Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 14 grudnia 2025 16:41
Reklama
Reklama

Wesprzeć pomysły młodych na własny biznes

Inkubatory wynalazczości, pomoc w procesie uzyskania patentu, fundusz dla przedsiębiorców, powierzchnie coworkingowe to pomysły zachodniopomorskiej młodzieży na rozwój własnego biznesu. Czy na Pomorzu Zachodnim możliwe jest wdrożenie takiego systemu? Jak wspierać, nie tylko przyznając dotację? Co zrobić, by sektory NGO, publiczny i prywatny połączyły siły?
Wesprzeć pomysły młodych na własny biznes
Tym tematom zostanie poświęcone pierwsze spotkanie przedstawicieli regionalnej sieci interesariuszy projektu „iEER”, które odbędzie się w poniedziałek 31 października 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim. Wezmą w nim udział reprezentanci regionalnych instytucji (WUP, RCIiTT, ZARR S.A, PIG), uczelni (AS, ZSB w Szczecinie), inkubatorów przedsiębiorczości (AIP US), Stowarzyszenia Klaster ICT Pomorze Zachodnie oraz Sekretariatu ds. Młodzieży. Interesariusze podczas pierwszego spotkania omówią obecne mocne i słabe strony systemu wspierania rozwoju przedsiębiorczości Pomorza Zachodniego. W dyskusji planowany jest udział marszałka województwa Olgierda Geblewicza.
 
Młodzi ludzie mają wiele ciekawych pomysłów na własny biznes, zwłaszcza w takich branżach jak przemysły kreatywne czy nowe technologie. Dzięki udziałowi Samorządu Województwa w realizacji takich projektów jak „iEER” możemy wykorzystywać doświadczenia europejskich regionów i instytucji, by dostosowywać wachlarz wsparcia do zmieniającej się rzeczywistości – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
 
W realizację dwuletniego projektu „iEER” (Boosting Innovative Entrepreneurial Ecosystem in Regions for Young Entrepreneurs) zaangażowanych jest dziesięć europejskich regionów, w tym Pomorze Zachodnie. Jego celem jest w latach 2016-2018 opracowanie systemu wsparcia dla absolwentów szkół wyższych, zainteresowanych założeniem własnej firmy. W efekcie powstanie podręcznik przedsiębiorczości młodych, uwzględniający specyfikę prowadzenia działalności gospodarczej w różnych częściach Europy, w tym na Pomorzu Zachodnim. Zagadnienia związane z rozwojem przedsiębiorczości młodych znajdą się także w dokumentach strategicznych województwa zachodniopomorskiego.
 
Eksperci biorący udział w projekcie, chcą wyznaczyć najlepsze metody zwiększania przedsiębiorczości osób w wieku 18-35 lat, zwłaszcza absolwentów szkół wyższych. Do opracowania sytemu będą wykorzystywać doświadczenia regionów uhonorowanych tytułem Europejskich Regionów Przedsiębiorczości przyznawanym przez Komitet Regionów, m.in. Brandenburgii, Walencji i Helsinki-Uusimaa. W tworzenie sprzyjającego ekosystemu przedsiębiorczości zostaną także zaangażowane europejskie fundusze strukturalne oraz regionalne władze. Po opracowaniu systemu wsparcia również województwo zachodniopomorskie będzie miało szansę ubiegania się o taki tytuł. ERP to projekt wyłaniający i nagradzający regiony UE za wybitną i innowacyjną strategią, niezależnie od ich wielkości, zamożności czy kompetencji.
 
Dobre praktyki będą zbierane podczas pięciu obozów szkoleniowych i trzech otwartych konferencji, a następnie zostaną zamieszczone na specjalnej platformie informacyjno-edukacyjnej. Taka konferencja odbędzie się także w Szczecinie w marcu 2017 r.
 
Partnerami projektu „iEER” jest 10 europejskich instytucji: Rada Regionu Helsinki-Uusimaa i Uniwersytet Nauk Stosowanych Laurea (Helsinki-Uusimaa), Instytut Techniki TRALEE (hrabstwo Kerry), Uniwersytet Nauk Stosowanych w Brandenburgii, Zarząd Regionu Marche, organizacja na rzecz rozwoju innowacyjności North France Innovation Development (Hauts-de-France), Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych Irlandii Północnej, Region Danii Południowej, Samorząd Regionalny Walencji, Województwo Zachodniopomorskie oraz Region Zachodniej Rumunii. Będą one współpracowały z Komitetem Regionów UE oraz Dyrekcją Generalną ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP przy Komisji Europejskiej.
 
Projekt „iEER” – Wspieranie innowacyjnych ekosystemów przedsiębiorczości w regionach na rzecz młodych przedsiębiorców realizowany jest w ramach Programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej – INTERREG EUROPA 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Emila Wolf

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kasa misiu kasaTreść komentarza: 120 tysięcy dla Zenka? Polsat chyba kompletnie odleciał! Na tle Stinga to jest żart, ale wciąż to jest olbrzymia kwota za kilkanaście minut śpiewania do playbacku. Widać, że Polsat stawia na masowego, najmniej wymagającego widza i tanie rozrywki. Szkoda, bo mieli tam Beata Kozidrak i Edytę Górniak, a na billboardach i tak będzie Zenek.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 15:25Źródło komentarza: Telewizyjna rywalizacja sylwestrowa. Kto stawia na Stinga, a kto na wykonawców disco poloAutor komentarza: gośćTreść komentarza: Trzeba było dostawić jeszcze kilka rzędów krzeseł bliżej sceny. Niepotrzebna dziura.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 15:17Źródło komentarza: Nauczyciele na scenie! Jubileusz z pompą i kabaretowym humoremAutor komentarza: bankowiecTreść komentarza: Absolutnie tak! Czesi, Węgrzy, Ukraińcy – wszyscy mają swoje znaki. Polska, jako lider regionu, po prostu musi mieć symbol. Znak graficzny to podstawa identyfikacji wizualnej waluty. Ktoś, kto uważa, że to jest niepotrzebne, nie rozumie znaczenia brandingu w dzisiejszym świecie. Jestem za szybką implementacją.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 15:09Źródło komentarza: Ciekawostka: Złotówka ma mieć nowe oznaczenie. Niczym dolarAutor komentarza: A. ŻmijewskiTreść komentarza: Zasadniczo to stacje benzynowe czy apteki pyr pyr nie powinny mieć ustawowej możliwości sprzedawania alkoholu czy papierosów, peawda pyr pyr? No tak na logikę pyr pyrData dodania komentarza: 14.12.2025, 15:08Źródło komentarza: Alkohol na stacjach paliw ma być ukryty. Zakaz sprzedaży nie rozwiąże problemu pijanych kierowców
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama