Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 14:37
Reklama
Reklama

Rada otwarta na potrzeby osób z niepełnosprawnością

Wojewódzka Społeczna Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych rozpoczyna V kadencję. We wtorek, 28 stycznia 2020 r. odbyło się pierwsze posiedzenie w nowym składzie. Akty powołania wręczyli marszałek Olgierd Geblewicz i członkini Zarządu Anna Bańkowska. Jakie wyzwania stoją przed radą?
Rada otwarta na potrzeby osób z niepełnosprawnością

Autor: wzp (arch.)

Wojewódzka Rada jest organem opiniodawczo-doradczym marszałka. W jej skład wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki zgłaszani bezpośrednio przez środowisko działające na rzecz osób z niepełnosprawnością.

-Senator RP Magdalena Kochan, Barbara Jaskierska i Alicja Zołotucho parę lat temu wpłynęły na moje postrzeganie polityki społecznej – mówił podczas spotkania z przedstawicielami rady marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Dziś nieustannie zmieniająca się rzeczywistość stawia przed nami nowe wyzwania. Ale niezmiennie dążymy do jednego. Chcemy być nie tylko społeczeństwem zasobnym, ale przede wszystkim otwartym, równym i wrażliwym na potrzeby innych. Dzięki dziesiątkom działań, które we współpracy z państwa organizacjami udaje się nam realizować, tworzymy nowe możliwości i nadzieję dla osób, którym w życiu trudniej. Dziękuję za dotychczasowe pomysły rady.

 

Członkowie mijającej IV kadencji zajmowali się w szczególności kwestiami związanymi z opieką nad osobami niesamodzielnymi, zależnymi oraz wsparciem ich opiekunów. Wypracowane przez radę postulaty znalazły realne odzwierciedlenie w projekcie „Dobre wsparcie – system lokalnych usług społecznych”. Warto przypomnieć, że wspólne przedsięwzięcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Fundacji Nauka dla Środowiska, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej okrzyknięto najlepszym projektem społecznym w całej Unii Europejskiej.

 

W trakcie najbliższych czertach lat (tyle trwa kadencja) nową radę reprezentować będą: Barbara Jaskierska – przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie, Barbara Masna – przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie „Rodzina” w Szczecinie, Alicja Zołotucho – przedstawicielka Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo „Tęcza” w Szczecinie, Katarzyna Wronowska – Białecka – przedstawicielka „4C Centrum Ekonomii Społecznej” Sp. z o.o. w Szczecinie, Błażej Sokołowski – przedstawiciel Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Radość z życia” w Gudowie, Maciej Rębilas – przedstawiciel Fundacji Pod Aniołem w Dobrzanach oraz Arkadiusz Skrzypiński – przedstawiciel Klubu Sportowego Inwalidów Start w Szczecinie.

 

Rada podczas pierwszego posiedzenia zdecydowała, że funkcję przewodniczącego pełnić będzie Błażej Sokołowski, a wiceprzewodniczącą została Barbara Masny. Rolę sekretarza powierzono Katarzynie Wronowskiej-Białeckiej.

-Rada stanowi dla nas ogromne wsparcie w działaniach, które mają uczynić rzeczywistość bardziej przyjazną dla osób z niepełnosprawnością. Trudno znaleźć lepszych doradców od tych, którzy na co dzień zajmują się problematyką niepełnosprawności. Członkowie IV kadencji postawili wysoko poprzeczkę. Przed nami nowa perspektywa finansowa 2021-2027, ale i nowe wyzwania. Pragnę zapewnić, że zawsze będę państwu służyła pomocą – mówiła Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

 

Nowa rada oprócz kwestii związanych z polityką społeczną w nowej perspektywie finansowej, będzie także opiniować projekty wojewódzkich programów, uchwał przyjmowanych przez sejmik, w tym np. uchwał dotyczących podziału na poszczególne zadania środków finansowych przyznanych województwu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Radę IV kadencji tworzyli: Małgorzata Korzeniec - przedstawicielka Zachodniopomorskiego Forum Organizacji Socjalnych ZAFOS w Szczecinie, Barbara Jaskierska - przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie, Anna Podgórna - przedstawicielka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, Zachodniopomorskiej Jednostki Wojewódzkiej w Szczecinie, Barbara Masna - przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie „Rodzina” w Szczecinie, Błażej Sokołowski- przedstawiciel Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Radość z życia” w Gudowie, Małgorzata Maciuk- Radawiec-przedstawicielka Fundacji „Nie lękajcie się” w Sławnie, Jarosław Malesza- przedstawiciel Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięsni w Szczecinie.

 

Wojewódzka Społeczna Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych działa na podstawie zapisów ustawy rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Kadencja rady trwa 4 lata.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Lanser 03.02.2020 09:06
Komentarz zablokowany

guma 03.02.2020 07:57
Komentarz zablokowany

To działka Nikotyńskiego 02.02.2020 19:15
Z Gryfina nikogo. Blokują. Kiedyś w gminie Gryfino działała gminna rada niepełnosprawnych ale to było za Piłata.

pytam 02.02.2020 23:02
A co teraz działa jak trzeba?

działka 03.02.2020 09:48
Komentarz zablokowany

działka 03.02.2020 08:36
Komentarz zablokowany

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ejoTreść komentarza: To jest problem główny, który trzeba szybko załawić: Na zakażenie narażeni są niemal wszyscy, ale wirusowe zapalenie wątroby typu C można szybko i skutecznie wyleczyć, bez obaw o powikłania czy skutki zakażenia. Zatem gdzie tkwi problem? Nierozpoznane HCV latami po cichu rujnuje wątrobę. - Obecnie 40 proc. chorych w momencie diagnozy ma już zaawansowaną chorobę wątroby, a jedna czwarta - marskość. Na dodatek to nie są ludzie starzy, to osoby w wieku 30-50 lat - alarmuje prof. Robert Flisiak.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 14:11Źródło komentarza: Od zaburzeń nastroju po niedowłady. Jak nie zarazić się na majówceAutor komentarza: tyleTreść komentarza: Ajwaj, masz fobie...Data dodania komentarza: 26.04.2024, 14:08Źródło komentarza: Wygrali wybory. Wiceburmistrz odchodzi do innej gminyAutor komentarza: RobalTreść komentarza: Już naprzyjmowali do wot takich zawodników bez badań chyba że teraz padają na zawały na białoruskiej granicy. A jak wyglądają widziałem w listopadzie pod cmentarzem -2 żołnierki łącznie koło 200 kg? Czy to jest poważne? Dajcie pieniądze to będą chetniData dodania komentarza: 26.04.2024, 14:08Źródło komentarza: Transseksualiści nie są przyjmowani do wojska. RPO: to dyskryminacjaAutor komentarza: ConnorsTreść komentarza: Po prostu unikają konfliktów.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 14:05Źródło komentarza: Transseksualiści nie są przyjmowani do wojska. RPO: to dyskryminacja
ReklamaMrówka
Reklama