Karnawałowa gala disco polo 02.03.2019
Karnawałowa gala disco polo 02.03.2019
Karnawałowa gala disco polo 02.03.2019

Sprawdź, co koniecznie warto wiedzieć o widłach do wózka widłowego!

 • 26.04.2018, 09:00
 • Grupa Tipmedia
Sprawdź, co koniecznie warto wiedzieć o widłach do wózka widłowego!
Widły do wózka widłowego są właśnie tym, co odróżnia ten rodzaj środków transportu bliskiego od innych. Nie każdy wie, że istnieje kilka rodzajów wideł, które różnią się nie tylko długością, ale także zastosowaniem. Tego (i wiele więcej) dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Wszystkie widły montowane w wózkach widłowych muszą obowiązkowo spełniać wymagania normy ISO 2330 w zakresie wykonania oraz posiadać świadectwo zgodności, tak aby pozytywnie przejść kontrolę Urzędu Dozoru Technicznego. Z naszego artykułu dowiesz się:

 • jakie są rodzaje wideł do wózków widłowych,
 • jak odpowiednio dobrać widły do wózka widłowego,
 • jakie są oznaczenia wideł;
 • oraz jakie elementy wideł (poza wspomnianymi zaświadczeniami) podlegają sprawdzeniu podczas kontroli przeprowadzanej przez UDT,
 • a także - w jaki sposób można przedłużyć widły do wózków widłowych.

Mamy nadzieję, że wiedza zaprezentowana w poniższym artykule będzie stanowiła źródło inspiracji i znaczące ułatwienie, podczas samodzielnego procesu zakupu czy wymiany wideł do wózków widłowych.

Rodzaje wideł do wózków widłowych

Widły do wózków widłowych można podzielić na kilka podstawowych rodzajów ze względu na sposób montażu:
- widły standardowe - najpopularniejszy typ wideł, ich montaż polega na zawieszeniu na karetkę wózka widłowego, można wykonać go samodzielnie;
- widły przykręcane;
- widły z zaczepem typu PIN;
- widły bez zaczepów;
- widły do pozycjonerów;
- widły do wózków widłowych wysuwane;
- widły ważące.

Jak dobrać widły do wózka widłowego?

Przy dobrze wideł (standardowych) do wózka widłowego należy zwrócić szczególną uwagę na parametry takie jak:
- udźwig wózka widłowego;
- klasa karetki wideł (od I do V);
- optymalna długość wideł.
Powyższe wymiary są najważniejsze i nie podlegają one zmianom. Inaczej jest w przypadku szerokości i grubości wideł, które mogą się różnić, w zależności od wymagań i potrzeb. Najważniejsze przy doborze właściwych wideł do wózków widłowych jest skoncentrowanie się na klasie karetki, gdyż w przypadku wideł innej klasy, ich montaż będzie niemożliwy.

Oznaczenia wideł do wózków widłowych - jak je odczytywać?

Oznaczenia wideł znajdują się na każdej pojedynczej ich części a także na Świadectwie Zgodności. Każde widły do wózków muszą zawierać informację o:
- wymiarach płaskownika wideł,
- długości wideł,
- maksymalnym udźwigu jednej z wideł w stosunku do podanego środka ciężkości,
- numerze seryjnym wideł.
Wszystkie wymiary w tym przypadku (poza udźwigiem oraz numerem seryjnym) podawane są w milimetrach.

Jakie elementy wideł podlegają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego?

Widły do wózków widłowych, jako element zamontowany do pojazdu także podlegają kontroli UDT. Choć pozornie może się wydawać, iż są one elementem, w którym trudno dopatrzeć się jakichś niewłaściwości, to jest to możliwe. Podczas standardowej kontroli inspektorzy Urzędu Dozoru Technicznego sprawdzają m.in.:

 • zgodność oznaczeń na widłach z danymi zawartymi w Świadectwie Zgodności,
 • udźwig wideł w stosunku do dopuszczalnego udźwigu wózka jezdniowego,
 • jakość i poziom zużycia wideł;
 • mechaniczne uszkodzenia wideł, które mogą wpływać negatywnie na pracę i obsługę.

Przed każdą kontrolą, a także w trakcie pracy, dla bezpieczeństwa swojego i pracowników - warto zadbać o dobry stan wideł do wózka widłowego.

Jak samodzielnie zmierzyć zużycie wideł do wózków widłowych?

Jeżeli obawiamy się czy zużycie wideł w naszych wózkach nie jest zbyt duże, możemy je zmierzyć samodzielnie. W tym celu potrzebować będziemy suwmiarki lub specjalnego przyrządu pomiarowego, którym zmierzymy szerokość pojedynczych wideł.
Prawidłowe, dopuszczalne zużycie zęba wideł nie powinno przekraczać 10% lub zamiennie 5 mm.

Czy widły do wózków widłowych można wydłużyć?

Tak, istnieje możliwość wydłużenia wideł przez zastosowanie specjalnych przedłużek. Czym są przedłużki do wideł? To nakładki, które wydłużają tymczasowo standardowo zamontowane na karetce widły. Odpowiednio dobrane przedłużki stanowią szczególne ułatwienie podczas pracy, gdzie tylko chwilowo, a nie na stałe, potrzebne są dłuższe widły (np. podczas załadunku czy rozładunku towaru, który odbywa się tylko kilka razy w miesiącu, nie codziennie). Przedłużki mogą być stosowane na wózkach dowolnej marki dostępnej na rynku Cesab, Manitou czy Toyota-Widłowe itd., przy ich montażu trzeba jednak koniecznie pamiętać o wybraniu odpowiedniej długości przedłużki.
Dobór odpowiedniej długości przedłużki jest bardzo ważny ze względu bezpieczeństwa osoby obsługującej wózek, jak i ładunku. Nie wolno bagatelizować zasady mówiącej iż długość wideł powinna stanowić minimum ⅗ podparcia przedłużki.
np.
- przedłużka 1500 mm powinna być stosowana przy widłach do wózków widłowych o długości 900 mm;
- przedłużka 1670 mm przy widłach do wózków widłowych 1000 mm;
- przedłużka 1850 mm przy widłach do wózków widłowych 1100 mm;
- przedłużka 2000 mm przy widłach do wózków widłowych 1200 mm;
- przedłużka 2350 mm przy widłach do wózków widłowych 1400 mm;
- przedłużka 2670 mm przy widłach do wózków widłowych 1600 mm;
- przedłużka 3000 mm przy widłach do wózków widłowych 1800 mm.
Nieracjonalnie dobrane, zbyt długie przedłużki nie będa przydatne w pracy a mogą stanowić jedynie źródło zagrożeń! Informacja o długości wideł podana jest wśród oznaczeń znajdujących się bezpośrednio na ich powierzchni.

Czym zastąpić widły?

Jak zaznaczyliśmy na wstępie, widły do wózków widłowych są elementem, który można zamontować lub zdemontować w zależności od potrzeb. Czym zatem można je zastąpić?
Na rynku dostępne jest sporo zamienników wideł, które pozwalają na całkowitą zmianę obsługiwanego pojazdu. Wśród osprzętu dostępnego dla wózków widłowych wymienić można m.in: chwytaki, łyżki czy pługi do odśnieżania.

Widły do wózków widłowych - podsumowanie

Podejmując decyzję o wymianie wideł do wózków widłowych należy zwracać szczególną uwagę na kilka aspektów, takich jak: klasa karetki, dopuszczalna długość i udźwig zarówno wózka, jak i wideł przeznaczonych do niego. Większość interesujących nas oznaczeń znaleźć można bezpośrednio na widłach, pozostałe znajdują się także w Świadectwie Zgodności - dołączanym standardowo do każdych nowozakupionych wideł do wózków widłowych.
Równie ważne co właściwy wybór i zakup jest odpowiednie dbanie o dobry stan wideł oraz kontrolowanie ich stanu zużycia, tak aby nie tylko przechodziły regularne kontrolę inspektorów UDT, ale także jak najlepiej sprawdzały się w codziennej wymagającej pracy wózków widłowych.

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: