Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 22 kwietnia 2026 10:59
Reklama
Reklama

Rodzinny pinik, koncerty, gry i zabawy dla dzieci - te atrakcje już niedługo

Rodzinny piknik, koncerty, gry i zabawy dla dzieci, lekcja historii, debaty i dyskusje naukowe – to tylko niektóre z punktów programu trzydniowych obchodów 20. rocznicy uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na które zaprasza Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Od 2 do 4 kwietnia na mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego czekać będą atrakcje historyczne i kulturalne.
Rodzinny pinik, koncerty, gry i zabawy dla dzieci - te atrakcje już niedługo

Uczczenie 20. rocznicy uchwalenia najważniejszego dla Polaków aktu prawnego oraz podkreślenie jego wagi to doskonała okazja do celebrowania filarów naszej demokracji, ale i radosnego spędzenia czasu z całą rodziną. Obchody odbędą się w Szczecinie, potrwają trzy dni i zaangażowane w nie będą instytucje kultury Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Świętowanie rozpoczniemy w niedzielę 2 kwietnia piknikiem rodzinnym na Placu Solidarności. W programie atrakcje dla całych rodzin – animacje (dla najmłodszych słodkie upominki, malowanie buzi, balony), gry i konkursy z nagrodami, koncerty (Olek Różanek, OHO!KOKO, Jackpot, Chór Opery na Zamku w Szczecinie, Tea Time Boogie – K. Niewirowski i K. Baranowski). Tego dnia będzie można bezpłatnie zwiedzać Centrum Dialogu Przełomy i posłuchać fragmentów naszej Konstytucji, czytanej przez aktorów Teatru Polskiego.

 

Godziny popołudniowe to koncert pieśni patriotycznych Chóru Collegium Maiorum pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego w holu Muzeum Narodowego w Szczecinie (Wały Chrobrego 3 / wstęp wolny).

 

Poniedziałek, 3 kwietnia będzie dniem naukowo-historycznym. W CDP odbędzie się debata oksfordzka „Konstytucja III RP trwałym fundamentem państwa polskiego”, do której zaproszono uczniów III LO i Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych oraz konferencja „Samorządy w dobie zmian ustrojowych w Polsce” (oba spotkania na zaproszenia). Mgr Ewa Milczarek oraz mgr Ewa Michałkiewicz z Katedry Prawa Konstytucyjnego  i  Integracji Europejskiej US przeprowadzą tego dnia na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie wykład „Geneza Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku – tło historyczne i nowelizacja ustaw”. Na Zamku będzie można zobaczyć też wystawę „Konstytucje Rzeczypospolitej Polskiej”, przygotowaną przez Książnicę Pomorską (wystawa dostępna także w Książnicy od 4 do 15 kwietnia).

 

Trzeci dzień obchodów, to niezwykła lekcja demokracji dla młodzieży szczecińskich szkół z udziałem sędziego Jerzego Stępnia, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Tematem lekcji będą „Przemiany ustrojowe w Polsce z 1990 r. - podstawy funkcjonowania samorządu terytorialnego”.

 

Obchody zwieńczy koncert muzyki polskiej "Wiolonczela Chopina" w wykonaniu Artes Duo (Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, sala ks. Bogusława X, wstęp biletowany).

 

Konstytucja uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 roku to pierwsza w Polsce współczesna ustawa zasadnicza powstała w demokratycznym państwie prawa. Była odpowiedzią na nową sytuację w kraju, związaną z upadkiem komunizmu i głębokimi przemianami ustrojowymi, zapoczątkowanymi w 1989 roku. Konstytucja jest najwyższym i najważniejszym aktem prawnym w państwie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: hehTreść komentarza: Taktyka „na głodnego” – najpierw zjeść, potem coś pomruczeć pod nosem, a na końcu szybka ewakuacja. Prawdziwy blitzkrieg!Data dodania komentarza: 22.04.2026, 10:26Źródło komentarza: Mieszkańcy Chojny oburzeni pokazem militarnym. Wydano publiczne pieniądze na postój aut i fatalny dźwiękAutor komentarza: specTreść komentarza: Najgorsze w tym wszystkim jest to "tylko alarmowe". Gość myślał, że jak nie ma karty sim, to jest duchem w sieci. To pokazuje, jak ważne jest doposażenie techniczne policji, bo namierzanie kogoś w lesie na podstawie kilkusekundowych impulsów to wyższa szkoła jazdy.Data dodania komentarza: 22.04.2026, 10:25Źródło komentarza: Tysiące głuchych telefonów na linię alarmową. Policja namierzyła uciążliwego sprawcęAutor komentarza: noTreść komentarza: Ciekawe, ile osób przez niego nie mogło się dodzwonić po pomoc.Data dodania komentarza: 22.04.2026, 10:23Źródło komentarza: Tysiące głuchych telefonów na linię alarmową. Policja namierzyła uciążliwego sprawcęAutor komentarza: kiksTreść komentarza: Wzrost z 10% do 37% w radach to spory skok cywilizacyjny, ale te 16% na stanowiskach wójtów pokazuje, że mechanizm reelekcji „starej gwardii” działa w najlepsze. Trudno przebić się nowym osobom, gdy system promuje tych, którzy już tam siedzą od lat.Data dodania komentarza: 22.04.2026, 10:22Źródło komentarza: Kobiety są w samorządach. Coraz więcej radnych, ale szklany sufit na szczytach władzy nadal istnieje
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama