
Wyłączone jednostki produkowały energię od 1974 roku. Przez 46 lat bloki wyprodukowały łącznie blisko 83 mln MWh energii elektrycznej, która trafiała do ponad 700 tys. gospodarstw domowych. Blok nr 1 od momentu uruchomienia przepracował ponad 292 tys. godzin, a blok nr 2 ponad 247 tys. godzin.
Decyzja Zarządu PGE GiEK o wyłączeniu z eksploatacji bloków 1-2 w Elektrowni Dolna Odra podyktowana była zakończeniem usługi Interwencyjnej Rezerwy Zimnej, świadczonej przez te jednostki wytwórcze na rzecz Operatora Systemu Przesyłowego przez ostatnie pięć lat. Nie bez znaczenia dla tej decyzji był również wiek wyłączonych jednostek, stan techniczny jak również coraz bardziej sporadyczne wykorzystywanie przez PSE tych jednostek do równoważenia bilansu energetycznego Krajowego Systemu Energetycznego. Jednocześnie dodać należy, że bloki 1 i 2 Elektrowni Dolna Odra nie uzyskały umów mocowych w ramach wprowadzonych mechanizmach Rynku Mocy w Polsce.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa produkcji energii elektrycznej w Elektrowni Dolna Odra zdecydowano o pozostawieniu w gotowości do uruchomienia kotła K-1 wraz z niezbędną infrastrukturą, który pracując wyłącznie jako wytwornica pary będzie stanowił awaryjne źródło pary do uruchomienia bloków 5,6,7 i 8 Elektrowni Dolna Odra.
Obecnie w eksploatacji w Elektrowni Dolna Odra pozostają cztery bloki energetyczne o łącznej mocy zainstalowanej 908 MW, które są dostosowywane do najnowszych wymagań środowiskowych wynikających z konkluzji BAT. W niedalekiej przyszłości moc Elektrowni Dolna Odra zostanie uzupełniona o moc budowanych w oddziale dwóch jednostek gazowo-parowych o łącznej mocy 1340 MW. Budowa nowych jednostek wytwórczych jest projektem o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki. Inwestycja w błękitną moc istotnie przyczyni się do realizacji celów klimatycznych UE, co doskonale wpisuje się w strategiczne kierunki rozwoju Grupy PGE. Realizacja projektu o takiej skali to również wsparcie rozwoju regionu – podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
W 2021 roku PGE GiEK planuje wyłączenie jeszcze dwóch jednostek starszej generacji w Elektrowni Rybnik. Planowane wyłączenie bloków nr 1 i 2 zbiegnie się z wejściem w życie tzw. konkluzji BAT.
Inwestycja w błękitną moc
W ramach dywersyfikacji paliw PGE GiEK rozpoczęła proces inwestycyjny budowy bloków gazowych w województwie zachodniopomorskim.
Inwestycja w błękitną moc istotnie przyczyni się do realizacji celów klimatycznych UE, co doskonale wpisuje się w strategiczne kierunki rozwoju Grupy PGE. Bloki gazowe w Elektrowni Dolna Odra z nawiązką będą spełniały normy środowiskowe wymagane przez Unię Europejską; ich emisyjność będzie kształtowała się na poziomie około 320 kg CO2/MWh wobec wymaganych norm unijnych na poziomie 550 kg CO2/MWh. Budowa bloków gazowo-parowych pozwoli na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe.
Nowe jednostki będą w stanie zasilić w energię elektryczną ok. 2,5 miliona gospodarstw domowych oraz pozwolą na dalszą stabilizację sieci lokalnej, spełniając jednocześnie normy środowiskowe w zakresie emisji.
Grupa PGE jest największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce z wolumenem na poziomie przekraczającym 40 proc. produkcji, a największa spółka Grupy, czyli PGE GiEK, zaspokaja w niektórych miesiącach ponad 33 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. PGE GiEK chcąc zachować pozycję lidera w branży energetycznej rozwija potencjał swoich elektrowni i wyposaża je w nowe moce wytwórcze. Między innymi zastępuje jednostki starszej generacji, jednostkami ultranowoczesnymi o ogromnej mocy i sprawności, jak np. w Elektrowni Opole, gdzie pracują dwa bloki energetyczne o łącznej mocy 1810 MW. Podobnie w Elektrowni Turów, w której 21 grudnia blok o mocy 496 MW po raz pierwszy został zsynchronizowany z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE).
