Płaca minimalna w górę. Podwyżkę zje inflacja?

  • 25.05.2022, 07:30
  • News4Media
Płaca minimalna w górę. Podwyżkę zje inflacja? iStock
W przyszłym roku zarabiający najniższą krajową mogą liczyć na podwyżkę płac. I to nie jedną, ale aż dwie. Dlaczego?

Płacę minimalną pobiera około 2 mln osób. Co roku w styczniu dostają podwyżki. Wtedy właśnie w życie wchodzą decyzje rządowe określające wysokość najniższej krajowej.

Obecnie płaca minimalna wynosi 3010 zł brutto. 

W przyszłym roku pracowników czekają poważne zmiany. Po pierwsze, wzrost najniższej krajowej będzie znaczący. Rząd już zapowiada, że w styczniu 2023 roku najsłabiej zarabiający będą otrzymywali 3350 zł brutto.

To nie koniec. Szalejąca inflacja sprawia, że w przyszłym roku takie osoby mogą liczyć na kolejną podwyżkę. Od lipca płaca minimalna wzrośnie do 3500 zł.

Z czego wynika ten ruch? Przede wszystkim z inflacji i dotyczących jej przepisów. Według nich, jeżeli roczny wskaźnik inflacji jest wyższy niż 5 proc., to płaca zasadnicza musi wzrosnąć dwa razy w ciągu roku.

Będzie to rekordowy wzrost. Od 2015 do 2022 roku minimalne wynagrodzenie rosło szybciej niż wynagrodzenie w gospodarce. Wskaźnik wyniósł aż 72 proc.

Dodajmy jeszcze, że zgodnie z majowymi wyliczeniami GUS przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosło 6235,22 zł brutto. 

 

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Żebrak bez jaj
Żebrak bez jaj 26.05.2022, 09:16
Podzielcie się zyskami i oszczędnościami ludzie! Ohydnie się bogacicie w tych czasach i wstydu nie macie,żeby się nie podzielić,żeby nie oddać nam.Piszcie młodzi ludzie do swoich kolegów tych co mają więcej niech Wam dadzą! a co?
gucio
gucio 26.05.2022, 09:41
Wstyd dla Polaków za tego żebraka Premiera. niech sie swoim majątkiem podzieli.
Zdzislaw Dyrman zasadniczo
Zdzislaw Dyrman zasadniczo 25.05.2022, 15:30
Powinni płacić za robote w rublach taką mam koncepcję zasadniczo
Xxx
Xxx 25.05.2022, 11:48
Morawiecki prawdę Ci powie. Mówił o misce ryżu i ta miska jest tuż tuż.
Wstyd dla Polski
Wstyd dla Polski 25.05.2022, 16:21
Morawieckiemu wydaje się że rządzi Europą.. ,zbeształ Mackrona ,Norwegia ma się z nim dzielić ,a kanclerzowi Niemiec dyktuje kiedy ma Ukrainę odwiedzać....

