Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 01:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stop wycince drzew - mieszkańcy proszą o pomoc

Jesteśmy właścicielami lokali mieszkalnych, będących w zasobach SM Regalica w Gryfinie oraz członkami Spółdzielni. Jesteśmy oburzeni planowaną na dzień jutrzejszy tj. 15.02.2022 r. wycinką kilku największych, zdrowych i pięknych drzew rosnących przed naszym blokiem przy ul. Krasińskiego klatki od 113 do 119. Drzewa przeznaczone do wycinki były nasadzane przez mieszkańców naszego bloku, krótko po zakończeniu jego budowy, a teraz bez ich wiedzy i akceptacji SM Regalica podejmuje decyzję o wycięciu tych drzew - napisali do nas czytelnicy.
Stop wycince drzew - mieszkańcy proszą o pomoc

Autor: Mapy Google

Poniżej dalsza część korespondencji:
 
Ponadto, informujemy, iż nie zostaliśmy powiadomieni o zamiarze złożenia wniosku przez SM Regalica o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa , czego wymaga ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.
 
O tym, że roślinność jest bardzo ważnym elementem przestrzeni miejskiej jest oczywiste. Poniżej podajemy podstawowe funkcje:
 
1) biologiczna - oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji np. tlenku siarki, metali ciężkich, co zapobiega również powstawaniu smogu, rośliny oprócz tlenu wydzielają również fitoncydy, które mają działanie bakterio- i grzybobójcze,
 
2) hydrologiczne i klimatyczne - obecność roślin korzystnie wpływa na retencję wód opadowych, i tym samym może znacznie odciążyć kanalizację w trakcie intensywnych deszczy i burz, duża powierzchnia terenów zielonych, tworzy się korzystny mikroklimat, zwiększa się wilgotność powietrza a dzięki temu latem podczas upałów panuje w takich miejscach niższa temperatura,
 
3) społeczne, psychiczne i wychowawcze - naukowcy już dawno udowodnili, że przyroda korzystnie wpływa na stan psychiczny człowieka, zieleń pomaga się zrelaksować, odpocząć i łagodzi stres, co w dobie pandemii jest niezwykle istotnym argumentem,
 
4) w koronach drzew i krzewów bytują ptaki, które zwłaszcza na naszym terenie międzyodrza odgrywają znaczącą rolę w zachowaniu równowagi i ograniczaniu ilości owadów (np. komarów, much).
 
Ponadto, w naszej ocenie, nieuzasadniona wycinka drzew jest działaniem na szkodę właścicieli nieruchomości, gdyż wpływa znacząco na obniżenie wartości tych nieruchomości. Przepiękna zielona okolica była jednym z głównych argumentów, które przesądziły o zakupie przez nas mieszkania w tym bloku.
 
W związku z powyższym, bardzo prosimy Państwa o interwencję i pomoc w uratowaniu drzew w naszej najbliższej przestrzeni.
 
członkowie spółdzielni przy ul. Krasińskiego 113-119
(dane do wiadomości redakcji)
 
................................................................................................................................................
Jak się dowiadujemy, na podstawie wniosku złożonego przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Regalica", zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania zezwolenia na usunięcie 2 sztuk drzew z działki przy ulicy Krasińskiego 109-115 w Gryfinie. W poniedziałek 14 lutego 2022 r. ok. godz. 15 zostały przeprowadzone oględziny w terenie.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tadel 21.02.2022 08:41
No i wycieli te dzrzewa ?

Olcha 17.02.2022 10:45
Znowu? Pustynia gryfińska, od nabrzeża do g. tarasu poraża. Bezkarność i zuchwałość decydentów. Karma wróci.

Oburzenie 15.02.2022 23:45
Teren przed blokiem na ul. Krasińskiego 113-119 posiada wiele drzew, które mieszkańcy własnym kosztem je tam posadzili , a teraz ktoś uważa, że będzie nam się lepiej żyło bez drzew, bez trawników w tych okropnych betonowych blokach. Skandal i bezmyślność. Ręce precz od naszej przyrody!!!

drzewo 16.02.2022 00:17
Bezmyślność Sawaryna jeśli da zgodę na wycinkę. a splamił się wiele razy.

Anty PiS 15.02.2022 10:44
Szkodniki pozostawią Polskę łysą nim odejdą.. Lasy tną w pień w całym kraju ..Oni nie widzą drzew , tlenu dla nas . Anty widzą tylko kasę.

krótko 15.02.2022 10:43
Sawarynowa betonoza.

Lop 15.02.2022 06:55
Miliardy drzew w kraju pisowski okupant polski tnie na potęgę. Zapoczątkował to szyszko, który miliony przelewał milionerowi z torunia na szczęście karma wraca. W miastach wysoko rozwinietych tj. Singapu wykorzystuje się każdą wolną przestań na zieleń a tu mamy związek radziecki.

Dowcip dnia 15.02.2022 10:38
Bo za PO nie wycinali ????

Emeryt 15.02.2022 11:56
Nigdy za nikogo tak nie wycinali jak teraz . Mam trochę lat i dobrze pamiętam.

Dość tego 15.02.2022 10:49
W Steklnie kiedyś był las .. nie ma lasu. Tylko łyse placki. Już się nie da zwalić na szkodniki .. jak w przypadku puszczy Białowieskiej .. Dzięki interwencji Uni nie wycięli jej całkowicie.

sąsiad 15.02.2022 06:49
Jak mi się wydaje zaznaczonych do wycinki drzew prz tym bloku jest cztery lub pięć tych największych, mam wrażenie że ktoś na tym robi lewy biznes...

mhyyy 15.02.2022 00:59
Dlaczego mnie to nie dziwi, że jeżeli chodzi o wycinkę drzew to zamieszany jest w to M. Sawaryn?

rozsądek 15.02.2022 00:45
Łatwiej wyciąć niż pielęgnować. Z kolei jak się słucha pseudoekologów którzy dosłownie "jak ci się nie podoba wysokie drzewo, to posadź niskie albo krzew" - tak praktycznie dosłownie komentowano przycięcie drzew na placu Barnima (drzewa były puszczone samopas przez długie lata i jedyny wybór to faktycznie albo wycięcie albo mocne przycięcie i późniejsza systematyczna pielęgnacja) - to co się dziwić, że wycinka przychodzi łatwiej?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: zakład Treść komentarza: nie wywinie się! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 00:35 Źródło komentarza: Ruszył proces Dariusza Mateckiego i „układu szczecińskiego”. Ślady afery prowadzą do powiatu gryfińskiego Autor komentarza: BARTOWSKI SPLEM HA HA AH Treść komentarza: ADMIN CAŁOŚĆ HA HA AH... Data dodania komentarza: 23.06.2026, 00:30 Źródło komentarza: Nawrocki czekał z odebraniem Orderu Zełenskiemu by zrobić Tuskowi na złość? Polityczna piaskownica, a interes Polski Autor komentarza: J.J.Malikowscy Treść komentarza: miklkm8i8im7uiik8mkyjkyyu ,mu, um,uyyku Data dodania komentarza: 23.06.2026, 00:14 Źródło komentarza: Fałszowanie żywności to teraz przestępstwo. Rząd wprowadza więzienie i surowe kary dla oszustów Autor komentarza: młyny sprawiedliwości Treść komentarza: Ciekawy jest wątek tych Lasów Państwowych. Prawie pół bańki za fikcyjne etaty w Centrum Informacyjnym i RDLP w Szczecinie. Przecież to były publiczne pieniądze, które powinny iść na ochronę przyrody w naszym regionie, a nie na pensję dla radnego, który w tym czasie robił polityczną propagandę w sieci. Obrona mówi, że są dowody na jego pracę – bardzo chętnie zobaczę te "analizy", za które zgarniał tysiące. Dobrze, że prokurator Ślepokura spiął to w jeden mocny proces, bo to po prostu rozkradanie państwa. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 00:13 Źródło komentarza: Ruszył proces Dariusza Mateckiego i „układu szczecińskiego”. Ślady afery prowadzą do powiatu gryfińskiego
Reklama Mrówka
Reklama
Reklama
Reklama