Pogorzelcy czekali w zimnie na dworze. Przeżyli dzięki bohaterom

  • 25.01.2021, 21:51
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Pogorzelcy czekali w zimnie na dworze. Przeżyli dzięki bohaterom
-To była tragedia, bo w pożarze zginęła nasza sąsiadka! W oficjalnych komunikacie czytam, że gmina podstawiła nam autobus. Prawda jest taka, że gdy strażacy gasili nasz dom, to czekaliśmy na mrozie i śniegu na podwórku. Żadnej pomocy nie było. Mogliśmy się ogrzać tylko dzięki uprzejmości policjantów w radiowozie. Żadnego autobusu od burmistrza nie było – mówi mieszkanka z budynku wielorodzinnego, gdzie wybuchł pożar.

-Tylko dlatego, że sąsiedzi wyczuli dym, nie doszło do większej tragedii. Choć jedna osoba zmarła w pożarze, to i tak reszta może mówić o szczęściu – mówi kolejny z rozmówców mieszkający w pobliżu wielorodzinnego domu, gdzie pojawił się ogień.

Sprawa dotyczy pożaru, do jakiego doszło w zeszłym tygodniu w budynku przy ul. Piastów w Gryfinie.

Co działania służb burmistrza były prawidłowe?

O to co zrobiły służby burmistrza, pytaliśmy Mieczysława Sawaryna w ostatnią środę. W piątek dopytaliśmy ponownie (w międzyczasie burmistrz przysłał odpowiedź o lokalizacji targowiska, czyli korespondencję przeglądał). Pytaliśmy go o „działania gminnej komisji antykryzysowej. Bo mieli prawdopodobnie podstawić  autokar, a okazuje się, że mieszkańcy narzekają, że musieli kilka godzin w nocy, na śniegu, czekać do końca akcji”.

I dziś w poniedziałek nadal nie ma odpowiedzi, jak zabezpieczały akcję służby burmistrza. A zadaliśmy konkretne pytanie: „Czy działania Pańskich służb były prawidłowe?”.

Negatywne komentarze

Autobus miało podstawić Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego. Dlaczego nie skorzystali z niego poszkodowani?

Mieszkańcy komentują negatywnie starania sztabu podległego burmistrzowi Mieczysławowi Sawarynowi.

-Tak zachowały się służby burmistrza Mieczysława Sawaryna! Ludzie przez kilka godzin na śniegu czekali, żeby strażacy skończyli swoją pracę i mogli wejść do domu. Komisja antykryzysowa dlaczego nie wzięła szkolnego autobusu i nie dała ludziom usiąść w ciepłym chociaż na godzinę? – pisze jeden z komentujących.

-Oczywiście, że to zadanie gminy zapewnić dach i ciepło dla osób, które ucierpiały w tej katastrofie. Wtedy nie było wiadomo na jak długo – wczuwa się w sytuację poszkodowanych inna komentująca.

W wielu gminach powiatu gdy jest duży, groźny pożar, to na miejsce zaraz przybywa wójt czy burmistrz i pomoc jest doraźna. A w Gryfinie…

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (74)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

obozowy
obozowy 27.01.2021, 16:24
Jak piękna tragedia! Wszystko było dopięte na ostatni guzik., tylko ludzie kilka godzin w śniegu na mrozie stali.
chech
chech 27.01.2021, 16:40
Co więcej - okazuje się, że ludzie stali a w innym miejscu (podobno) stał autobus... Tylko nie wiadomo, czy dojechał, jak już ludzie mogli wejść do domów i czy ktoś poinformował ludzi o tym autobusie... No i gdzie stanął - bo tam za nic się nie zmieścił - pewnie koło mostu...
INFO
INFO 27.01.2021, 07:31
Autobus z gminy został podstawiony na ul. Piastów w środku nocy natychmiast po wezwaniu z Centrum Zarządzania Kryzysowego, Kierowca i dyrektor CUW w Gryfinie O. Woś byli na miejscu natychmiast. Zaproponowano ewakuowanym ciepłe schronienie i gorącą herbatę w Klubie Nauczyciela na sąsiedniej ulicy. Po zabezpieczeniu i oddymieniu pomieszczeń ewakuowani powrócili do swoich mieszkań. Awaryjne pomieszczenia dla poszkodowanych zawsze są do dyspozycji w jednostce gminy jaką jest OSiR. Stała się tragedia, bo odeszła starsza pani, która w chwili pożaru w środku nocy była bez opieki. Powody zdarzenia zbadają odpowiednie służby. Kto podsyca tę akcję opluwania ludzi, którzy w sytuacji kryzysowej zrobili wszystko, co należało...
pakuły
pakuły 27.01.2021, 15:52
Miało być szybko i sprawnie a wyszło jak zawsze :))))))))))))))))
ile czasu po ewakuacji mieszkańców przyjechał ten autobus?
ile czasu po ewakuacji mieszkańców przyjechał ten autobus? 27.01.2021, 10:27
pitu pitu - od opluwania ludzi nie znajdziesz lepszych niż dzisiejsze "skrzywdzone niewiniątka" - ile dni zajęła prosta informacja władzom gminy?
Czy KTOŚ Z AUTOBUSU SKORZYSTAŁ? Bo to że podjechał, to jedno - drugie, czy podjechał na tyle wcześnie, żeby tam ludzie mogli wsiąść - bo jak przyjechał pod koniec akcji, to byłaby musztarda po obiedzie.

Tak z ciekawości - ile czasu po ewakuacji mieszkańców przyjechał ten autobus?
No i ile czasu po przyjeździe autobusu strażacy wpuścili mieszkańców z powrotem?
info
info 27.01.2021, 14:27
Ktoś wezwał Straż Pożarną, straż wezwała inne służby -pogotowie energetyczne, gazowe i autobus. Autobus nie stał na ul. Piastów i nie czekał na pożar w środku nocy tylko przyjechał NA WEZWANIE. To czy ktoś z mieszkańców chciał skorzystać z autobusu - to jego sprawa i wybór . Dowodzący akcją ratowniczą odesłał pusty autobus po akcji. Nie było chętnych na schronienie w Klubie Nauczyciela. Czy należało ewakuowanych mieszkańców sąsiadów przymusić i umieścić siłą w autobusie ?
chech
chech 27.01.2021, 16:39
Info - to konkretnie - PO ILU GODZINACH OD EWAKUACJI POJAWIŁ SIĘ AUTOBUS I GDZIE STANĄŁ? I czy ktoś powiedział o tym ludziom?
do info
do info 27.01.2021, 16:23
Nie skorzystali bo to była musztarda po obiedzie. Ale co wymarzli przez ok. 2 godziny na mrozie to wymarzli.
chech
chech 27.01.2021, 16:41
2 godziny czekali - a ile godzin po przyjeździe autobusu strażacy wpuścili ludzi?
Menelka
Menelka 26.01.2021, 22:49
Że ci ludzie nie wstydzą sie mieszkać na takiej melinie na skłocie juz lepiej
...
... 27.01.2021, 10:28
Nie każdy potrafi jak niektórzy zarabiać 400 złotych miesięcznie i budować chałupę i utrzymywać samochód i rodzinę...
empatia
empatia 26.01.2021, 15:21
Kiedy w 2003 roku spłonął dom w Sobieradzu i ucierpiały dzieci śp. burmistrz Henryk Piłat potrafił zjednoczyć i zmobilizować przedsiębiorców, ludzi dobrej woli i to właśnie dzięki niemu został odbudowany dla rodziny ich spalony dom. Trzeba być człowiekiem i potrafić rozmawiać i zrozumieć ludzi. Taki był właśnie szczuty przez tercet poprzedni burmistrz. Ucz się Panie Sawaryn od dobrych ludzi
taka różnica
taka różnica 26.01.2021, 23:39
Piłat to jednak był burmistrz dla ludzi. A Sawarynowi nawet nie chciało się przyjechać i mieszkańcy marzli.
Krótko
Krótko 26.01.2021, 14:36
Burmistrz w takiej sytuacji bez względu na porę powinien przyjechać na miejsce i osobiście dopilnować jak przebiega akcja , to był tragiczny w skutkach pożar , nawet trudno to komentować, teraz żadne tłumaczenia nie pomogą , jako człowiek dla mnie jest skreślony
A ja nie czekam bo widzę
A ja nie czekam bo widzę 26.01.2021, 14:06
Czekam Dzisiaj, 13:06 Podajcie mi choć jeden przykład zadania z którym poradził sobie dobrze Sawaryn.
Posłuchaj mądralo, to że wypisujesz głupoty wyssane z palca na Sawaryna to akurat do tego zdążyłem się przyzwyczaić. Ja jako zwykły Kowalski mogę ci wymienić tych zadań wiele ale nie o to tu chodzi. Wszyscy wiedzą doskonale w jakim celu jest to robione. Chcecie oczernić Sawaryna, bo pewnie któremuś marzy się burmistrzowanie. Nie tędy droga do zwycięstwa im więcej ujadacie, tym silniejsza jest jego pozycja. To nie twoje i innych komentarze wybierają burmistrza tylko mieszkańcy.Nikt już teraz nie kupi takich tanich sensacji bo prawdę widać gołym okiem. I powiem c że naszej gminie nie mogło się nic lepszego przydarzyć . Sawaryn jest dobrym menadżerem i gospodarzem wbrew temu co tu jest pisane. Człowieka oczernić można szybko ale trzeba mieć na to dowody bo jak ich nie ma to to łgarstwo może mieć opłakane skutki. Miłego dnia życzę i więcej rozumu na przyszłość. Mam nadzieję że ten komentarz ujrzy światło dzienne.
pitu pitu
pitu pitu 27.01.2021, 10:30
Pitu pitu - "podajcie przykład" odpowiedź "mogę podać wiele, ale nie o o to chodzi" KURNA NO WŁAŚNIE O TO CHODZI!!!
Najgorsze, jak ktoś nie potrafi odpowiadać na proste pytania i ględzi, ględzi, ględzi - zero konkretów...
Klasyczne dla tercetu i tercetowców...
czekaj tatka latka
czekaj tatka latka 26.01.2021, 23:50
Krótko ma rację, ostatnie 7 lat jest zmarnowane dla Gryfina. Kolejne lata trzeba będzie odbudowywać to co tercet zniszczył (jak np. korty albo źle wybudował (przynoszący straty halę prawie w parku). Każdy mieszkaniec ma prawo ocenić lenistwo burmistrza bo na niego płaci i oczekuje, że będzie do=dobrze gospodarzył. ALe jest coraz więcej przykładów, ze prawdziwego gospodarza brak. Sytuacja tych ludzi czekających na mrozie jest najlepszym dowodem, ale nie dla takich ślepców jak ty.
Czekam
Czekam 26.01.2021, 13:06
Podajcie mi choć jeden przykład zadania z którym poradził sobie dobrze Sawaryn.
Do czekającego
Do czekającego 26.01.2021, 17:13
W zagrabianiu pod siebie
przykład - tylko czy o takie zadanie chodziło?
przykład - tylko czy o takie zadanie chodziło? 26.01.2021, 13:54
niszczenie i zaniedbywanie
Czepiec z Wesela do dziennikarza
Czepiec z Wesela do dziennikarza 26.01.2021, 13:12
duza by juz mogli mieć, ino oni nie chcom chcieć
Grzegorz
Grzegorz 26.01.2021, 11:48
Jestem kierowcą tego autobusu i jak tylko otrzymałem telefon to natychmiast stawiłem się na ul. Piastów oczyma poinformowałem dowódcę akcji gaśniczej i proszę nie wprowadzać mieszkańców w błąd że nie było autobusu
do tercetowego sieroty
do tercetowego sieroty 26.01.2021, 13:05
Grzegorz półanalfabeto, czytaj no ze zrozumieniem. Nikt nie pisze że autobusu nie było bo każdy choć trochę poinformowany wie, że gmina dysponuje autobusami szkolnymi. Autobusy były i są. Problem w tym, ze nie wsadzono do nic przechłodzonych pogorzelców.
do obserwatorki
do obserwatorki 26.01.2021, 11:42
No i po co kłamiesz ? Przecież pożar był w podwórku, którego z ulicy nie mogłaś widzieć i to tam stali ludzie. No to co widziałaś ?
Zupa z kotła raz na 4 lata wystarczy
Zupa z kotła raz na 4 lata wystarczy 26.01.2021, 11:29
Pan burmistrz przed wyborami jeden raz rozdawał zupę dla ludu na placu Barnima , jeden raz przed wyborami raczył osobiście przespacerować się wraz ze swoją świtą po targowisku , co za poświęcenie , obiecywał wiele i dużo , ale bądźmy sprawiedliwi , nie słyszałam , żeby deklarował pomoc w razie pożaru kamienicy i podstawieniu jakiegoś autobusu z gorącą cherbatą dla zmarzniętych ludzi , a po za tym był wieczór trzeba wypocząć...jutro od południa też jest dzień
Uczestnik akcji
Uczestnik akcji 26.01.2021, 11:21
Mieszkańcy zostali zabezpieczeni wbrew twierdzeniu redaktora został podstawiony autokar oraz padła propozycja otwarcia pobliskiego klubu nauczyciela, straż pożarna szybko umożliwiła mieszkańcom powrót do swoich pomieszczeń .
Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Uczestniczyłem w tej akcji jako strażak.
Andrzejek
Andrzejek 26.01.2021, 15:24
Andrzejku, dzięki Bogu w gminie nie ma większych kryzysów. Bo ten cały wasz sztab to pusty śmiech. Taki to z ciebie strażak
do nieudacznika z akcji
do nieudacznika z akcji 26.01.2021, 14:05
Uczestnik akcji pożal się od Sawaryna "zabezpieczył", tylko nikt nie skorzystał. Co za szkoda nieudacznicy.
Obserwator
Obserwator 26.01.2021, 10:51
Jestem mieszkanką bloku na przeciwko, i nie jest prawdą ze autokaru nie bylo. Autokar byl podstawiony, na wlasne oczy widziałam.
Andzia
Andzia 26.01.2021, 15:24
Czyżbyś taki dobry miała wzrok?
odzobaczyć się nie da
odzobaczyć się nie da 26.01.2021, 13:31
Obserwator chyba każdy na świecie widział autokar na własne oczy. Szkoda tylko, że nie widział jak pogorzelcy do niego wsiadają. Bo rzeczy których nie ma i nie było, potrafi zobaczyć tylko tercet.
ja
ja 26.01.2021, 13:53
bo woleli obserwować co się dzieje w bloku. nikt ich na siłę nie mógł wsadzic
M.
M. 26.01.2021, 23:53
ja, co za ordynarne kłamstwo, mi nikt nie zaproponował, nic o autobusie nie wiedziałem i nikt z sąsiadów nie mówił.
czy to tak było?
czy to tak było? 27.01.2021, 10:33
stoją ludzie na podwórku nie widzą ulicy Piastów, zresztą zastawiona wozami strażackimi - ten autobus to stał przy moście?
A powiedział ktoś ludziom na podwórku?
proste pytanie
proste pytanie 26.01.2021, 11:24
to dlaczego burmistrz leń nie potrafi wydusić słowa - mimo że w tym czasie odpowiadał na inne pytanie? Czyżby się w niczym nie orientował?
Przecież to proste pytanie!
Nieświadomy
Nieświadomy 26.01.2021, 14:25
To odpowiedz na proste pytanie: do czego stworzone jest PCPR?
do nieświadomego
do nieświadomego 26.01.2021, 15:54
No to cię uświadomię PCPR tj Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie Czy ten pożar był na skalę powiatu, czy to było w gminie ??
nie moja kompetencja
nie moja kompetencja 26.01.2021, 15:25
Bo kompetencją burmistrza jest zaopiekować się mieszkańcami przy pomocy OPS. Rozumiesz to?
to się uświadom...
to się uświadom... 26.01.2021, 15:03
ale czy to jest temat? Tercet zawsze na proste pytania zaczyna rozwadniać temat i najlepiej dyskutować o zupełnie czymś innym...
diagnoza
diagnoza 26.01.2021, 13:15
Jest tak leniwy, ze mu się po prostu nie chce.
umig
umig 26.01.2021, 10:44
Widzę że burmistrzowie trolle sie w komntarzach po sr ały aby zwalić winę na starostę. A sami nawet autobusu nie potrafią podstawić nieudacznicy.
czemu mnie to nie dziwi
czemu mnie to nie dziwi 26.01.2021, 10:33
Sawaryn da plamę w pierwszej poważniejszej akcji.
Obserwator
Obserwator 26.01.2021, 10:25
Starosta KONARSKI NIE POTRAFI niczego zorganizować, nawet takiej drobnej sprawy jak pomoc dla mieszkańców powiatu którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.
che che
che che 26.01.2021, 10:51
Ale że Jarosław Kaczyński nie przyjechał pomagać w nocy, żeby nie budzić jaśnie pana Mnietka - to już bardzo brzydko ze strony pana Jarosława...
Miron
Miron 26.01.2021, 10:00
Jestem zbulwersowany tym wszystkim dlaczego za wszystko obwinia się tu burmistrza i jego służby? Nie wierzę w to że gmina nie zrobiła tego co do niej należało. Dlaczego nikt nie napiszę o służbach pana starosty. Co w tym temacie zrobiło PCPR? Odpowiedź zdaje się być prosta nie zrobiło nic. Najlepiej wylewać pomyje na innych. Ten nasz burmistrz w waszym mniemaniu odpowiada już za wszystko. Kto napisze coś pozytywnego to zaraz walicie w jakiegoś Pawełka. Jaki ten Pawełek musi być
operatywny bo żeby tyle działek obskakiwac i jeszcze pisać komentarze to poprostu geniusz.
I pewnie ja zaraz nim zostanę no bo kto by tak napisał? NO PAWEŁEK 😂😂
mongolia
mongolia 26.01.2021, 15:27
Pawełku, kompetencją burmistrza jest rozwiązywać sprawy kryzysowe w gminie. To są mieszkańcy gminy Gryfino i burmistrz zamiast spać powinien być na miejscu zdarzenia aby nadzorować udzielanie pomocy pogorzelcom. Nikt ci o tym nie powiedział?
do Pawełka
do Pawełka 26.01.2021, 10:54
Pawełku - a dlaczego burmistrz ma sobie spać a mieszkańcom gminy pomagać ma powiat, województwo, rząd? Twoje zrzucanie odpowiedzialności to jakaś paranoja - prosta zasada - rząd wkracza, gdy katastrofy nie ogarniają władze lokalne, powiat wkracza, gdy katastrofy nie ogarnia gmina - dlaczego winisz organ wyżej, skoro ten niższy NIC NIE ZROBIŁ - CO SAM PRZYZNAJESZ?
dobra rada dla tercetowca Mirona
dobra rada dla tercetowca Mirona 26.01.2021, 10:48
Pawełek, schizofreniku zajmij się robotą a nie trollowaniem.
Umig
Umig 26.01.2021, 09:26
Burmistrz i jego banda to nieudacznicy
Knagulec
Knagulec 26.01.2021, 09:19
No niestety nie ma w tym padole ogarnietego gospodarza, ale za to mamy śpiacych leniwców
Mieszkaniec powiatu
Mieszkaniec powiatu 26.01.2021, 09:04
Dlaczego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zostawiło ludzi na mrozie?
che che
che che 26.01.2021, 10:42
A dlaczego rządowe centrum kryzysowe nie przyjechało pomagać ludziom w gminie Gryfino? Czyżby liczyli, że gmina ma gospodarza?
filozofia urzędasów
filozofia urzędasów 26.01.2021, 09:29
Bo Sawarynowe Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego nie dowiozło ich autobusem. I kółko się zamyka.
kolejny przykład
kolejny przykład 26.01.2021, 08:58
Działanie leniwego tercetu w praktyce!

Pozostałe