Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 9 lutego 2026 05:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trybunał Karny w Hadze chce wszcząć śledztwo. Co grozi Rosjanom?

Naczelny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze ogłosił, że wszczyna postępowanie w sprawie sytuacji na Ukrainie. MTK sądzi za najcięższe przewinienia, takie jak ludobójstwo i zbrodnie wojenne.
Trybunał Karny w Hadze chce wszcząć śledztwo. Co grozi Rosjanom?
Ahmad Khan

Autor: Wikipedia / Autor: UN International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia / CC BY 2.0

Prokurator Karim Khan w swoim oświadczeniu zadeklarował, że „tak szybko, jak to możliwe” chce wszcząć postępowanie w sprawie inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę. Dramat, który od kilku dni obserwuje cały świat, nie umknął również uwadze Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

„Biorąc pod uwagę nasilenie się konfliktu w ostatnich dniach, moim zamiarem jest, aby śledztwo obejmowało również wszelkie nowe rzekome przestępstwa podlegające jurysdykcji mojego Biura, które zostały popełnione przez którąkolwiek ze stron konfliktu w dowolnej części terytorium Ukrainy” – czytamy w komunikacie.

Khan podkreślił też, że zlecił swojemu zespołowi zebranie dowodów, które umożliwią jego urzędowi skierowanie do Izby Przygotowawczej wniosku o wszczęcie dochodzenia. Jego zakres obejmie możliwość popełnienia zbrodni już w latach 2013-2014, kiedy Rosjanie zajęli Krym. Śledztwo ma być poszerzone  o inwazję na Ukrainę, którą rosyjska armia przeprowadza na rozkaz Władimira Putina od ubiegłego tygodnia. Jeśli postępowanie dojdzie do skutku, prezydent Rosji może odpowiedzieć przed MTK jako zbrodniarz wojenny. Prokurator zwrócił się do państw na całym świecie o pomoc finansową oraz dostarczanie wszelkich informacji, które mogą wpłynąć na przebieg postępowania.

„Będę nadal uważnie śledzić rozwój sytuacji na Ukrainie i ponownie wzywam do powściągliwości i ścisłego przestrzegania obowiązujących zasad międzynarodowego prawa humanitarnego” – zadeklarował.

Choć Khan nie zaznaczył, jakie konsekwencje mogą grozić osobom odpowiedzialnym za wojnę na Ukrainie, katalog kar przewiduje nawet dożywotnie pozbawienie wolności.

Co na to ekspert?

– Nie jest możliwe, by przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze stanął sam Władimir Putin jako prezydent Federacji Rosyjskiej, bo Rosja nie poddała się jurysdykcji haskiego Trybunału – mówi portalowi Onet.pl dr Piotr Łubiński, specjalista z zakresu bezpieczeństwa i prawa międzynarodowego. – Najlepszym dla Ukrainy i reszty świata wyjściem będzie powołanie tzw. trybunału hybrydowego, czyli umiędzynarodowionego. Takiego, który będzie miał w składzie sędziów tak ukraińskich, jak i innych, z całego świata.

Co to jest?

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) to pierwszy w historii stały sąd międzynarodowy powołany do sądzenia osób fizycznych oskarżanych o popełnienie najcięższych  zbrodni, jak ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i agresje, które miały miejsce po 1 lipca 2002 roku. Siedzibą MTK jest Haga.

MTK powstał na podstawie przyjętego 17 lipca 1998 roku Statutu Rzymskiego. Za jego przyjęciem głosowało 120 państw, 7 było przeciw, 21 wstrzymało się od głosu. W listopadzie 2016 roku Rosja ogłosiła, że zrywa stosunki z MTK i wycofała swój podpis z traktatu założycielskiego (Statutu Rzymskiego), na podstawie dekretu prezydenta Rosji Władimira Putina.

Trybunału zaczął działać 1 lipca 2002.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

*** 03.03.2022 16:38
Komentarz zablokowany

znamienne 02.03.2022 21:20
Zaraz po wojnie trybunał nad nazistami była właśnie w Charkowie. To blisko z Moskwy...

nieJa 03.03.2022 13:33
Komentarz zablokowany

*** 02.03.2022 15:28
Komentarz zablokowany

do Bogdan 01.03.2022 21:04
Ruska takieta idi na x*j.

