Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 6 czerwca 2026 09:33
Reklama
Reklama
Reklama

Strażacy nagrodzeni. Gmina świętowała Dzień Strażaka [fotorelacja]

Są dzielni, pomocni i odważni, a ich służba darzona jest największym społecznym zaufaniem w Polsce. Strażacy – bo o nich mowa – świętowali także w gminie Stare Czarnowo. Uroczystości z udziałem druhów odbyły się w sobotę, 3 czerwca 2017 roku przed Urzędem Gminy.
Strażacy nagrodzeni. Gmina świętowała Dzień Strażaka [fotorelacja]

Autor: UG Stare Czarnowo

Już drugi rok z rzędu uroczyście obchodzony był w gminie Stare Czarnowo Dzień Strażaka. Władze zorganizowały wydarzenie wspólnie z Zarządem Gminnym Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Czarnowie. W obchodach udział wzięli przedstawiciele jednostek OSP z: Kołbacza, Żelewa, Żelisławca i Starego Czarnowa. W sumie ponad 60 strażaków-ochotników.

- Pragniemy podziękować naszym strażakom za codzienny trud i bezinteresowną pomoc niesioną naszym mieszkańcom. To zajęcie niezwykle odpowiedzialne, wymagające również doskonałego wyszkolenia. Cieszę się, że właśnie takich strażaków mamy w gminie Stare Czarnowo. Bez wątpienia bez nich nie żylibyśmy tak bezpiecznie - akcentuje wójt Marzena Grzywińska.

Uroczystości rozpoczął strażacki apel. Odsłonięto także tablicę pamiątkową na wybudowanym w czynie społecznym w latach 80. XX wieku gmachu Gminnego Ośrodka Kultury. Ponadto wręczone zostały odznaczenia dla zasłużonych druhów, a także nagrody i upominki dla uczestników obchodów.

Gościem uroczystości był m.in. wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego OSP RP Paweł Trzaskoś i komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Gryfinie Andrzej Prokopski.

Po części oficjalnej, w świetlicy wiejskiej w Starym Czarnowie zaplanowano zabawę członków gminnych jednostek OSP. Dodatkowo zorganizowano zawody strażackie w Sobieradzu.

W gminie Stare Czarnowo działają 4 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej. To jednostki w Kołbaczu, Starym Czarnowie, Żelisławcu i Żelewie. W 2016 roku gminni strażacy interweniowali blisko 100 razy. Niemal połowa przypadków to wyjazdy do pożarów. Najczęściej w akcje ratunkowe angażowani byli ochotnicy ze Starego Czarnowa.

- To ciężka praca, ale sprawia wiele satysfakcji. Nie ma nic przyjemniejszego niż zakończona powodzeniem interwencja, tym bardziej, że działamy na rzecz naszych mieszkańców, a niekiedy sąsiadów - podkreśla druh staroczarnowskiej jednostki OSP Dariusz Łuszczewski.

Władze gminy wspierają co roku działalność lokalnych OSP. W ubiegłym roku przeznaczyły na ten cel ponad 260 tys. zł.

 

Strażackie wyróżnienia:

  • Brązowy Krzyż - Antoni Jakubowski, Eugeniusz Kłosiński, Apoloniusz Podbielski i Konstanty Boczkowski,
  • Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” - Krzysztof Kochanowski, Bartłomiej Kłosiński i Marcin Krawczyk,
  • Odznaka Strażak Wzorowy - Dawid Trzybiński, Krzysztof Kruk, Artur Geras, Rafał Szymkowski, Paweł Łapeciński, Artur Łapeciński, Sławomir Nowak, Maksymilian Kosman, Dariusz Łuszczeski oraz Daria Majer,
  • Odznaka „Za wysługę lat” - Stefana Małyszczycki (15 lat), Krzysztof Popek (10 lat), Wojciech Matejczuk (10 lat), Dawid Gorczyca (10 lat) i Arkadiusz Wrotniak (5 lat),
  • Nagrody - Dariusz Łuszczewski, Mateusz Jaworski, Paweł Łapeciński oraz Michał Kacperski,
  • Statuetki/Srebrny Medal za Zasługi dla Zbiorowości  za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej - OSP Stare Czarnowo i OSP Kołbacz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MS Treść komentarza: To pokazuje szerszy problem z mediami społecznościowymi – ktoś wrzucił info o rozporządzeniu, nie doczytał, że to dopiero etap uzgodnień, i poszła lawina. Z prawnego punktu widzenia Ministerstwo musiało zareagować, bo kierowcy zaczęli szturmować stacje benzynowe. Dobrze, że artykuł przypomina o tej najważniejszej kwestii: nawet bez mandatu, obowiązek udzielenia pomocy ofiarom wypadku i tak na nas ciąży, więc apteczka to po prostu rozsądek, a nie przymus. Data dodania komentarza: 6.06.2026, 09:06 Źródło komentarza: Apteczka w samochodzie od 1 czerwca – czy jest obowiązkowa i co na to Ministerstwo Infrastruktury Autor komentarza: Wacek Treść komentarza: Polecam mieć w samochodzie. Mnie się przydała. Dla innego kierowcy... Data dodania komentarza: 6.06.2026, 09:06 Źródło komentarza: Apteczka w samochodzie od 1 czerwca – czy jest obowiązkowa i co na to Ministerstwo Infrastruktury Autor komentarza: sercowy Treść komentarza: Po tym meczu lekarz przepisał mi melisę w wiadrze. Maja, błagam, w finale wygraj w dwóch szybkich setach, bo mój kardiolog nie zarobi na wakacje! Data dodania komentarza: 6.06.2026, 09:04 Źródło komentarza: Niesamowity sukces i historyczny awans Polki w Paryżu. Maja Chwalińska z rekordem w Roland Garros Autor komentarza: MN Treść komentarza: Oby tylko te farmy wiatrowe i fotowoltaika dały nowe miejsca pracy po zamknięciu starych bloków. Data dodania komentarza: 6.06.2026, 08:50 Źródło komentarza: Lokalny wymiar wielkiej gry. Nowe Czarnowo na froncie transformacji EKF 2026
Reklama Mrówka
Reklama
Reklama
Reklama