Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 01:23
Reklama

20 lat kolejarskiego stowarzyszenia w Gryfinie

Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich Koło w Gryfinie obchodzili 20-lecie powstania Koła i poświęcenia sztandaru. Uroczyste spotkanie rozpoczęto mszą świętą. Dalsza część jubileuszu zorganizowana została w Zespole Szkół przy ul. Iwaszkiewicza w Gryfinie.
20 lat kolejarskiego stowarzyszenia w Gryfinie

 Szkoda, że nie dopisali goście m.in. z Warszawy i Lublina. Cóż, trochę daleko. Niewiele osób także z Gryfina przyszło na uroczystość w sobotę, 15 października 2016 r. Były tylko trzy poczty sztandarowe.

 

Nad bracią kolejarską i wszystkimi pędzącymi pociągami czuwa Katarzyna Aleksandryjska. Proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi ksiądz Henryk Krzyżewski złożył obecnym życzenia wszelkiej pomyślności i następnych wspaniałych jubileuszy.

Po mszy św. wszyscy udali się na dalsze świętowanie do Zespołu Szkół na Górnym Tarasie. Tam władze samorządowe złożyły kolejarzom gratulacje i życzenia i dalszej owocnej pracy.

 

 -Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich powstało w Lublinie przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a jego początki sięgają jeszcze czasów przedwojennych. Dwadzieścia  lat temu gryfińskie  koło założył  Władysław Krasowski. W początkowym okresie do naszego stowarzyszenia przyjmowaliśmy tylko osoby związane z kolejnictwem. Obecnie  mamy około pięćdziesięciu członków,   a wśród  nich są również sympatycy z różnych grup zawodowych. Zadaniem naszego stowarzyszenia jest m.in. kształtowanie postaw ludzi świeckich związanych z kolejnictwem w oparciu o chrześcijaństwo, poszanowanie tradycji, opiekujemy się także naszymi emerytami – powiedział  Franciszek Święcichowski, obecny prezes stowarzyszenia. 

 

Wśród obecnych było wielu, którzy pamiętają wlekące i zatrzymujące się na każdej stacji osobówki oraz pędzące pośpieszne, tuwimowskie lokomotywy, świst, gwizd i buchającą parę. Mundur, pośpiech i kanapki na drogę podczas kolejarskiej służby. Tu nikt nie mógł się spóźnić. Jak wieść niesie, kiedyś ludzie zegarki regulowali według przyjeżdżających pociągów. A dziś?

 

O pięknym zawodzie kolejarskim niewiele się teraz mówi. Inny świat. Inne pociągi. Nawet jak te same stacje, to najczęściej na nich już nie ci sami ludzie. Tylko solidarność kolejarska pozostała.

 

Obecni  na sali państwo Krasowscy, przy okazji kolejarskiego święta, obchodzili pięćdziesiątą piątą rocznicę swego ślubu.

TWS

 

Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich powstało w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Gryfinie w 1995r. pod kierunkiem ks. Ryszarda Marciniaka, animatora KSKP, duszpasterza kolejarzy archidiecezji warszawskiej. Nominację na Krajowego Duszpasterza Kolejarzy otrzymał ks. kan. Eugeniusz Zarębski. Patronami Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy są: Św. Katarzyna Aleksandryjska, Św. Rafał Kalinowski i błogosławiony ks. Franciszek Rogaczewski.

Pierwszym duszpasterzem tego koła w gryfińskiej parafii został ks. proboszcz ks. Wojciech Musiałek, a prezesem stowarzyszenia został Władysław Krasowski.

Msze święte KSKP odbywają się w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 18 00. Po mszy świętej odbywają się spotkania w salce katechetycznej na których omawiane są sprawy według ramowego programu: zgromadzenie Eucharystyczne, dzielenie się Ewangelią, modlitwa liturgiczna, konkretna pomoc rodzinie oraz duchowości i działalności stowarzyszenia.

Duchowość – założenia ideowe.

Istotę duchowości stanowi:

A – Nurt chrześcijański – ciągła formacja osobista i dążenie do pełni życia sakramentalnego, świadectwo życia chrześcijańskiego w rodzinie, pracy i swoim środowisku oraz świadome włączenie się w aktualne potrzeby kościoła powszechnego.

B – Nurt rodzinny – troska o kształtowanie swoich członków w duchu wiary i moralności katolickiej, miłości małżeńskiej i więzi rodzinnej oraz wrażliwości na potrzeby duchowe i materialne rodzin.

C – Nurt apostolski – osobiste zaangażowanie i praca apostolska w dziele odnowy, uświęcenia i pomocy rodzinom.

 

Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich odczytuje małżeństwo i rodzinę jako wspólnotę życia i miłości. Wzajemna miłość jest siłą życia i działania w małżeństwie, łączy małżonków ze sobą i z Bogiem, a żywa wiara nadaje głęboki sens małżeństwu. Rodzina stanowi jedną z najważniejszych dróg ku świętości, dlatego małżonkowie we wspólnocie rodzin znajdują:

- pomoc dla siebie

- pogłębienie wiedzy religijnej

- wzrost wiary i miłości małżeństwa

- możliwość dzielenia się z innymi swoim doświadczeniem życiowym, energią do apostolskiego działania i wychowania swoich dzieci w duchu wierności Ewangelii i Ojczyźnie.

 

Celem Stowarzyszenia jest:

- kształtowanie życia ludzi świeckich związanych zawodowo z kolejnictwem w oparciu o chrześcijańską koncepcję człowieka i świata ujętą w społecznym nauczaniu Kościoła Rzymsko – Katolickiego

- praca formacyjna w oparciu o naukę Kościoła celem pogłębienia wśród członków wiary i umiłowania praktyk religijnych

- organizowanie i prowadzenie zebrań, dyskusji, konferencji, dni skupienia, rekolekcji, pielgrzymek

- kształtowanie wspólnoty chrześcijańskiej wśród kolejarzy w społecznościach terytorialnych i wspólnotach parafialnych

- uczestniczenie w organizowaniu sympozjów i kongresów krajowych i międzynarodowych

- pomoc społeczna rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej

- organizowanie wypoczynku dzieci i młodzieży

 

Wszyscy członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich – rodziny kolejarskie otrzymują formację duchową i apostolską poprzez:

- rekolekcje parafialne

- dni skupienia

- spotkania rodzin kolejarskich

- czuwania nocne

- spotkania modlitewne

- adoracje

- pielgrzymki

 

Celem programu jest ożywienie i odnowienie wiary, wiary każdego z nas i wiary w rodzinach. W ramach przygotowania do Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa – 2000-lecia Narodzin Chrystusa rozpoczęto pielgrzymowania do ośrodków służby i pracy kolejarskiej, pielgrzymowaniem do ludzkich serc przepełnionych miłością i troską o wspólne dobro. Stało się to pielgrzymowaniem śladami Ojca Świętego Jana Pawła II. Pielgrzymowaniem do Sanktuariów Maryjnych, rozsianych na polskiej i nie tylko polskiej ziemi.

 

Od 1983r. już jako parafia kolejarze organizowali pielgrzymki do:

– Częstochowy – Jasnogórskiej Pani i Królowej 27. pielgrzymka

– Szczecin os. Słoneczne – Matki Bożej Fatimskiej piesza 15. pielgrzymka

– Skarżysko Kamienna – 13. pielgrzymka

– Łagiewnik – Miłosierdzia Bożego, Wadowic, Krakowa – 8. pielgrzymka

– Lublina – coroczne spotkanie opłatkowe z biskupami i animatorem ks. Ryszardem Marciniakiem, krajowym duszpasterzem ks. kan. Eugeniuszem Zarębińskim oraz Katolickim Stowarzyszeniem Kolejarzy Polskich z całej Polski.

– Wilno – Matki Bożej Ostrobramskiej

 

W pielgrzymkach uczestniczą nie tylko rodziny kolejarskie, ale również osoby nie należące do stowarzyszenia i parafii.

Źródło: 

nsm-gryfino.prv.pl/kolejarze.htm



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama