Co dalej z nauką zdalną i maturami? Minister wyjaśnia

  • 06.04.2021, 11:24
  • News4Media
Co dalej z nauką zdalną i maturami? Minister wyjaśnia
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski zdradził termin powrotu uczniów do szkół. Mówił także o tegorocznych maturach.

Według obecnie obowiązujących obostrzeń, do 9 kwietnia zamknięte są wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki. Z nauki zdalnej wciąż korzystają także studenci uczelni wyższych. Kiedy możemy spodziewać się otwarcia placówek oświatowych i powrotu uczniów do szkolnych ławek?

„Mamy nadzieję, że uczniowie wrócą do szkół, być może jeszcze w kwietniu, jeśli to będzie możliwe ze względu na epidemię. Najpóźniej w maju i czerwcu.” – poinformował w Radiu ZET wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Rozmowy na ten temat mają być prowadzone w tym tygodniu, ale wszystkie decyzje uzależnione są od liczby zakażeń oraz prognoz dotyczących koronawirusa w naszym kraju.

Wiceminister Dariusz Piontkowski zapytany o termin tegorocznych matur odpowiedział:

„Na razie nie widać powodów, dla których mielibyśmy zmieniać termin.”

Wszystko wskazuje więc na to, że egzaminy dojrzałości, zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, odbędą się w terminie od 4 do 20 maja 2021 r. Matury w terminie dodatkowym odbędą się od 1 do 16 czerwca, a poprawkowe - 24 sierpnia. Przypomnijmy, że ze względu na bezpieczeństwo w 2021 roku nie odbędą się matury ustne. Podobnie jak w 2020 roku, będą przeprowadzone tylko części pisemne matur.

Na razie nie jest zagrożony także termin przeprowadzenia egzaminu ósmoklasistów. Ten odbywać się ma od 25 do 27 maja. Termin dodatkowy wyznaczony został przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na dni od 16 do 18 czerwca.

Dariusz Piontkowski nie wyklucza także powrotu studentów na uczelnie wyższe. Na początku do szkolnych murów trafią jednak najmłodsi uczniowie:

„Osobiście jestem za wariantem, w którym najpierw wrócą uczniowie klas 1 - 3. Oni najbardziej potrzebują kontaktu z nauczycielem, ich umiejętności informatyczne są ciągle ograniczone, potrzebują pomocy rodziców.” – mówił „Gość Radia ZET”.

W kolejnych etapach luzowania obostrzeń do placówek oświatowych miałyby wrócić starsze roczniki szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich.

 

News4Media, fot.: News4Media

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

RODZICE DZIECKA !
RODZICE DZIECKA ! 09.04.2021, 15:41
Apelujemy Drogi Ministrze i Rądzie .
Jak widzimy jest pandemia , .
Mamy dziecko SP KL 3
Apel aby dzieci pozostały w domu do końca kwietnia !
Straciliśmy w pandemi w lutym naszą babcie
kiedy ogłoszono że 1-3 klasy idą do szkoły a dzieci 4 - 8 miały i mają zdalne lekcje ..
Apel ABY DZIECI POZOSTAŁY W DOMACH ! DO KOŃCA KWIETNIA
DZIĘKUJEMY !
szczerze
szczerze 09.04.2021, 17:19
Powiedzmy szczerze - otwieranie szkół, to kolejna fala - lockdown w same wakacje - to tragedia psychiczna - ale i gospodarcza - dla całych branż!
Hotel, knajpa - przynoszą podatki. Dają pracę ludziom i życie miejscowościom!
I to powinien być priorytet.
A powrót do szkół na miesiąc przed wakacjami? Psu na budę!
Dzieci akurat wtedy o nauce będą myśleć...
Rodzicel Agatka i Sebastian
Rodzicel Agatka i Sebastian 09.04.2021, 15:35
Witam Dzień dobry Państwu .
Jest pandemia , jak widzimy trzecia fala .
Osobiście w domu mieszkają z nami dziadkowie .
Nasza córka uczęszcza do 3 klasy , świetnie obsługuje komputer
Oczywiście mówimy tu o program zdalny do lekcji.
Życie i zdrowie jest u Nas na 1 miejscu .
A niestety straciliśmy w pandemi Babcie 75 lat jest i pare znajomych Nam osób .Jest to przykre doświadczenie dla Nas, a zwłaszcza dla naszej córki , która bardzo kochała babcie ale dzieci 4-8 zostały w domach i miały zdlane lekcje , a dzieciom klasy 1-3 Pan Minister i rząd kazał uczęszczać do szkoły ! W tym czasie straciliśmy babcie .
Moja prośba i Apel jeśli jeden z rodziców nie pracuje . W naszym przypadku żona nie pracuje może córka KLASA 3 MOŻE zostać w domu mieć zdalne,TAK SAMO JAK KLASY 4-8
CÓRKA JEST POD OPIEKĄ ŻONY TAK. Wtedy NIERYZYKUJĄC ZDROWIA córki , która jest alergiczką , a także zdrowia rodziny i najbliższych TAk !
,Więc Drogi Ministrze Apel aby dzieci pozostały jak narazie w domu do Maja , Zobaczymy co będzie dalej,...DZIĘKUJEMY
Mateusz
Mateusz 09.04.2021, 17:54
do Rodzice Agatki i Sebastiana: A u nas wszyscy pracują i nie z kim w domu dzieciaków zostawić.
tragedia
tragedia 09.04.2021, 18:35
I to jest problem - ale zobacz Mateuszu, ile branż zamkniętych od miesięcy jest - bo "eksperymenty" robili we wrześniu i styczniu?
Ilu rodziców, chciałoby tak jak ty iść do pracy - ale nie może, bo ich zakłady pracy nie mogą działać?

To jest szerszy problem - ale otwarte szkoły to po półtora miesiąca wzrosty. Dwa razy to przećwiczono na Polakach. Trzeci raz - wyszedłby dokładnie na wakacje. Lockdown w lipcu i sierpniu...
tłit
tłit 07.04.2021, 10:13
Na pewno dla Ministerstwa Zdrowia, jak i dla całego rządu, priorytetem jest powrót dzieci do żłobków, przedszkoli i do szkół. Nie ma większego priorytetu. Ale na dziś mówienie o tym czy 12 kwietnia, czy też później odmrozimy edukację, to na razie jest wróżenie z fusów - mówił w programie "Tłit". - Na dziś mamy bardzo trudną sytuację w kraju pod kątem epidemicznym i trudno nam prorokować czy 12 kwietnia będzie pole i możliwość, by dzieci wróciły do stacjonarnej nauki - podkreślił.
nauczyciel
nauczyciel 07.04.2021, 00:01
Panie Ministrze Niedzielski tak jak mówią Pana koledzy Czarnek i Piontkowski wyślijcie dzieci do szkoły jak najszybciej a zobaczycie co się stanie ha ha. Większych geniuszów, którzy chcą zabłysnąć w oczach Pinokia i prezesa kosztem własnych obywateli nie ma nigdzie na świecie.
niestety
niestety 07.04.2021, 10:18
Wyślą w maju a w czerwcu kolejna fala - tak jak z dwiema poprzednimi w październiku i marcu - i wakacje szlag trafi - hotele i gospodarkę i turystykę też.
A co da wpuszczenie dzieci w czerwcu do szkoły? Nic. Poza stratami dla gospodarki - i życiem i zdrowiem kolejnych ofiar pandemii...
Uxf
Uxf 06.04.2021, 22:37
Niestety pandemia nie ustaje. To, że nauczyciele są zaszczepieni (na razie chyba tylko jedna dawką szajscu) nie znaczy, że jest bezpiecznie. Moje dziecko też może zachować i przynieść wirusa do domu. Więc o jakim powrocie my rozmawiamy przy takich statystykach. W SP2 wymyślono, że klasy 8 wrócą teraz do szkoły. Bo egzamin zaraz. Pytam: co nauczyciele robili do tej pory? Źle poszły próbne? Kto zagwarantuje mojemu dziecku bezpieczeństwo?
Że co?
Że co? 07.04.2021, 06:10
Moje dziecko też jest w SP2. Jeszcze nic takiego nie wiem. Wrócą do szkoły? W życiu. Teraz? Jak tylko dostanę informacje poinformuje sanepid, kuratorium. Co to być? Kto to wymyślił? A może dzieci coś przekrecily
a co na to urząd gminy i pan "en"?
a co na to urząd gminy i pan "en"? 06.04.2021, 23:51
Nie mają prawa ściągać dzieciaków - z prostej przyczyny - nie mają prawa robić "dwóch sortów" - tych, którzy do szkoły nie przyjdą (z powodu strachu, odpowiedzialności, słuchania zaleceń rządowych) - i tych, którzy przylezą jak im każą!
Wyniki
Wyniki 07.04.2021, 06:13
Zgadzam się. Ale to jest SP2. Liczą się tylko wyniki. Kosztem wszystkiego.
ocena za pracę i zaangażowanie
ocena za pracę i zaangażowanie 07.04.2021, 07:33
To dobrze, ze wyniki. A co ma się liczyć, znajomości?
niestety
niestety 07.04.2021, 10:19
Jak ktoś wyżej niż zdrowie i życie stawia "wyniki" i "zasługi" - to jest zbrodniarzem...
Wyniki
Wyniki 07.04.2021, 10:16
SP2 uczy dzieci tylko pod testy. I osiąga wyniki. Ale nie o to w edukacji chodzi. Już widzę to ściągnięcie dzieciaków do szkoły, gdzie będą musieli też zapewne sprawdziany pisać. Stres po takiej przerwie ogromny. A myślę , że będą chcieli pokazać , że nic nie umieją. Sorry, ale to tylko zasługa nauczycieli. Nie zgadzajcie sie
niestety
niestety 07.04.2021, 10:32
Jeśli szkoły zaczną ściągać ósmoklasistów w takim stanie epidemii - to byłby skandal nad skandale!
A co z tymi, co nie przyjdą - gorsi?
ty jak zwykle nie rozumiesz...
ty jak zwykle nie rozumiesz... 07.04.2021, 07:59
Co ma się liczyć? Zdrowie i życie. Jak ktoś wyżej ceni "tabelki i punkciki" - to widać pomylił zawody. A jak w tych samych warunkach co wszyscy nie potrafi nauczyć tak jak inni, tylko musi ściągać na miejsce - to ani praca, ani zaangażowanie, ani wyniki...
Uczycielka
Uczycielka 06.04.2021, 13:52
Minister to mnie może wiecie co może?
czy leci z nami pilot? I czy robiono mu narkotesty?
czy leci z nami pilot? I czy robiono mu narkotesty? 06.04.2021, 12:13
Ten Piątkowski nie jest chyba normalny! Niczego się nie nauczył! W październiku wciąż tępo twierdził "szkoły nie zarażają" - kiedy wszyscy widzieli efekty debilnej decyzji o wepchaniu wszystkich uczniów na raz. Najgorsze, że przecież budynek nie zaraża - i nikt nie twierdził tego - poza ministrem...
Tak
Tak 06.04.2021, 22:38
Dokładnie. Nasze dzieci nie będą królikami doświadczalnymi. Sorry, zdrowie naj
naucz
naucz 06.04.2021, 12:02
Ministerstwo jest już nudne. Co chwila gadają ze otwarcie tuż, tuż.... Jakby się z księżyca urwali.
jak to
jak to 06.04.2021, 11:51
Szybki powrót do szkół planują a tu przecież nie minęła 3 fala.
czy leci z nami pilot? I czy robiono mu narkotesty?
czy leci z nami pilot? I czy robiono mu narkotesty? 06.04.2021, 12:15
Bo nie są normalni! Niczego nie nauczyli się i tępy Piątkowski nie widzi, co zrobił wpychając na wrzesień i październik, co się stało w styczniu, gdy wróciły dzieci z małych klas..

Pozostałe