Oddał oszustom 80 tysięcy złotych

  • 02.05.2022, 18:00
  • News4Media
Oddał oszustom 80 tysięcy złotych iStock
Oszuści uciekają się do coraz nowszych metod wyłudzania pieniędzy. Tym razem jednak wrócili do metody znanej od kilkunastu lat. I był to strzał w dziesiątkę.

Do mieszkańca Elbląga zadzwonił telefon. 72-latek usłyszał w słuchawce kobietę. Podawała się za jego córkę, która rzekomo miała spowodować wypadek i potrzebowała pieniędzy na opłacenie kaucji. Tylko pomoc 72-latka mogła uchronić ją przed więzieniem.

Rozmówczyni poinformowała starszego mężczyznę, że w jego domu pojawi się funkcjonariusz w cywilnym ubraniu i odbierze od niego 80 tysięcy złotych. Oczywiście żadnego wypadku nie było, a przestępcy wymyślili całą historię, żeby wykorzystać troskę swojej ofiary o członka najbliższej rodziny.

– Sprawcy tego rodzaju przestępstw wracają do starszych metod działania – mówi oficer prasowy nadkom. Krzysztof Nowacki. – Ta z wypadkiem drogowym i kaucją pojawiła się pierwszy raz kilkanaście lat temu. Cały czas o sposobie działania sprawców i mechanizmie tego oszustwa informujemy. Przede wszystkim po to, by ustrzec potencjalne ofiary. Gdy wiemy, że sprawcy tak działają, jest szansa, że nie nabierzemy się na ich manipulację. Apelujemy też do osób, które opiekują się lub mają kontakt z osobami starszymi, o rozmowę na ten temat i przygotowanie ich na ewentualny kontakt z oszustem chcącym wyłudzić pieniądze.

Niestety senior z Elbląga nie miał pojęcia, że ratując córkę, w rzeczywistości oddał wszystkie swoje oszczędności złodziejom. 80 tysięcy złotych – zgodnie z telefonicznym poleceniem – zapakował w reklamówkę i przekazał ją fałszywemu policjantowi.

Przypominamy, że policjanci nigdy nie wymagają przekazania pieniędzy. Połączenie telefoniczne, w którym rozmówca usiłuje nas przekonać, że jest inaczej, powinno zostać natychmiast zakończone i zgłoszone policji.

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

smutne, ale prawdziwe...
smutne, ale prawdziwe... 03.05.2022, 10:17
Prawda jest taka, że spora część tych wyłudzeń sprowadza się do idei ŁAPÓWKI, ŻEBY DZIECKO (WNUCZĘ) UNIKNĘŁO ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA POPEŁNIENIE PRZESTĘPSTWA!!!
Także i w tym przypadku - "żeby za spowodowanie wypadku nie trafiła do więzienia"...
Nie fair
Nie fair 03.05.2022, 07:41
Otępienie osób starszych wykorzystuje tv rządowa
Pajac typowy
Pajac typowy 02.05.2022, 22:22
Debili wokół pełno
Myślenie nie boli
Myślenie nie boli 02.05.2022, 20:27
Widać na biednego nie trafiło...
ryba
ryba 02.05.2022, 20:52
mnie w tych akcjach typu wnuczek czy na policjanta lub wodociąg zawsze martwi inna sprawa. Za każdym razem senior przekazuje kupę siana o której członkowie rodziny nie mają pojęcia. To pokazuje, iż chyba za mało interesujemy się tymi ludźmi. Ponadto zadziwia mnie fakt, jak łatwo bank daje kredyt człowiekowi w wieku 90 czy 80 lat na tzw wnuczka, a jak młodemu człowiekowi trudno go uzyskać. Zadziwiające.
UB WIECZOREK
UB WIECZOREK 03.05.2022, 07:48
DOBRA JEST TEZ METODA NA SUBKONTO HA AH AH PKO BP HA AH AH
Sposób
Sposób 02.05.2022, 20:06
Pierwsza ważna rzecz to tel na kartę, druga to rejestracja nr na młodszą zaufaną osobę, która będzie adminem. Omijać orange i inne tego typu umowy i zakupić telefon z większym wyświetlaczem z wejściem na sim. Bez ficzerów, bo to dekoncentruje prostotę obsługi u osób starszych. Następnie cały czas przypominać o możliwości wystąpienia takìch zdarzeń, aż do znudzenia.
Gdyby reklama dbała o dobro klinta, nie byłaby dźwignią handlu.
Henryk Poncjusz
Henryk Poncjusz 02.05.2022, 19:14
Normalny frajer. Ja to bym w życiu nie dał się nabrać na kasę jakiemuś cwaniakowi od angielskich dróg.

Pozostałe