Sandra Apanasionek
Koordynator współpracy z mediami - Rzecznik Prasowy
Rzecznik Prasowy - Koordynator Współpracy z Mediami
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
SOLIDARNOŚĆ, sOLIDARNOŚĆ, sOLIDARNOŚĆ !!!
Sawaryn pewno palcem w bucie nie kiwnie ! Dla niego żadne sentymenty, historia, dorobek się nie liczą. Tylko bieżący interes [polityczny!!
A rura z gazem to jak daleko ??
Komentarz zablokowany
Komentarz został zablokowany przez administratora.
Od 1990r wybudowano w Polsce 9 ( słownie dziewięć ) szpitali ! W ostatnich czterech latach zlikwidowano 69 szpitali. Jednocześnie zbudowano ponad 1600 kościołów. I trwają budowy nowych.
Komentarz zablokowany
Komentarz został zablokowany przez administratora.
Mniej bloków to i mniej pracy, a zasrańcom z zalando żal dupę ściska. Hahaha
Jak się latami nic nie robi, to teraz będą faktycznie robić jeszcze mniej niż nic?
I Tobie ściśnie jak Cię wyp......lą nierobie
82 lata temu Hitler został wybrany *Człowiekiem Roku* tygodnika " Time" Jakieś propozycje...??
W treści artykułu zabrakło bardzo ważnej informacji, że budowane bloki gazowe już w tym roku będą przekazane do innej Spółki, czyli poza PGE GiEK SA, a więc tylko będziemy wdychać CO2, a Gmina nie będzie miała dochodów. Z czego tu się cieszyć?
dwa bloki zamknęli bo dwa wyleciały w powietrze w 2010 zostały 4 z czego 1 na chodzie a obsada załogi jak 8 bloków plus warsztaty kierowników jak mrówków elektryków 1woltowych ect
A jaki to jest elektryk 1 woltowy?
Taki co może ewentualnie wymienić baterię w latarce
heniu to ty jeszcze dorabiasz JAKA PIEKNA KATASTROFA
TAKI JAK BOLEK GDAŃSKI
Produkcja coraz mniejsza a nierobów nie redukują.
Sam jesteś nierobem, wykorzystujacym pracę innych za połowę minimalnej oczekując wykonania jak za cały etat. Nie wszyscy będą dla ciebie pracować, mając do siebie więcej szacunku omijają takich pseudo pracodawców szerokim łukiem.
Kupujemy prad z innych panstw bo jest taniej, a druga kwestia gdybysmy brali wegiel z Polski to placilibysmy dodatkowe kary za emisje co2. Swoja droga dziwne jest to ze mamy wegiel, mamy elektrownie a mimo wszystko panstwo naklada na poszczegolne "aparaty" dodatkowe oplaty, opłaty od oplat, podatek, podatek od potaku ze Polak wychodzi jak Zablocki na mydle:(
A kupujemy od innych panstw bo tak zostala podoisana umowa przez poprzedni rzad. To sa umowy dluugoterminowe.
Szkoda ze panstwo robi wszystko, by uchronic Polske przed elektrowniami wiatrowymi, slonecznymi, wodnymi etc... nic tylko uciekac na zachod!
Po prostu Szydło wychodzi z worka razem z Andżejem Duka.
Wincyj prondu a mniej zwinskowcuf i pijakuw!
My teraz tylko małpki pijemy.
Super cukierkowy artykuł, a na końcu widzę, że to słowa rzeczniczki PGE. Zastępujemy bloki, w których paliliśmy węglem na takie, w których będziemy spalać gaz. Bez sensu. Ok, normy spełniają. Ale nadal emitują CO2. Za chwilę UE znowu obniży normy i trzeba będzie płacić. Mogliśmy przeskoczyć ten etap i inwestować w bezemisyjna energetykę.
jasna ch... przecież tego nie da rady doczytać do końca - bełkot i bełkot...
TO TERAZ ZEBY WSZYSTKIM ZAPEWNIĆ PRACĘ WPROWADZA SYSTEM 7 PO 3,42 / H JEDNA ZMIANA A PŁACONE 200 SETKI ZMIANOWY HA HA HA albo otworzą skansen OBCHODOWI BEDA OPROWADZAĆ WYCIECZKI WPROST TE Z KRZYWEGO LASU HA HA HA A GDZIE MUCHA REANIMATOR HA HA AH PIS DA PIS DA NO I PIS DA HA HA AH
A kogo to obchodzi pytam siem kogo. Zamknąć te badziewie wreszcie
Dobrze, że od razu trzech nie wygasili