Tylko że ten mu dobrze odpowiedział..cyt:
Nie mam czasu na przejażdżki luksusową salonką,żeby tylko sobie parę zdjęć popstrykać"
kwek
kwek 27.05.2022, 14:29
Oj wstyd za premiera za to wystąpienie w sprawie Norwegii.
Xxx
Xxx 25.05.2022, 11:46
Przy dzisiejszych cenach jakie nam zafundował rząd pensja minimalna jest wskazana 5 tyś netto!
czyt
czyt 25.05.2022, 10:18
Inflacja, rosnące raty kredytów, wojna w Ukrainie oraz zerwane łańcuchy dostaw postawiły polskich przedsiębiorców w bardzo trudnej sytuacji. Na razie nie przekłada się jednak ona na wzrost bezrobocia. Tak przynajmniej wynika z nowych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w środę, 25 maja - pisze money
Tak to wygląda
Tak to wygląda 25.05.2022, 09:55
Polska w ruinie: W latach 2009-15 ceny mieszkań w Polsce urosły o 5%.
Polska w rozkwicie Pis: po 2015
roku o... 60% Hasło mieszkania dla młodych.. zamieniło się w pętlę na szyję dla kredytobiorców.
ryba
ryba 25.05.2022, 21:52
w 2009 cena paliwa 3.29 za litr przy ropie 103 dolary za baryłkę , teraz po 99 i cena po 7.19- ciekawe- obstawiam zmowy cenowe w całej europie.
wojna w  toku  zaraz  bedzie  i w  polinie  ha ha ah
wojna w toku zaraz bedzie i w polinie ha ha ah 26.05.2022, 08:04
robią zapasy na wojnę polin wysłał na upaine 25 tyś ton bezyny o oleju nie wspomnę ha ha ah
ciekawe
ciekawe 26.05.2022, 01:17
Skoro ropa za baryłkę 103 a cena litra na stacji 3,29 a teraz hurt - 99 i cena 7,2 - to co robi pisowski orlen?
KABA  RET
KABA RET 25.05.2022, 10:53
STOPY POSZŁY W DÓŁ HA AH AH TAK MAWIAŁ GLAPIŃSKI HA AH AH Z NBP NARODOWEGO BANKU PEJSA HA HA AH
Brak słów
Brak słów 25.05.2022, 09:47
Zysk w i Kwartale 2022 spółek kontrolowany przez Skarb Państwa:
PGNIG - 4mld zł
PKO BP 1,4 mld zł
-ORLEN - 2,8 mld zł
na to wszystko my się składamy. .To moze Morawiecki z nami by się tym zyskiem podzielił a nie tym razem Norwegom narzuca swoje głupie mądrości.
petrus
petrus 25.05.2022, 10:14
Tłuste koty mają swoje wymagania.
Obserwator
Obserwator 25.05.2022, 10:13
Okazuje się, z rząd Morawieckiego nie zabezpieczył kontraktu na norweski gaz. Dlatego atakuje Norwegów...Taka taktyka. Koszty takiej polityki zapłacą Polacy.Poza tym Norwedzy swoje zyski inwestują w przyszłe pokolenia ,a my w nagrody i ,kolosalne place swoich.

Wniosek
Wniosek 25.05.2022, 09:26
Co się musi stać by to otępiałe i ogłupione społeczeństwo przejrzało na oczy. Ceny w sklepach podawane za 100gr, by nie rozsierdzić suwerena, dali 13, 14-tkę i rzekomo obniżyli podatki. a wszystko niemalże 100% droższe.. ..Zganiają wszystko na wojnę ,tylko wojna też dotyczy cała Europę a tam inflacja o połowę niższa.. Może tam mniej kradną..
ryba
ryba 25.05.2022, 21:51
a to prawda- w sklepie przy cpn Orlenu fasolka szparagowa 3,5 zło tego za 100g
ekonom
ekonom 25.05.2022, 09:24
Płaca minimalna nie powinna być określana, to jest bez sensu. Płaca powinna być wynikiem popytu i podaży na rynku pracy.
Jedyny cel podnoszenia płacy minimalnej, to podnoszenie składek od przedsiębiorców, bo są one liczone na podstawie płacy minimalnej
nie do końca...
nie do końca... 26.05.2022, 01:21
Płaca minimalna powinna być określana, bo siły przedsiębiorców i pracowników nie są równe. To kwestia cywilizacji - nie socjalizmu.
Natomiast według płacy minimalnej powinny być liczone płace kadr państwowych - na przykład prezydent razy 10, premier razy 8, prezes razy...
ekonom
ekonom 26.05.2022, 08:41
jestem pracodawcą, mam chętnego do pracy za 2800 do wykonywania bardzo niewymagających prac biurowych. Zgodnie z prawem nie mogę go zatrudnić za tą stawkę, więc nie zatrudniam. Jego pracą podzielą się pozostałe osoby w biurze. Taki sens ma ta płaca minimalna
tyle to warte
tyle to warte 26.05.2022, 09:26
do ekonom: bo to PiS propaganda pod publiczkę.
ekonom
ekonom 25.05.2022, 11:57
i jeszcze jedno, skoro podwyższanie płacy minimalnej przez pis, jest receptą na dobrobyt, to dlaczego nie podwyższyć jej do 10 000?
cóż
cóż 25.05.2022, 09:56
Ale u socjalistów z PIS jest inaczej.

Pozostałe