Rezolucja w sprawie Polski. Co oznacza decyzja PE?

  • 22.10.2021, 11:50
  • News4Media
Rezolucja w sprawie Polski. Co oznacza decyzja PE? Krystian Maj/KPRM
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki nie przekonał do swoich racji ani liderów unijnych krajów, ani eurodeputowanych. Czym nam to grozi?

Za przyjęciem dokumentu opowiedziało się 502 europosłów, 153 było przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Po tych wynikach widać, że Mateusz Morawiecki, występując w Parlamencie Europejskim, nie przekonał do swoich racji. „Niedopuszczalne jest rozszerzanie kompetencji, działanie metodą faktów dokonanych. Niedopuszczalne jest narzucanie innym swoich decyzji bez podstawy prawnej. Tym bardziej niedopuszczalne jest używanie do tego celu języka szantażu finansowego, mówienie o karach, czy używanie jeszcze dalej idących słów wobec niektórych państw członkowskich.” - przemawiał szef polskiego rządu.

Praworządność

Spór z UE rozpoczął się od wprowadzanych zmian w sądownictwie. Wspólnota chce m.in. zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego (co już oficjalnie zapowiedział premier) a obecnie konflikt narósł po niedawnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że niektóre zapisy unijnych traktatów są częściowo niezgodne z polską ustawą zasadniczą.

Przyjęta rezolucja jasno odnosi się do orzeczenia TK i ocenia je, jako atak „na europejską wspólnotę wartości”. Eurodeputowani jednocześnie wyrazili poparcia dla polskich sędziów, którzy stosują pierwszeństwo prawa wspólnotowego. W dokumencie jest także mowa o wykorzystywaniu sędziów do celów politycznych, ale najpoważniejsze dla Polki konsekwencje mogą wynikać z nawoływania do uruchomienia mechanizmu warunkowości (uzależnia on wypłatę środków od przestrzegania unijnych zasad) i wstrzymania zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. To 723,8 mld euro w formie grantów i pożyczek. PE chce, aby fundusze nie zostały uruchomione do czasu wykonania przez nasz kraj wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Zagrożenie

Komisja Europejka ma taką możliwość, ale na razie nie wdrożyła w życie przyjętego jeszcze w grudniu 2020 roku rozporządzenia w tej materii. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli domaga się realizacji tego mechanizmu. Właśnie poprosił służby prawne PE o przygotowanie pozwu przeciwko KE za niestosowanie rozporządzenia. „Większość przywódców grup politycznych na dzisiejszej Konferencji Przewodniczących poparła tę akcję.” - podał PE w specjalnym oświadczeniu.

Czy to realne zagrożenie dla Polski? Teoretycznie tak, ale eksperci podkreślają, że dotychczasowe działania Komisji wskazują, że nie jest ona chętna karać państwa członkowskie. Z drugiej strony Polska nadal nie ma zaakceptowanego KPO i to już jest niepokojące. Prof. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej ocenia, że nasz kraj nie otrzyma środków dopóki nie wypełni postanowień TSUE. Dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych w rozmowie z portalem money.pl przewiduje, że nawet jeżeli KE nie wdroży niekorzystnego dla Polski mechanizmu i nie spełni formalnie woli eurodeputowanych, to nie może wiecznie unikać decyzji w sprawie KPO. „Musi go w końcu poddać pod głosowanie ministrów, którzy go przyjmą bądź odrzucą.” - dodaje.

Już wiadomo, że polski rząd nie zamierza dostosować się do żądań PE. Wiceszef MZS Szymon Szynkowski vel Sęk oświadczył: „Jeszcze chwila i pójdziemy krok za daleko, że instytucje unijne zrobią ten krok, po którym trudno będzie zawrócić z tej ścieżki, która doprowadza do tego, że wiele państw UE czuje się ustawionymi w kącie. My na to nie pozwolimy, żeby się ustawiać w kącie”.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (46)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

memory
memory 24.10.2021, 18:33
Mateusz, przypomnij tam w UE jak rok temu wynegocjowałeś, że nie mogą nam blokować środków za łamanie praworządności!
taki zbieg okolicznosci
taki zbieg okolicznosci 24.10.2021, 18:30
Spokojnie . W Polsce nie jest żle . Jeśli krawcowa z Pcimia mogła odłożyć 800 000 zł , to każdy mógł . Tylko nikomu się pewnie nie chciało . A , że to przypadkiem mama Obajtka....
Janek
Janek 23.10.2021, 21:46
Przed debatą w Europarlamencie obóz władzy był przekonany, że bez względu na to, jak Unia ocenia to, co dzieje się w Polsce, to — przynajmniej w części — pieniądze musi nam dać. Dlatego Morawiecki występował w Strasburgu tak, jakby zakładał, że te pieniądze i tak dostanie. Wygląda na to, że premier nie wysłuchał Ursuli von der Leyen, która występowała przed nim. Szefowa Komisji Europejskiej po raz pierwszy powiedziała jasno, że pieniądze z Funduszu Odbudowy będą wypłacone wtedy, kiedy w Polsce zostanie odtworzone niezależne sądownictwo, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie zlikwidowana, a odsunięci przez nią sędziowie wrócą do orzekania. „Proszę to uczynić” — powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej i zasugerowała, że jeśli polski rząd nie spełni zaleceń, nie może liczyć na pieniądze. Drugim problemem dla Polski są potencjalne kary, o których wspomniała von der Leyen. Chodzi nie tylko o pieniądze na odbudowę po koronawirusie. Jest jeszcze druga możliwa dolegliwość finansowa. Istnieje tak zwany mechanizm warunkowości — w nowym budżecie unijnym Komisja Europejska ma prawo najpierw oceniać praworządność, zanim wypłaci państwu członkowskiemu pieniądze. Szefowa Komisji Europejskiej zarysowała więc bardzo twarde scenariusze, ryzykowne dla PiS - cytat z którym się zgadzam.
według Mateusza
według Mateusza 22.10.2021, 23:53
„Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma.” Mt 25, ileś tam
Sauron
Sauron 22.10.2021, 22:40

