Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 13:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gmina daje odszkodowania

Władze gminy Gryfino wypłaciły ponad ćwierć miliona złotych za działkę, na której w najbliższym czasie nie wybudują drogi. Opozycję bulwersuje fakt, że odszkodowanie kilka miesięcy temu otrzymała m.in. radna z koalicji burmistrza, która zresztą na sesji głosowała za zmianą planu miejscowego zagospodarowania. Radna Magdalena Chmura-Nycz podkreśla, że realizowała tylko przysługujące jej prawo i w październiku 2012 r. wcale nie głosowała we własnym interesie.
Sprawę na ostatniej sesji przekazał radnym podczas przerwy mieszkaniec Gryfina Andrzej Hajdaś. "W imieniu kilkunastoosobowej grupy mieszkańców ulicy Czechosłowackiej w Gryfinie zwrócam się do rady z prośbą o podjęcie działań w celu zapobieżenia marnotrawienia  gminnych finansów i niszczenia naszego mienia, które dokonywane jest wyłącznie na zlecenie i dla zaspokojenia potrzeb materialnych funkcjonariusza publicznego pani radnej”.
 
Gmina wyjaśnia, że odszkodowania wypłaciła kilku mieszkańcom posesji przy ul. Czechosłowackiej, gdyż tak mówią przepisy. Drogi przy tych działkach z mocy prawa przeszły na rzecz gminy i w związku z tym UMIG musiał wypłacić odszkodowania kilku właścicielom nieruchomości.
 
 
Stanowiska stron
Radna Magdalena Chmura-Nycz: To ziemia po rodzicach. Nie naruszyłam prawa, kwoty wyliczyli niezależni rzeczoznawcy. Sąsiedzi dostali do podpisania protest innej treści niż się to mówi.
 
Opozycja – Mieczysław Sawaryn: To niekorzystne dla gminy. Nie ma pieniędzy na budowę drogi na terenie zalewowym.
 
Andrzej Hajdaś – mieszkaniec ul. Czechosłowackiej: To niekorzystne dla gminy i dla mieszkańców Czechosłowackiej. Zebrałem dokumenty, które świadczą o złamaniu prawa.
 
Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie (Teresa Drążek): Odszkodowanie należy się każdemu, komu gmina odbierze teren na drogę. Procedura była standardowa.
 
Krótka historia
Sprawa ma początek pod koniec 2011 r., kiedy m.in. dla terenów przy ul. Czechosłowackiej uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego. W 2012 r. mieszkańcy przystąpili do wydzielenia tam działek. Gmina musiała zatem wszcząć odpowiednią procedurę. Konsekwencją tych działań było wyodrębnienie dróg i przejęcie ich z mocy prawa przez gminę. UMiG był zobowiązany zgodnie z przepisami wypłacić odszkodowania kilku właścicielom ww. działek.
 
Redaktora Tomasza Milera z Gazety Gryfińskiej zainteresowało głównie odszkodowanie wypłacone radnej. O wypłacie 258,7 tys. zł dowiedział się, składając odpowiednie zapytanie do UMiG. O sprawie mówił też ogólnie, bez wymieniania nazwisk, przewodniczący rady Mieczysław Sawaryn. Sprawa stanie na najbliższej sesji rady miejskiej.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: wniosek Treść komentarza: Widocznie to zwykły głupiec, skoro podżega też w stosunku do siebie. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:10 Źródło komentarza: Nawrocki czekał z odebraniem Orderu Zełenskiemu by zrobić Tuskowi na złość? Polityczna piaskownica, a interes Polski Autor komentarza: zbulwersowany zbulwersowanym Treść komentarza: Przecież czas badania trwa 48h od pobrania próbki :D Nie dali wcześniej komunikatu, bo ani Gmina, ani ZUK takiej informacji nie mieli. Zanim się tak strasznie ZBULWERSUJESZ, to się po prostu dokształć :) Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:09 Źródło komentarza: Bakterie coli w wodociągu. Jak bezpiecznie przetrwać skażenie wody w gminie Autor komentarza: ech Treść komentarza: Całe szczęście, że nikogo na poboczu nie było o tej porze. Drzewo niestety nie ustąpiło. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Dlaczego 30-latek nagle zjechał z prostej drogi? Wystarczył ułamek sekundy, by ta podróż zakończyła się dramatem Autor komentarza: Zdzislaw Dyrman zasadniczo Treść komentarza: Dajesz auto do warsztatu płacisz jak ci go zrobią identycznie z lekarzami. Lekarz szpital powinni otrzymać zapłatę za wyleczenie pacjenta . Pacjent wyzdrowiał konował dostaje kasę wcześniej ni cho cho. Zasadniczo. Taką mam koncepcję zasadniczo i to jest dobra ta koncepcja zasadniczo Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:29 Źródło komentarza: Rewolucja w ochronie zdrowia. Polacy żądają jawności kontraktów i kontroli lekarzy
Reklama Mrówka
Reklama
Reklama
Reklama