Gaz, drewno, pelet. Wzór wniosku o dopłatę do ogrzewania do pobrania

  • 19.09.2022, 12:30
  • News4media
Gaz, drewno, pelet. Wzór wniosku o dopłatę do ogrzewania do pobrania iStock
Lada dzień będzie można składać wnioski o pieniądze na ogrzewanie. Można otrzymać nawet 3 tysiące złotych.

To nowe prawo jest uzupełnieniem już działającego systemu dopłat do zakupu węgla. Każdy, kto ogrzewa swój dom takim paliwem, może starać się o 3 tysiące złotych pomocy z budżetu państwa. Żeby tak się stało trzeba złożyć odpowiedni wniosek w swoim urzędzie gminy.

Z ostatnich danych wynika, że Polacy masowo chcą skorzystać z okazji. Tylko w województwie małopolskim wnioski opiewają na 1,9 mld zł. W dolnośląskim jest to 1,6 mld zł. Podobnie jest w Wielkopolsce.

Ustawa, która gwarantuje pomoc osobom korzystającym z węgla, pomija inne paliwa. Dlatego potrzebne było kolejne prawo. Zostało właśnie podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę, a to oznacza, że zaraz po opublikowaniu dokumentu w Dzienniku Ustaw, będzie można składać wnioski o pieniądze.

Gdzie szukać wniosku? Jego wzór rząd już udostępnił na swoich stronach. Dokument jest do pobrania np. w tym miejscu.

Zgodnie z nowym prawem pomoc finansową otrzymają gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ciepła jest pelet drzewny, drewno kawałkowe, skroplony gaz LPG lub olej opałowy. Pieniądze przysługują wyłącznie na jedno źródło ciepła wskazane w zgłoszeniu do centralnej ewidencji emisyjności budynków jako główne.

Dopłaty do ogrzewania: kwoty

  • 3 tys. zł – kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy,
  • 2 tys. zł – olej opałowy,
  • 1 tys. zł – drewno kawałkowe,
  • 500 zł – LPG.

Pomoc otrzymają także tzw. odbiorcy wrażliwi, np. szkoły, przedszkola, instytucje społeczne, ośrodki kultury. Będzie im przysługiwało pokrycie do 40 proc. wzrostu kosztów ogrzewania na sezon.

News4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

man
man 21.09.2022, 00:02
Co pani taka skulona i wystraszona?
sasinogrod
sasinogrod 19.09.2022, 23:18
Ludzie wasze pieniążki dostali w postaci tarcz ludzie bogaci w tym raperzy po 2mlnzł, ściernisko, hurtownie spożywcze,hotele drogie ,koncerny sprzedające buty po 3 tys.zł za parą. pieniędzy nie ma i nie będzie bo kraj zadłużony po uszy ale cicho to taka tajemnica nowej zmiany ,w mediach super a w realiach zimno ,głodno i do własnego domu daleko
lumpeks
lumpeks 19.09.2022, 22:23
No, za te trzy tysie sobie kołdry i swetry kupimy
Wladek
Wladek 19.09.2022, 21:57
Nie chcę się powtarzać ale te 3 tys to jest myślenie oczu. Starczy no nie wiem na ile może 800 kg węgla . Rachunek jest prosty. Nie chcę przesadzać więc powiedzmy że przeciętny dom jednorodzinny raczej zdecydowanie nieduży ocieplony przy ogrzewaniu wody węglem z użyje jeśli będzie gospodarować oszczędnie powiedzmy 3 tony węgla . Średnia cena za 3 tony teraz to jest 11500 . Po od odjęciu 3 tys do zapłaty zostanie 8500. A jeszcze rok temu dość dobrej jakości węgiel spokojnie można było kupić za no powiedzmy 1300 zł za tone czyli za 8500 tys złotych można by kupić nie 3 tony tylko 6,5 tony bez żadnej dopłaty. A jak ktoś zuzywa więcej no to niech każdy sobie sam policzy.
nie tak miało być
nie tak miało być 19.09.2022, 21:51
Zgodnie z założeniami, to dziś pierwsi szczęśliwcy mieli otrzymać 3 tys. zł dodatku węglowego. Pieniędzy nie ma, jest za to zniecierpliwienie i chaos. - Ludzie ustawiają się w kolejce do wypłaty. Już w piątek przychodzili. A tych pieniędzy nie ma - słyszymy w urzędach miast i gmin. Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica podkreśla: - Rząd mówi, że środki poszły do wojewodów i mają być w tym tygodniu. Ale to, że przyjdą, nie oznacza, że natychmiast dostaną je mieszkańcy - zaznacza włodarz. Bo, jak się okazuje, są procedury, z których wielu czekających na dodatek, nie zdaje sobie sprawy.
Babcia Ula
Babcia Ula 19.09.2022, 16:26
Dobrej jakości kranówka ma być dostępna dla każdego obywatela. Polska musi wdrożyć unijną dyrektywę.
Corka
Corka 19.09.2022, 14:52
Przecież ludzie już poskładali wnioski, lepiej napiszcie kiedy rusza wypłata. Bo już zimno
Knagulec
Knagulec 20.09.2022, 21:43
Ch....będzie walcie do lasu gałęzie poki są
lesny
lesny 19.09.2022, 14:15
Chrustu starczy :)))))
Równi i równiejsi
Równi i równiejsi 19.09.2022, 13:31
Nie rozumiem logiki tych dopłat..Dlaczego opalający węglem dostaną po 3000 tys a gazem 500..? Przecież ogrzewanie gazowe jest droższe .Nasuwa mi się jeden wniosek. Więcej wyborców PiS ogrzewa węglem... stąd ta faworyzacja..
Takie IQ
Takie IQ 19.09.2022, 15:47
Ludzie włożyli kupę hajsu na zmianę ogrzewania w gazowe ..czy inne ekologiczne , bo rząd polowania robił na kopciuchy . .nawet dronami .
Teraz PiS nagradza największą dopłatą tych co najbardziej trują. PiS to jednak stan umysłu .Pewnie wyliczyli, że w tej grupie największy ich elektorat
Inka
Inka 19.09.2022, 15:08
Ja również ogrzewam mieszkanie gazem i za 2 miesiące wychodzi mi 1800zl to jest kpina i to totalna
szklanka do połowy pełna
szklanka do połowy pełna 19.09.2022, 15:21
Inka ciesz się dziewczyno, że w ogóle coś dostałaś.
pm
pm 19.09.2022, 14:58
Dbający o środowisko - Ci co wydali sporo na porządne instalacje - są wynagrodzeni - najniższą dopłatą :( i gdzie tu sens i logika ? sąsiad od rana pali czymś co śmierdzi i nas zatruwa ! Brawo !!!
Knagulec
Knagulec 20.09.2022, 21:45
Ja paliłem i pale i będę palił czym sie da i mam wyj..jajco

Pozostałe