburzeń nastroju po niedowłady. Jak nie zarazić się na majówceAutor komentarza: tyleTreść komentarza: Ajwaj, masz fobie...Data dodania komentarza: 26.04.2024, 14:08Źródło komentarza: Wygrali wybory. Wiceburmistrz odchodzi do innej gminyAutor komentarza: RobalTreść komentarza: Już naprzyjmowali do wot takich zawodników bez badań chyba że teraz padają na zawały na białoruskiej granicy. A jak wyglądają widziałem w listopadzie pod cmentarzem -2 żołnierki łącznie koło 200 kg? Czy to jest poważne? Dajcie pieniądze to będą chetniData dodania komentarza: 26.04.2024, 14:08Źródło komentarza: Transseksualiści nie są przyjmowani do wojska. RPO: to dyskryminacja
ReklamaMrówka
Reklama