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Wniosek
Wniosek 22.10.2021, 22:12
Tam już jemu też nie wierzą...
rolli
rolli 22.10.2021, 21:30
Pinokio! Zły to ptak co własne gniazdo kala.
nie becz becia
nie becz becia 22.10.2021, 21:21
W czasie wojny, jak wiemy, były wyroki sądów podziemnych i zdrajcy oraz kolaboranci dostawali "czapę"... Dzisiaj, no cóż, chodzą bezkarnie i jeszcze się oburzają, jak im ktoś prawdę w oczy powie, albo chociaż zasugeruje, że działają wbrew istotnym interesom swojego kraju i jego obywateli, na arenie międzynarodowej. Chciałbym doczekać czasu, kiedy za swoje działania dostaną sprawiedliwe wyroki. Do samosądów i przemocy nie powinno dochodzić - podobnie jak do publicznego pogardliwego poniżania i personalnych chamskich komentarzy. Ale, jak widać w życiu, czasem może do tego dojść... Dlatego lepiej uważać na to co się robi, szczególnie będąc na eksponowanym stanowisku, i co się mówi, i zachowywać się jak człowiek przyzwoity i porządny Polak - żeby nie budzić wątpliwości...
Sauron
Sauron 22.10.2021, 21:21
Lewactwo europejskie trzęsie portami i robi wszystko aby rzutem na taśmę coś ugrać. Jeszcze trochę i ludziom otworzą się oczka i kopną to lewactwo w cztery litery. Ale najpierw społeczeństwo Europy zachodniej musi dostać porządnie w cztery litery na otrzeźwienie.
nieJa
nieJa 23.10.2021, 10:53
jesteśmy skłóceni ze wszystkimi sąsiadami dookoła ,z ameryką równiżż ,no to została jeszcze tylko unia .Sauron ty tego nie widzisz nie ogarniasz?a od kogo to społeczeństwo zachodnie musi dostać porządnie .Od nas czy od węgier.Jedynie mogła by to zrobić rosja ,ale to nasz śmiertelny wróg!
jestem z miasta
jestem z miasta 23.10.2021, 11:41
do nieJa: A ty tego nie widzisz, ze Sauron jest od skłócania nas z UE? Temu trollowi obce służby za to płacą co widać, słychaż i czuć.
.........
......... 23.10.2021, 14:51
Jak ktoś chwali PIS to jest trollem bardziej ty jesteś trollem lewackim niech żyje PiS
"niech żyje":)
"niech żyje":) 23.10.2021, 17:53
"urra" ruski trollu - "niech żyje partia" - no doskonałe przypomnienie do czego dąży totalitaryzm...
o tekście z 21.21
o tekście z 21.21 23.10.2021, 02:07
chińska ideologia wspierana przez "brązowych" zdrajców polskiego narodu...
bzdurzysz z bezsilności
bzdurzysz z bezsilności 22.10.2021, 21:29
Wy komuchy chetnie byście lali! Prawda Sauron? Niedoczekanie wasze
pinokiu
pinokiu 22.10.2021, 21:11
kali ukraść krowa dobrze, kalemu ukraść oj niedobrze niedobrze niedobrze
wstyd mi
wstyd mi 22.10.2021, 21:05
Żałosne przedstawienie gdzie role główne grają dorośli a nawet przerośli ludzie do tego reprezentujący czytaj ośmieszający naszą Polskę. To żenujące, że tacy ludzie tworzą opinię o wszystkich Polakach.
Sauron
Sauron 22.10.2021, 20:33
Hipokryzja i bezczelność szefa PE przekracza wszelkie granice przyzwoitości. Udaje, że nie wie iż żeby wszcząć nieszczęsną procedurę "warunkowości" przy uruchomieniu finansowania "Planu odbudowy", obłudnie nazywanej "pieniądze za praworządność", eurokraci muszą jeszcze opracować kryteria tej procedury. A zgodnie z traktatami mogą one dotyczyć tylko ochrony tych funduszy, przed nieuprawnionym wydatkowaniem. W żadnym razie nie mogą więc wymagać tego czego domaga się PE, czyli uzależnienia dostępu Polski do funduszy, od rezygnacji z reformowania sądownictwa. Ursula von de coś tam doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że gdyby spełniła rządania PE i uruchomiła już teraz "mechanizm warunkowości", złamałaby prawo. Tym bardziej, że jest prawie pewne iż TSUE rozpatrując skargę Polski i Węgier, nie będzie miało wyjścia i odroczy orzeczenie, do czasu ustalenia wspomnianych kryteriów. A ponieważ ogłoszenie stanowiska TSUE jest spodziewane jak wspomniała nie prędzej jak z początkiem przyszłego roku wygląda na to, że jeszcze dużo wody upłynie w Wiśle, zanim KE będzie miała okazję do zrobienia Polsce oczekiwanej przez PE krzywdy. Dodatkowo w międzyczasie Polska ma pełne prawo i podstawy, do zaskarżenia przed TSUE, zwłoki KE w udostępnieniu Polsce obiecanych funduszy. (sagitarius)
fakty
fakty 22.10.2021, 21:15
Na tym antyunijnym bełkocie Polska już dużo straciła.
Lop
Lop 22.10.2021, 18:22
Ta krzywa gęba przekonać do kaczynskiego racji może jedynie patologiczną ciemnotę i otępialych starców
Sauron
Sauron 22.10.2021, 16:36
Ale pandemia pokazała, że we współczesnym świecie nikt nie ma komfortu rozbierania każdej decyzji na części pierwsze. Kiedy toczy się walka o ludzkie życie, kiedy na ostrzu noża stoi los tysięcy firm i milionów pracowników - trzeba działać z dnia na dzień i to nie Unia, ale państwa narodowe pokazały swoją sprawność w trakcie kryzysu pandemicznego
do debilka prymitywnego sraulona
do debilka prymitywnego sraulona 22.10.2021, 18:52
debilku prymitywny - chińskie szczepionki albo ruskie by były dostępne gdyby nie ta Unia.
A przecież walka z pandemią nie była w zakresie przekazanych kompetencji państw narodowych...
To tak jakby chwalić francuskie lotniskowce, bo "Unia takich nie ma"... No nie ma - bo i po co?
przecież
przecież 22.10.2021, 21:17
Wymienione szczepionki przez debilka skompromitowały się Niska skuteczność.
Lop
Lop 22.10.2021, 18:47
Zgadzam się kolego na 38 mln. populacji polski umierało prawie 1000 osób dziennie jedyny tak nieudolny system pisowskiego zarządzania. Co do sprawności panstwa to nie przychodzi mi nic innego jak przepuszczenie kilkadziesiąt baniek przez słupa nijakiego handlarza bronią. Złodziejstwo i sprawiedliwość powinno być
hahaha
hahaha 22.10.2021, 17:21
Racja trollu., a kazał ci to napisać oficer prowadzacy czy sam tak dla niepoznaki wymyśliłeś :)
SIEG HAILL RODSZYLD  AVE  CEZAR  HA AH AH
SIEG HAILL RODSZYLD AVE CEZAR HA AH AH 22.10.2021, 15:48
TRUDNO PRZEKONAĆ DO SWOICH RACJI BEDĄC PREMIEREM POLINU JAK WIEKSZOŚĆ ŻYCIA ROBIŁO SIĘ DLA BANGSTERÓW HA HA AH A ONI KIERUJĄ TYM BRUKSELSKIM BABILONEM HA HA AH NO I JESCZE TE NAGRANIA OS SOWY & PRZYJACÓŁ HA AH AH DADZA MU *** W PENISA I BEDZIE SIE KOMUNIKOWAŁ Z SANCHEDRYNEM ZBLIZENIOWO HA AH AH
........
........ 22.10.2021, 14:13

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

.......
....... 22.10.2021, 14:11

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Sauron
Sauron 22.10.2021, 13:12
Sporo państw ma dość tego wariactwa. To sprawia, że my tu działamy w interesie pewnej grupy Europejczyków. Tutaj trzeba działać takim szerszym frontem. To nie jest tylko sprawa polska. Na razie rzeczywiście wygląda to na pat, co z naszej strony jest to o tyle dobre, że oni przyjęli do wiadomości, że rząd polski będzie sprawiał sprawę twardo. Byłoby lepiej gdybyśmy nie mieli tej targowicy za plecami, ale cóż, taki nasz polski los, że nie tylko musimy walczyć z wrogami, ale także ze zdrajcami.
do trolla ze służb
do trolla ze służb 22.10.2021, 13:26
To prawda Sauronie z obcych służb. Wydziałacie dla wąskiej grupy faszystów i proputunowców. Przestńcie jątrzyć!
do dywersanta ze służb
do dywersanta ze służb 22.10.2021, 14:52
przecież to wy dla obcych wywiadów z Polski robicie pośmiewisko - typowe trolle - i ta pisownia od razu obraza. Franek Dolas to by ci dał.
Sauron
Sauron 22.10.2021, 13:09
Tu się stwarza iluzję, że tu są powszechne wybory i jest mandat. Tymczasem 650 europosłów wypowiada się na tematy kraju, w którym nie ma absolutnie żadnej legitymacji. Oni mogą się wypowiadać na dowolny temat. Na przykład w sprawie Teksasu czy nawet Wysp Cooka, jeśli uznaliby, że tam coś im się nie podoba. Mogą sobie wypreparować rezolucję o wyspach Cooka. UE nie toleruje różnorodności, różnicy - a PE już szczególnie nie. To co słyszymy – „jedność w różnorodności”, to jakaś kosmiczna mistyfikacja. Oni są organicznie niezdolni do akceptacji różnic. A jeśli są niezdolni, to działa brutalna siła. Pani Ursula von der Leyen w ogóle nie zareagowała na słowa premiera Morawieckiego. Nie ma żadnych argumentów merytorycznych, bo takie nie istnieją przeciwko temu, co mówił premier. Oni mają władzę i w sposób brutalny tę władzę wykorzystają. Oni już nawet zrezygnowali z tłumaczenia się. Tam jest agresja, szantaż. Tak wygląda teraz UE z mojej perspektywy🤯🤯🤯
do trolla ze służb
do trolla ze służb 22.10.2021, 13:22
Mają prawo sie wypowiadać bo wybrali ich wyborcy zdi Unii Europejskiej, której jesteśmy częścią. Morawieckiegoniestety poparły głównie partie faszyszujące i proputinowskie. I oczywiscie ty z obcego wywiadu wiadomej prowieniencji.
troll to nuda - dywersant
troll to nuda - dywersant 22.10.2021, 19:07
ty nawet nie wiesz w jakim kościele dzwoni, ogarnij się - nikt tych frajerów co na Polskę jadą nie wybierał, niemcy sobie Ursule na szefa upchalli itd. Europosłów wybierają.
........
........ 23.10.2021, 14:52
Wie tyle ile powiedZa w TVN
.......
....... 22.10.2021, 13:59
(...)

Przyjmij nick.
Komentarz usunięty.
admin2
Sauron
Sauron 22.10.2021, 16:38
Ogarnij się admin *** *** **

Nie podoba się trollu to źżegnam.
admin2
PS.: Bez odbioru.
Spokój
Spokój 22.10.2021, 19:51
Sauron jesteś trollem 😃😃😃😃😃😃 admin spokój ,pozdrawiam
ja z mną:)
ja z mną:) 22.10.2021, 20:52
sraulon, sam ze sobą się nie zgadzasz? Jesteś stabilny jak ten brązowy narodowiec...
brawo!
brawo! 22.10.2021, 18:54
i bana sraulon dostał. i premii nie dostanie w chińskiej walucie...
daj pan spokój
daj pan spokój 22.10.2021, 14:32
A co ma się podpisać, Sasza? :-)
Sauron
Sauron 22.10.2021, 13:03
Prof. Legutko ostro o eurokratach: UE to nie klub dżentelmenów. Oni grają niesłychanie brutalnie i faulują
Celem Parlamentu Europejskiego jest obalenie polskiego rządu – stwierdził w rozmowie z Michałem Rachoniem prof. Ryszard Legutko. Współprzewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zwraca uwagę, że wadliwa jest w zasadzie cała konstrukcja Parlamentu Europejskiego. „Oni mają władzę i w sposób brutalny tę władzę wykorzystają. Oni już nawet zrezygnowali z tłumaczenia się. Tam jest agresja, szantaż. Tak wygląda teraz UE” – mówi prof. Ryszard Legutko w programie
ech
ech 22.10.2021, 16:34
Legutko i dżentelmen... byłoby śmieszne, gdyby nie tak żenujące...
po jednych pieniądzach
po jednych pieniądzach 22.10.2021, 17:25
Tak jak wydaje się być sprzecznością "intelektualista z PiS" :)))))))))))
braciak
braciak 22.10.2021, 13:18
Sauron: Kto odsunie szkodliwy dla Polski PiS tego działania popieram.

Pozostałe