Ważne zmiany w szczepieniach! Dotyczy nastolatków i terminu podania drugiej dawki

  • 17.05.2021, 16:09
Ważne zmiany w szczepieniach! Dotyczy nastolatków i terminu podania drugiej… iStock
W poniedziałek ruszyła rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób niepełnoletnich powyżej 16 roku życia. Wchodzi też w życie ważna zmiana dla pacjentów, którzy przyjęli pierwszą dawkę preparatu. Wśród młodzieży zabiegi będą przeprowadzane na nieco innych warunkach niż u dorosłych. Sprawdź, jak się przygotować, aby termin nie przepadł.

Druga dawka szybciej

Według informacji przekazanych przez szefa KPRM Michała Dworczyka, od poniedziałku weszła w życie nowa zasada. Skrócono odstęp pomiędzy pierwszą a drugą dawką dwuetapowych szczepionek. Od dziś wynosi on 35 dni i będzie ustalany automatycznie po przyjęciu pierwszej szczepionki. Osoby, które zarejestrowały się wcześniej na dłuższy termin, mogą próbować go przyspieszyć.

Zapisy dla nastolatków

O północy pojawiła się również możliwość rejestracji osób pomiędzy 16 a 18 rokiem życia. Jest jednak warunek, który musi zostać spełniony, aby zabieg doszedł do skutku. Rodzice lub prawni opiekunowie nastolatków zobowiązani są do wyrażenia zgody na przyjęcie preparatu przeciwwirusowego. Można to zrobić na dwa sposoby:

- stawić się razem z dzieckiem w punkcie szczepień,
- wydrukować formularz i wypełnić go w domu, wówczas dziecko może pojawić się na szczepieniu bez osoby dorosłej, a jedynie przekazać podpisaną przez opiekunów zgodę.

Dokument można pobrać z rządowej strony internetowej pod adresem https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-16-i-17-latkow (należy kliknąć przycisk „Ściągnij kwestionariusz dla nastolatków”).

Nastolatkowie otrzymają szczepionkę Comirnaty firmy Pfizer, która jest dopuszczona do stosowania u osób w wieku 16+.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

Aby zarezerwować termin zabiegu, wybierz jeden z dostępnych sposobów:

1. Zadzwoń pod numer 989 na całodobową, bezpłatną infolinię.
2. Wyślij SMS pod nr 880 333 333.
3. Zgłoś się do wybranego punktu szczepień i dokonaj rejestracji osobiście.
4. Dokonaj e-rejestracji na stronie pacjent.gov.pl [zalogujesz się m.in. Profilem Zaufanym i dowodem elektronicznym].

 

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

hehwhw
hehwhw 18.05.2021, 22:40
Grzegorz Klaun Wam tego NIE WYBACZY!! Jak można szczepić się na cokolwiek!
kolia, sraulon jeden czort
kolia, sraulon jeden czort 18.05.2021, 10:46
Kolia w ciągu 10 minut pod jednym artykułem chwali polski rząd i dowala opozycji, tutaj wali w rząd chwali opozycję!
Trolle tak prymitywne, nawet nie zmieniają nicków...
Koło
Koło 18.05.2021, 10:30
Przeczytajcie swoje polisy ubezpieczeń na źycie. Czy jest w nich klauzula wyłączająca odpowiedzialność ubezpieczyciela,jeśli ubezpieczony był uczestnikiem lub padł ofiarą eksperymentu medycznego?. Może przez kieszeń zaczniecie logicznie myśleć? Nawet jeśli umrzesz na zapalenie wyrostka,to cwany likwidator polisy będzie źądał udowodnienia,źe wyrostek nie zapalił się od eksperymentalnej szczepionki. Kasa,kasa,kasa dla bezwzględnych ale nie dla naiwniaków i prostodusznych. Najgorsze jest to,źe nie mamy innej drogi ratunku przed tą niechlujnie wypuszczoną brudną chińską bronią biologiczną. Ponosimy cenę niewypowiedzianej wojny i ryzykując szczepimy się. Jest jeszcze nadzieja w inwermektynie za kilka rupii, którą juz zaczęły stosować Indie z braku dostatecznej ilości drogich szczepionek a nawet tlenu.
do chińskiego trolla - ile w Polsxe chińskich firm ubezpieczeniowych działa?
do chińskiego trolla - ile w Polsxe chińskich firm ubezpieczeniowych działa? 18.05.2021, 10:49
Eksperymenty medyczne to robili Chińczycy na mieszkańcach Seszeli trollu! Dlatego chińskich szczepionek ani sputników Unia nie wzięła - i to cie boli.
W Unii i Wlk Brytanii i USA są preparaty bezpieczne.
A większość ludzi nie jest prymitywnych - i wie, że wzięcie jakiegokolwiek preparatu to ryzyko. Podobnie jak pobranie krwi czy wizyta u dentysty też ma jakieś ryzyko powikłań...
Ale wiedzą, że ryzyko choroby jest dużo wyższe.
Dramat
Dramat 18.05.2021, 10:24

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Kolo
Kolo 17.05.2021, 21:44
(...)
Marnujesz czas na wklejanie antyszczepionkowych fake newsów.
Komentarz usunięty.
administrator
Kolo
Kolo 17.05.2021, 21:43

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Kolo
Kolo 17.05.2021, 19:20
GMO genetycznie modyfikowanej żywności nikt nie chce żreć bo każdy wie, że to syf ale szczepić się genetycznie modyfikowanym świństwem, to i owszem. Jeszcze nie było takiego przypadku w historii, żeby Nie mcy coś robili dla ocalenia czy pomocy innym.
ty prymitywie - a co zrobili chińscy zżeracze nietoperzy?
ty prymitywie - a co zrobili chińscy zżeracze nietoperzy? 17.05.2021, 20:04
Skończ z tymi fejkami, chiński trollu - całuj sobie pana Xi - toż przecież Chiny to producent GMO..
Kolo
Kolo 17.05.2021, 19:19
W Kanadzie nie zmarlo zadne dziecko od 0 do 19 lat z powodu covid !!! To po co ich szczepic , ekperymentalnym badziewem ?
a skąd wiesz, chiński trollu?
a skąd wiesz, chiński trollu? 17.05.2021, 20:05
Bo na Seszelach chińska szczepionka okazała się badziewiem do kwadratu...
oczywista oczywistość
oczywista oczywistość 17.05.2021, 17:39
Jak rodzice chcą dobra dziecka to zaszczepią.
mama
mama 17.05.2021, 16:36
dużo zależy od rodziców
Tatko