Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 17:29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatni moment na złożenie PIT. W cieniu protest skarbówki

Jeżeli ktoś chce rozliczyć się z fiskusem w urzędzie skarbowym, to powinien wybrać dobrą porę na wizytę. Może bowiem trafić na protest urzędników.
Ostatni moment na złożenie PIT. W cieniu protest skarbówki

Autor: iStock

Co roku musimy „wyspowiadać” się ze swoich dochodów, czyli założyć zeznanie podatkowe - PIT. Na jego podstawie wylicza się na przykład, czy państwu należy coś dopłacić, czy raczej podatnik ma liczyć na zwrot nadpłaconych pieniędzy.

Ustawa podatkowa jasno określa termin, do którego PIT ma zostać złożony. Upływa 30 kwietnia. Jednocześnie jednak przepisy precyzują, że „jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy”.

Co to oznacza w praktyce? Że w tym roku zeznanie podatkowe musimy dostarczyć najpóźniej 2 maja. Dzieje się tak, bo wskazany w ustawie 30 kwietnia to sobota. Niech kogoś nie zmyli fakt, że 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Nie jest to dzień wolny.

Przez internet

Prostym rozwiązaniem jest złożenie zeznania przez internet dzięki usłudze Twój e-PIT. To bardzo wygodne, bo w systemie znajdują się już PIT-y każdego podatnika. Jeżeli ktoś nie korzysta z ulg, nie chce do zeznania wprowadzać żadnych zmian i nie przekazuje 1 procenta swoich podatków na cel społeczny, to nie musi w ogóle zaglądać do internetu w poszukiwaniu swojego zeznania.

Uwaga!

Internetowa usługa nie dotyczy wszystkich podatników. Obejmuje jedynie osoby, które mają obowiązek wypełnić druk PIT-37 (m.in. dla pracowników, osób wykonujących umowy cywilnoprawne, emerytów) oraz PIT-38 (dla osób osiągających dochody z instrumentów finansowych).

W urzędzie

Formularz można także oczywiście złożyć w urzędzie skarbowym. Tyle że trzeba wziąć pod uwagę trwający protest pracowników skarbówki. Domagając się podwyżek, płac Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w Krajowej Administracji Skarbowej prowadzi akcję protestacyjną. Codziennie w godzinach 12-12.15 urzędnicy robią przerwę w obsłudze klientów. Dlatego jeżeli ktoś wybiera się do urzędu, to powinien pamiętać o tym kwadransie.

Kary

Za niezłożenie zeznania podatkowego w terminie grożą kary. To wykroczenie (lub nawet przestępstwo) skarbowe. Wymiar kary jest ustalany indywidualnie. Trzeba jednak pamiętać, że może to być obowiązek zapłaty podatku z odsetkami. Jeżeli ktoś notorycznie uchyla się od płacenia podatków, to musi liczyć się z grzywną.

Jest jednak pewne wyjście. Prawo pozwala urzędnikom na odstąpienie od ukarania spóźnialskiego, jeżeli ten wykaże „czynny żal”.

Poprawki?

Złożenie PIT-u nie oznacza, że nie można w nim czegoś poprawić już po 2 maja. Przepisy dają możliwość złożenia korekty. Trzeba jednak mieć świadomość, że gdy okaże się, że po korekcie trzeba dopłacić fiskusowi, to od razu należy doliczyć do tego odsetki.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ryba 29.04.2022 21:41
zaskakujący ten protest, jeszcze dwa lata temu długonosy kłamczuch ogłaszał, że razem ze skarbówką przejmą miliardy z mafii vatowskiej. I co? ani mafii, ani pieniędzy , a teraz nawet skarbówka dała nogę hahahaha

akuratny 29.04.2022 10:19
A kto zostawia na ostatnią chwilę?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: key Treść komentarza: Ta nowelizacja to milowy krok, ale kluczem do sukcesu będzie realna egzekucja. IJHARS od lat boryka się z brakami kadrowymi, a monitorowanie całego polskiego internetu, social mediów i małych partii importu wymaga potężnych zasobów ludzkich i technologicznych. Jeśli nie pójdą za tym fundusze na etaty dla kontrolerów, przepisy pozostaną martwą literą prawa. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 17:27 Źródło komentarza: Fałszowanie żywności to teraz przestępstwo. Rząd wprowadza więzienie i surowe kary dla oszustów Autor komentarza: biedak przed a po ? Treść komentarza: Za tą betonozę jaką nam funduje seweryn dwie łużyckie by powstały ! Data dodania komentarza: 22.06.2026, 17:26 Źródło komentarza: W powiecie gryfińskim wyborcy też wystawiają samorządowcom surowe oceny. Pretensje do samorządowców Autor komentarza: Davidkowa Treść komentarza: Jestem SZAlona, chciałam kupić ziemię pod inwestycje w okolicach Wełtynia, i cóż sie okazało, nie ma nic, większość widzialnego terenu zakupiła LOkalna wadza, znaczy się mają szmal i wiedzę to kupują Data dodania komentarza: 22.06.2026, 17:24 Źródło komentarza: W powiecie gryfińskim wyborcy też wystawiają samorządowcom surowe oceny. Pretensje do samorządowców Autor komentarza: Pandora Treść komentarza: Ta infantylna wymiana ciosów to woda na młyn dla radykałów. W Polsce decyzja Nawrockiego legitymizuje i nakręca nastroje antyukraińskie, z kolei na Ukrainie demonstracyjne odesłanie orderu przez Zełenskiego wzmacnia środowiska szowinistyczne, które od dawna budują tożsamość na resentymentach antypolskich. Obaj liderzy otworzyli puszkę Pandory. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 17:11 Źródło komentarza: Nawrocki czekał z odebraniem Orderu Zełenskiemu by zrobić Tuskowi na złość? Polityczna piaskownica, a interes Polski
Reklama Mrówka
Reklama
Reklama
Reklama