Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 14 grudnia 2025 10:12
Reklama
Reklama

O aresztowanych rolnikach w kuluarach

Zachodniopomorska Izba Rolnicza zorganizowała w dniach 22-23 października 2015 r. w Międzyzdrojach konferencję pod nazwą „Wyzwania polityki rolnej obecnie i w przyszłości”, w ramach której odbył się również VII Polsko-Niemiecki Dzień Rolnika. Goście z Niemiec, Szwecji oraz Polski omówili wybrane aspekty obecnej sytuacji rolnictwa – w tym rynek mięsa wołowego, nawożenie, oddziaływanie dyrektywy azotanowej, perspektyw polityki rolnej naszych krajów w nadchodzących latach.
O aresztowanych rolnikach w kuluarach
Ciekawe podejście do WPR po 2020 roku zaprezentował  Związek Rolników Szwecji (LRD) w Skanii poprzez swojego reprezentanta Pana  Glenna  Oredssona, który  przedstawiając sytuację w zakresie polityki rolnej w Szwecji,  stwierdził iż dopłaty w rolnictwie w nowej perspektywie  finansowej UE nie powinny funkcjonować.
 
Prezydent Związku Rolników Meklemburgii-Pomorza Przedniego, natomiast wyraził opinię  odwrotną – pieniądze wydane na silne rolnictwo  to również dobra ochrona środowiska.
 
 Przedstawicielom samorządu rolniczego oraz instytucji okołorolniczych zostały wręczone odznaczenia „Gryfa Zachodniopomorskiego” oraz „Zasłużony dla rolnictwa”.
W pierwszym dniu konferencji odbył się PIKNIK DROBIOWY, impreza realizowana dzięki Krajowej Radzie Izb Rolniczych w ramach projektu dofinansowanego ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.
 
Zebrani wysłuchali sprawozdań z oddziaływania i wdrażania Dyrektywy Azotanowej na terenie Niemiec –Meklemburgii i Polsce. Kolejną problematyką poruszoną na konferencji był rynek mięsa wołowego w Europie i Polsce co przedstawiono na przykładzie praktycznie funkcjonujących gospodarstw   w Niemczech i  na naszym Pomorzu. W kolejnym dniu oddział badawczy w Szczecinie Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach  przedstawił referat o tematyce związanej ze stosowaniem nawozów naturalnych na łąkach.
 
Kuluary  zdominowała dyskusja dotycząca pozyskiwania gruntów rolnych z  Zasobu WRSP oraz aresztowania pyrzyckich rolników, w obronie których wystąpiła także ZIR. Płomienny apel  w tej sprawie wygłosił  Edward  Kosmal  oraz Artur Balazs – prezes fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która w br. obchodziła 25 lat działalności.
 
Tradycyjnie w konferencji Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej uczestniczyli członkowie Rad Powiatowych ZIR, Zarząd, przedstawiciele instytucji działających na rzecz wsi i rolnictwa i rolniczych agencji rządowych.
 
Zgromadzenie było również świetną okazją do zorganizowania pomocy jednej z rolniczek, członkini naszej Izby dotkniętej problemami osobistymi, na co uczestnicy chętnie przystali- zbiórka i licytacja obrazów się udała.
 
Nasza gryfińska powiatowa rada ZIR, z przewodniczącym P. Janem Kozakiem, który został uhonorowany odznaczeniem „Zasłużony dla rolnictwa”, w przeważającej liczbie osób uczestniczyła w konferencji.
 Aleksandra Zielińska, delegat do Walnego Zgromadzenia ZIR z gminy Trzcińsko-Zdrój


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: :-)Treść komentarza: Gratki!Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:52Źródło komentarza: Nauczyciele na scenie! Jubileusz z pompą i kabaretowym humoremAutor komentarza: taka słomkaTreść komentarza: Dokładnie. A słomką mogą być choroby. Bezdomne koty są przecież nosicielami różnych chorób. To nie jest tylko problem estetyczny czy etyczny, ale i sanitarny. Jeśli mnożą się w takim tempie, rośnie ryzyko dla ludzi i zwierząt domowych. Wniosek o pilną interwencję i nadzór jest w pełni uzasadniony. Liczę, że wójt potraktuje to jako priorytet, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli totalnie.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:48Źródło komentarza: Bezdomne koty opanowały działki. Mieszkaniec liczy na pilną interwencjęAutor komentarza: urzędnikTreść komentarza: Łatwo jest krytykować, ale Program opieki kosztuje! Gminy mają ograniczone budżety. Zgadzam się, że odławianie i sterylizacja są obowiązkowe, ale często brakuje wystarczającej liczby weterynarzy chętnych do współpracy w ramach gminnych stawek. Poza tym, gdzie te koty mają trafić po odłowieniu? Gminy często nie mają schronisk, a te najbliższe są przepełnione. To jest problem systemowy i ogólnopolski.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:44Źródło komentarza: Bezdomne koty opanowały działki. Mieszkaniec liczy na pilną interwencjęAutor komentarza: z gronaTreść komentarza: Przygotowania do kabaretu były wyzwaniem, ale zdecydowanie się opłaciły! Pani Magda i Pani Joanna wykonały tytaniczną pracę ze scenariuszem, a charakteryzacja, za którą odpowiadał sztab ukrytych talentów, przeniosła nas w czasie. Chciałabym podkreślić, że ten występ był dowodem na niesamowitą integrację grona – od najmłodszych stażem, po weteranów. To, że cała kadra (i uczniowie!) potrafiła stworzyć coś tak spontanicznie zabawnego, świadczy o świetnej atmosferze pracy. Mamy nadzieję, że ten nowy, kabaretowy standard stanie się tradycją! Gratuluję wszystkim zaangażowanym!Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:33Źródło komentarza: Nauczyciele na scenie! Jubileusz z pompą i kabaretowym humorem
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama