Jak wyglądają teraz matury? Zmniejszono zakres wymaganego materiału

  • 04.05.2021, 16:00
  • News4Media
Jak wyglądają teraz matury? Zmniejszono zakres wymaganego materiału iStock
Nowa rzeczywistość w pandemii to nie tylko obostrzenia dla galerii handlowych i salonów „beauty”. We wtorek 4 maja wystartowały tegoroczne egzaminy maturalne, które obwarowano szczególnymi zasadami. Zmianom poddane zostały również wymagania stawiane zdającym, dla których ostatni rok był przede wszystkim sprawdzianem z samodyscypliny.

Bez maskotki „na szczęście”

Tegoroczne egzaminy dojrzałości z pewnością zapiszą się na kartach historii jako ciekawostka dla przyszłych pokoleń. Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z Ministerstwem Nauki i Edukacji oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym ustaliły zasady bezpieczeństwa, które mają przyczynić się do zmniejszenia ryzyka transmisji koronawirusa. Oto najistotniejsze z nich:

1. Na terenie szkół obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust – zarówno dla zdających jak i personelu oraz wszystkich osób uczestniczących w organizacji matur. Maturzyści, po zajęciu stanowiska egzaminacyjnego, mogą zdjąć maseczkę i używać jej jedynie podczas wyjścia do toalety lub bezpośrednich konsultacji, w przypadku pytań do komisji egzaminacyjnej. Twarz należy zakryć również w trakcie opuszczania budynku.

2. W celu zweryfikowania tożsamości osób zdających, dopuszcza się możliwość odsłonięcia twarzy na prośbę członka zespołu nadzorującego.

3. Na terenie szkół obowiązuje zakaz gromadzenia się, a egzaminowani muszą zachować pomiędzy sobą minimum 1,5 m dystansu. Taka sama przestrzeń powinna dzielić stanowiska egzaminacyjne w każdym kierunku.

4. Przystępujący do egzaminu zobowiązani są zapewnić sobie wszystkie niezbędne przybory (linijki, cyrkle, ołówki itp.). Warto zadbać np. o zapasowy długopis, ponieważ nie ma możliwości pożyczania sobie nawzajem żadnych przedmiotów.

5. Maturzyści powinni zjawić się w szkole bez zbędnych przedmiotów, np. telefonów komórkowych i maskotek „na szczęście”. Wyjątkiem jest butelka z wodą.

6. Zabrania się uczestniczenia w egzaminie dojrzałości wszystkim osobom, które mają oznaki chorobowe. Ten zakaz dotyczy również tych, którzy objęci są izolacją, kwarantanną, lub przebywają z domownikami nimi objętymi. Wyjątkiem są ozdrowieńcy oraz w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19.

7. Dyrektorom szkół nadano uprawnienie, aby podzielić grupy maturzystów w sposób, który pozwoli uniknąć zgromadzeń. Egzaminy mogą odbywać się np. w kilkunastominutowych odstępach, jednak nie później niż 45 minut po oficjalnej godzinie rozpoczęcia.

Nowe, mniejsze wymagania po nauce zdalnej

Tegoroczni maturzyści zwolnieni są z obowiązku zaliczania ustnej części egzaminu, choć nadal pozostaje taka możliwość dla osób, którym niezbędne jest to do rekrutacji na wybraną uczelnię.

W części z języka polskiego obowiązywał mniejszy niż dotychczas zakres lektur. Arkusz pisemny podzielony został na dwie sekcje – pytania w oparciu o wiedzę oraz zamieszczone w nim teksty, a także rozprawka lub opowiadanie w oparciu o dowolną lekturę z kanonu. Wprowadzona została też druga opcja rozprawki - na podstawie tekstu niebędącego lekturą. Wymagana była znajomość poniższych utworów literackich:

- "Bogurodzica",
- Stanisław Wyspiański - "Wesele",
- Jan Kochanowski - wybrane pieśni, treny i psalm,
- Bruno Schulz - wybrane opowiadanie,
- Adam Mickiewicz - "Dziady część III", "Pan Tadeusz",
- Bolesław Prus - "Lalka",
- Witold Gombrowicz - "Ferdydurke" (w całości lub w części).

Oryginalne arkusze maturalne dostępne są na stronie https://www.cke.gov.pl/ 

5 maja, maturzyści rozwiązują zadania z matematyki, które uszczuplone zostały m.in. o niektóre zagadnienia z zakresu dowodów geometrycznych, stereometrii oraz pierwiastków. Zmniejszono też liczbę pytań otwartych z 6 na 4.

Zmniejszono również zakres wymagań dla języka obcego nowożytnego. Z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną. Podobnie jak w języku polskim, nie ma obowiązku zdawania egzaminu ustnego.

Wprowadzona została też zmiana w egzaminach rozszerzonych z geografii. Usunięto z wymaganego zakresu zagadnienia, których omówienie uniemożliwiła w pełni nauka zdalna, m.in.: przeszłość geologiczna Ziemi, zróżnicowanie językowe ludności świata, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce.

Możliwe będzie odwołanie się od wyników egzaminu a także poprawka z jednego przedmiotu. Dla osób, które z przyczyn losowych nie dotrą na maturę, wyznaczone będą nowe terminy pomiędzy 1 a 16 czerwca. Świadectwa maturalne komisje egzaminacyjne dostarczą do szkół najpóźniej 5 lipca.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

*** ***
*** *** 04.05.2021, 20:26

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Byle nie do polskiej firmy licealisto...
Byle nie do polskiej firmy licealisto... 04.05.2021, 17:07
Już za rok matura. Za rok caaaały.... A może iść zarobić jako pakowacz do ZALANDO. Do nowej dojnej będą potrzebowali 70 dobrych inżynierów. Dla lekarzy jest praca w UE. Z maturą masz szansę w PUK, TBS, OSiR, umig, policji (nawet bez matury), wojsku, straży miejskiej i u piromanów w straży. A dobra płaca jest zagranicznej Biedronce, Lidlu, Auchanie, NETTO itd. Mierz siły na zamiary licealisto. Bez matury jest też życie....
Jurek
Jurek 04.05.2021, 16:55
Matura jak klasówka z gotowymi odpowiedziami do zakreślenia w kółeczko i trzema zdaniami do samodzielnego sklecenia. To upadek szkoły i edukacji. To efekt 3 lat reform w oświacie i dwóch lat symulowania nauki. Jest szkoła to muszą być oceny. Dobre i złe. Nagroda i kara. Musi być ostra sankcja za powtarzanie roku dla nieuków i wagarowiczów. Nie każdy musi mieć maturę i nie każdy musi mieć średnie wykształcenie.
wiadomo
wiadomo 04.05.2021, 16:41
Dzis polski!!!!!!!!!!!!!!!!
47 minut i koniec.  Potem zrobiłem dwie ściągi dla dziewczyn.
47 minut i koniec. Potem zrobiłem dwie ściągi dla dziewczyn. 04.05.2021, 17:08
Już po. Bułka z masłem. Taaaaaaki test.

Pozostałe