Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 czerwca 2026 06:24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Buraczkowe pole, czyli 5 smakołyków idealnych nie tylko na Dzień Buraka

Pyszny, wyrazisty, wszechstronny. Burak, bo o nim mowa, to niezwykle ciekawe warzywo, o znacznie szerszym zastosowaniu w menu niż tylko w formie dobrze znanej nam surówki z chrzanem. Obchodzony już w najbliższy piątek Dzień Buraka to doskonała okazja, by poeksperymentować w kuchni i uczynić to bordowe warzywo bohaterem naszego menu.
Buraczkowe pole, czyli 5 smakołyków idealnych nie tylko na Dzień Buraka

Okazji do świętowania nigdy dość, szczególnie jeśli małe celebracje nierozerwalnie łączą się z przepysznymi smakołykami. Przypadający na 24 listopada Dzień Buraka był być może  idealną szansą na smakowitą odskocznię od codzienności. Puśćmy zatem wodze kulinarnej fantazji i pokuśmy się o przygotowanie apetycznych potraw z aromatycznym i zdrowym warzywem w roli głównej.

#1: Buraczany krem

Kto z nas nie zna z dzieciństwa smaku barszczu ukraińskiego czy zupy botwinki. Szybszym w przygotowaniu i bardziej nowoczesnym odpowiednikiem tych niezapomnianych smaków jest buraczana zupa krem. Upieczone wcześniej, obrane i pokrojone w kostkę buraki wystarczy ugotować w warzywnym bulionie wraz ze wzbogacającym smak kremu jabłkiem i bardzo jesiennym fenkułem. – Dobrym uzupełnieniem do kremowej zupy będzie kromka delikatnego pieczywa chrupkiego np. z dodatkiem sezamu – radzi Wiktor Kowalski z Dan Cake. – To doskonała, dietetyczna alternatywa dla tradycyjnego pieczywa.

#2: Tosty z buraczanym hummusem i jajkiem

Buraki doskonale sprawdzą się w roli dodatku śniadaniowego. Szczególnie jeśli posłużą za bazę pysznego, kremowego hummusu. Jego wyrazisty kolor na pewno pobudzi nasz apetyt o poranku i dostarczy dużo energii. – Kluczowym składnikiem sycących tostów jest oczywiście chleb. Nasz nowy American Toast XXL, tak w wersji pszennej, jak i pełnoziarnistej, pozwoli na przygotowanie smakowitych, chrupiących tostów dla całej rodziny. – mówi ekspert firmy Dan Cake. - Dzięki większej niż w tradycyjnym chlebie kromce, która dodatkowo nie przesiąka od wilgotnych dodatków, przygotujemy sycącą przekąskę. – dodaje ekspert Dan Cake.

#3: Wegetariańskie klopsiki z buraczków

Obiadowe oblicze buraka pod postacią sałatki czy barszczu to zaledwie wstęp do obszernego rozdziału domowej kuchni. Prostym i oryginalnym daniem są klopsiki z buraka, smażone na wzór tradycyjnych mielonych. Wykorzystujemy utarte na grubym oczku ugotowane warzywa, które łączymy z kaszą jaglaną, jajkiem, ziarnami słonecznika, cebulą, czosnkiem oraz ulubionymi przyprawami. Następnie układamy na patelni z rozgrzanym olejem i gotowe.

#4: Mini kanapeczki z konfiturą z buraka i śledzikiem

Burak to także świetna baza do wytrawnych przekąsek. Przykład? Konfitura ze smażonych na maśle drobno utartych buraczków, z imbirem, cynamonem, sokiem z cytryny oraz octem jabłkowym i płatkami migdałów. Treściwym dodatkiem do tej buraczanej konfitury będą filety śledziowe, których intensywny smak przełamie odrobina łagodnego twarożku. Tak skomponowane dodatki układamy na pieczywie chrupkim lub mięciutkim chlebie tostowym i dekorujemy posiekanym szczypiorkiem.

#5: Wykwintne carpaccio buraka

Popularną przekąską jest także carpaccio z buraka, którego kolor do złudzenia przypomina oryginalny składnik przekąski o włoskim rodowodzie – mięso wołowe. Carpaccio z buraka sprawdzi się doskonale jako przystawka lub lekka lunchowa przekąska w ciągu dnia. Najlepszymi dodatkami do pieczonego lub gotowanego buraka, podanego w formie carpaccio, są pikantne listki rukoli, prażone ziarna dyni, ser feta oraz oliwa z oliwek. To przepyszna, niskokaloryczna, zdrowa i gotowa do podania w zaledwie kilka chwil potrawa.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: procenty Treść komentarza: Te wyniki pokazują ciekawą rzecz – poparcie na poziomie 55% to już spora większość, ale diabeł tkwi w demografii. Skoro aż 62% facetów jest przeciw, a młodzi do 29 lat w ogóle tego nie widzą, to wprowadzenie tego odgórnie dla całego kraju wywoła potężny bunt młodej części społeczeństwa. Samorządy powinny decydować same, lokalnie, a nie Warszawa za wszystkich. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 02:09 Źródło komentarza: Zakaz sprzedaży alkoholu nocą. Czy przepisy obejmą cały kraj i co na to młodzi Autor komentarza: kilka km dalej Treść komentarza: U mnie na podwórku wielkie drzewo runęło tuż obok auta sąsiada, ułamek sekundy i byłoby po samochodzie. Szok. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 02:07 Źródło komentarza: Burza i ulewa w Gryfinie. Było krótko, ale są duże straty Autor komentarza: Marta Treść komentarza: No i super, w końcu będzie można normalnie spać w weekendy bez krzyków pod oknami. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 01:48 Źródło komentarza: Zakaz sprzedaży alkoholu nocą. Czy przepisy obejmą cały kraj i co na to młodzi Autor komentarza: trzecia zmiana Treść komentarza: Trzeba uczciwie przyznać, że natura nas zaskoczyła, ale problem z kanalizacją deszczową w Gryfinie ciągnie się od lat. Każda większa ulewa obnaża brak odpowiedniej przepustowości studzienek w newralgicznych punktach miasta. Jeśli władze nie zainwestują w modernizację sieci odpływowej, to przy obecnych zmianach klimatycznych takie podtopienia i straty będą naszą codziennością co kilka tygodni, a nie raz na rok. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 01:47 Źródło komentarza: Burza i ulewa w Gryfinie. Było krótko, ale są duże straty
Reklama Mrówka
Reklama
Reklama
Reklama