Gosia 01.03.2022 20:46
Szczurek prędzej czy później wyjdzie z tego bunkra na Uralu, porwać szczurka i przed trybunał w Hadze. Tego drugiego dyktatora z Białorusi też aresztować. No i ten Polski szczur, który zasłużył sie Niemcom też powinien być wreszcie rozliczony za OFE, stocznie polskie i wiele innych afer.

srulon ty prymitywie 01.03.2022 20:58
srulon ty prymitywie - aleś ty krętacz - a 200 tysięcy zgonów w ostatnim roku - to kto odpowiada? Może rosyjskie trolle, które sieją propagandę antyszczepionkową? A z Chin nikogo nie nazywasz "szczurkiem"? Nie odważysz się azjatycki trollu?

ajwaj aleluja i na saturna 01.03.2022 19:03
Komentarz zablokowany

Bogdan 01.03.2022 18:39
Lawa oskarzonych powinna obejmowac wszystkich ktorzy “przez zaniechanie” pomagali putinowi: prezydentow USA, Francji, kanclerza Niemiec, premiera WB i wszystkich urzednikow EU ktorzy grali dla Rosji

Lop 01.03.2022 20:48
Zapomniałeś o Kaczyńskim i jego przyjecielach.

srulon ty azjatycki trollu - to Chiny nie popierają nadal Putlera? 01.03.2022 20:49
srulon ty prymitywny azjatycki trollu - jakoś prezydenta Chin nie wymieniasz? Jełopie azjatycki chcesz rozmywać odpowiedzialność morderczego watażki?

Bogdan 01.03.2022 18:37
Komentarz zablokowany

władimir 01.03.2022 18:36
Komentarz zablokowany

Bogdan 01.03.2022 18:31
Szwajcarzy powinni zamrozić też konta naszych oligarchów. Może znaleźliby te 19 mld z OFE które poszły w dobre ręce ???

srulon ty prymitywie 01.03.2022 20:50
srulon ty prymitywie - jak ty bardzo chcesz rozmyć kwestię sojuszu chińsko rosyjskiego i zbrodni twoich mocodawców...

Lop 01.03.2022 17:48
Niech to zobro weźmie za przezstrogę

..... 01.03.2022 17:03
Komentarz usunięty

....... 01.03.2022 16:58
Komentarz usunięty

...... 01.03.2022 16:57
Komentarz usunięty

..... 01.03.2022 16:56
Komentarz usunięty

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KrysiaTreść komentarza: Od lat mówi się o kamerach i cisza. Administrator wolał usunąć plac zabaw, chodził z uchwałą i namawiał żeby być za, bo większość jest za, a z tego co wiem to wielkie G prawda, bo ludzie byli przeciw, a potem zmieniali za namową Administratora... Do tego latał jak wariat za bzdurą w postaci fotowoltaiki i pompy ciepła, namawiał, obiecywał, ale nie doszło do skutku i bardzo dobrze! Wydalibyśmy 2 miliony i stworzyli nowy problem... Głupotami się zajmuje, zamiast tym co ważne jak chociażby MONITORING! Tematy bieżące olewane, ale jakieś dodatkowe roboty to zaraz pierwszy do realizowania. Ciekawe co z tego ma, że taki hej ho do wydawania kasy z funduszu. JESZCZE RAZ, DROGI ADMINISTRATORZE! M-O-N-I-T-O-R-I-N-G!!!!Data dodania komentarza: 9.02.2026, 00:40Źródło komentarza: „To obrzydliwe i uciążliwe”. Śmieciowy problem przy bloku w GryfinieAutor komentarza: technikTreść komentarza: Praca w EDO teraz to ekstremum. Pełna moc gazu i węgla jednocześnie. To najlepszy poligon doświadczalny dla inżynierów.Data dodania komentarza: 9.02.2026, 00:35Źródło komentarza: Energetyczne serce regionu bije mocniej. Rekordy mrozu i transformacja w Elektrowni Dolna OdraAutor komentarza: zaniepokojonaTreść komentarza: Oby to nie była ptasia grypa, bo w okolicy będziemy mieli ogromny problem z drobiem.Data dodania komentarza: 9.02.2026, 00:33Źródło komentarza: Dramatyczna akcja nad Odrą. Służby wyłowiły dziesiątki martwych łabędziAutor komentarza: krytyczny głosTreść komentarza: Pytanie do służb: dlaczego czekano aż do masowego pomoru, skoro sygnały o słabych ptakach były już w styczniu?Data dodania komentarza: 9.02.2026, 00:27Źródło komentarza: Dramatyczna akcja nad Odrą. Służby wyłowiły dziesiątki martwych łabędzi
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama